AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsi və Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) MM Qoşunlarının Mülki Müdafiə İdarəsinin təşkilatçılığı ilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının MM qərargah rəisləri və sanitar qrup üzvləri üçün seminar-məşğələ keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə şöbə rəisi Eldar Quliyev çıxış edərək son illərdə Mülki Müdafiə qərargah rəislərinin maarifləndirilməsi istiqamətində bir sıra addımların atıldığını və onlar üçün AMEA-nın mütəxəssislərinin iştirakı ilə seminarların keçirildiyini söyləyib. Azərbaycanın müharibə şəraitində yaşadığını və hər hansı fövqəladə vəziyyətlə üzləşə biləcəyini deyən E.Quliyev insanları ilkin tibbi yardımı öyrənməyə çağırıb.
Tədbirdə İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının prorektoru, tibb elmləri doktoru Novruz Hacıyev "Özünə yardım və qarşılıqlı yardım qaydalarının əyani şəkildə öyrənilməsi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim məruzəsində ilkin tibbi yardımın zərərçəkmişin özü, ətrafındakı insanlar, eləcə də müxtəlif kateqoriyalı tibb işçiləri tərəfindən göstərilə biləcəyini deyib. N.Hacıyev bədbəxt hadisələr, müxtəlif travmalar, qəfləti ağır xəstəliklər zamanı ilkin tibbi yardımın göstərilməsində əsas məqsədin insanların həyatını xilas etmək, meydana çıxa biləcək fəsadların qarşısını almaq və sonrakı müalicəsini təmin etmək olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, ilkin tibbi yardım göstərərkən xəsarət almış şəxs dərhal təhlükəli şəraitdən uzaqlaşdırılmalı, aldığı zədənin növünə və ağırlıq dərəcəsinə uyğun olaraq ilkin tibbi yardım göstərilməklə xəstəxanaya çatdırılmalıdır.
Sonra FHN-in MM Qoşunlarının Tibb Xidmətinin rəisi, polkovnik Elçin Əligülov "Qəfləti ölümlərdə reanimasyon tədbirləri" mövzusunda məruzə söyləyib. O, yuxu artilleriyalarında nəbzin olmamasının, işığa reaksiya verməməklə bəbəklərin genəlməsinin kliniki ölümün əlamətləri olduğunu və belə halda dərhal ürək-ağciyər reanimasiyasının tədbirlərinə başlamağın vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, ilkin yardım göstərilən zaman riski aradan qaldırmaq və ya minimuma endirmək, xəstənin yerini dəyişərkən isə ehtiyatlı olmaq lazımdır. E.Əligülov ilkin yardım göstərənin virus daşıyıcısı riski olması halında əlcək, maska kimi əşyalardan istifadə etməsini məsləhət görüb. Xəstəyə süni tənəffüs verilən zaman onun burnunu sıxmaq, çənəsini fiksə etmək və ağız-ağıza sıx təmasın önəminə toxunan xidmət rəisi belə vəziyyətdə süni tənəffüs borusunun daha çox yardıma səbəb olacağını bildirib. O, ürəyin qapalı masajı zamanı əllərin döş qəfəsində düzgün yerləşdirilməsinin, kompressiyanın tezliyinə və dərinliyinə fikir verilməsinin, xəstənin bərk səth üzərində uzandırılmasının önəmli amillər olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra FHN-in MM Qoşunlarının Mülki Müdafiə İdarəsinin rəis müavini, polkovnik Qüdrət Ağayev çıxış edərək bir çox insanın ilkin tibbi yardımı öyrənmək məsələsinə biganə yanaşdığını söyləyib. Qeyd edib ki, mövzu ilə bağlı FHN-in saytında ətraflı məlumat yerləşdirilib və mütəmadi şəkildə bu istiqamətdə maarifləndirici təlimlər keçirilir. Q.Ağayev insanların həm özləri, həm də ətraflarındakı insanların təhlükəsizliyi baxımından ilkin tibbi yardımı öyrənməsinin vacibliyini vurğulayıb. Polkovnik ekstremal hallarda yardım göstərən şəxsin soyuqqanlı, təmkinli və inamlı tərzdə olmasının mühüm əhəmiyyət daşıdığını söyləyib.
Seminarda Rəhbər Heyətin may ayında keçirilən MM məşqləri haqqında qərargah rəislərinin çıxışları dinlənilib.

При организационной поддержке Второго особого отдела аппарата Президиума НАНА и Управления гражданской обороны Войск ГО Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики состоялось семинарское занятие для начальников штабов ГО научных учреждений и организаций НАНА и членов санитарных групп.
На состоявшемся в Центральной научной библиотеке мероприятии руководитель отдела Эльдар Гулиев отметил, что в последние годы были проделаны шаги в области просвещения начальников штабов Гражданской Обороны и проведены семинары с участием специалистов НАНА. Э.Гулиев, отметив, что наша страна находится в условиях войны, и в любой момент может столкнуться с чрезвычайным положением, призвал людей изучать первую медицинскую помощь.
На мероприятии проректор Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова, доктор медицинских наук Новруз Гаджиев выступил с докладом на тему «Наглядное изучение правил самопомощи и взаимопомощи». Ученый в своем докладе отметил, что первая медицинская помощь может оказаться как самим пострадавшим, окружающими, так и медицинскими работниками различных категорий. Он отметил, что при первичной медицинской помощи пострадавший должен сразу эвакуироваться из зоны бедствия. Ученый подчеркнул важность доставки потерпевшего в больницу после оказания первой медицинской помощи в соответствии с видом и степенью тяжести полученной травмы.
Затем начальник Медицинской службы МЧС, полковник Эльчин Алигулов выступил с докладом на тему «Реанимационные мероприятия при состоянии внезапной смерти». Сообщив о признаках клинической смерти таких, как отсутствие пульса на крупных артериях, максимальное расширение зрачков, не реагирующих на свет, он отметил необходимость неотложного проведения сердечно-лёгочной реанимации. Сказал, что оказывая первоначальную помощь, следует быть осторожным при устранении или сведении к минимуму риска, а также эвакуации больного. Коснувшись важности проведения искусственного дыхания для пострадавшего, выступивший отметил, что при таких ситуациях труба искусственного дыхания будет наиболее полезной. Далее он рассказал о технике проведения закрытого массажа сердца.
Затем заместитель начальника Управления гражданской обороны Войск ГО МЧС, полковник Гудрат Агаев в своем выступлении сказал, что многие люди оказывают равнодушное отношение к вопросу изучения первой медицинской помощи. Отметил, что подробная информация об этом размещена на официальном сайте МЧС, в этом направлении регулярно проводятся просветительские тренинги.
Г.Агаев подчеркнул важность изучения первичной медицинской помощи во имя безопасности людей. Полковник отметил, что спокойность и хладнокровность лиц, оказывающих содействие в экстремальных случаях, имеет важное значение.
На семинаре были заслушаны выступления начальников штабов о тренингах Руководящего состава по ГО, проведенных в мае текущего года.