İyunun 16-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) birgə təşkilatçılığı ilə “İnnovasiya və texnologiyaların iqtisadi islahatlarda əhəmiyyəti” mövzusunda konfrans keçirilib. Məqsəd Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatları elmi ictimayyətin diqqətinə çatdırmaq, müvafiq istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin təkliflərini dinləmək idi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iki qurum arasındakı əməkdaşlıqdan danışıb. Bildirib ki, bu əməkdaşlıq elmin kommersiyalaşdırılmasına, elmlə istehsalatın qarşılıqlı əlaqəsinin təşkilinə, eləcə də bu istiqamətdə münasibətləri inkişaf etdirməyə zəmin yaradacaq. Akademik A.Əlizadə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının ərazisində sahibkarlıq fəaliyyətinin səmərəli təşkili üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
İİTKM-nin icraçı direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru Vüsal Qasımlı çıxışında Azərbaycanda bilik iqtisadiyyatı quruculuğu istiqamətində həyata keçirilən islahatlardan söz açıb. O, ölkədə istehsalçı müəssisələrin məhz qabaqcıl texnologiyaların tələblərinə uyğunlaşdıqdan sonra rəqabət qabiliyyətini yüksəldə biləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru Ədalət Muradov, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru Nazim İmanov, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vuqar Babayev və digərləri çıxış edərək Azərbaycan elminin dünyada baş verən elmi-texnoloji proseslərdə aparıcı mövqe tutması üçün yüksək texnologiyalar və innovasiyanın inkişafına diqqətin artırılmasının vacibliyini qeyd ediblər. Azərbaycanda innovativ layihələrin dəstəklənməsi, elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlərin mövcud vəziyyətindən danışıblar.
Həmçinin vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması iqtisadiyyatın davamlı inkişafına və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə dövlət dəstəyinin bariz nümunəsidir.
Konfransda Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatların həm də innovasiya və texnologiyaların inkişafına öz müsbət töhfəsini verdiyi qeyd edilib. Bundan başqa, İİTKM-də “Azərbaycan Rəqəmsal Ticarət Qovşağının” yaradılması xüsusi vurğulanıb.

ANAS Central Scientific Library and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications (CAERC) held conference on "Importance of Innovations and Technologies in Implementing Economic Reforms" at on June 16.
The aim of the conference was to inform the scientific community about the economic reforms being carried out in the country under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, as well as getting acquainted with the proposals of scientists and specialists engaged in relevant fields.
Opening the event, ANAS President, Academician Akif Alizadeh spoke about cooperation between ANAS and CAERC. He noted that, this cooperation will promote the commercialization of science, the organization of interrelations between science and production, as well as the development of fruitful relationships in this field. Academician also informed that, necessary measures are being implemented on the territory of ANAS High Technologies Park aimed at organizing business activities.
Then the Executive Director of the Center for Economic Development and Trade, Doctor of Economic Sciences Vusal Gasimli spoke about the reforms implemented in Azerbaijan in the field of building the knowledge economy. He stressed that only by meeting the requirements of advanced technologies, the country's manufacturing enterprises will be able to improve their competitiveness.
Rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Academician Urhan Alakbarov, Rector of the Azerbaijan State Economic University, Doctor of economy sciences Adalat Muradov, Director of the Institute of Economics of ANAS, Doctor of economy sciences Nazim Imanov, President of the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan Mammad Musayev, Director of the Park High Technologies of ANAS, PhD in agrarian sciences Vugar Babayev and others noted that in order for the fatherland Natural science has taken a leading position in the scientific and technological processes taking place in the world, the development of high technologies and innovations need to be given even greater attention.
It was also stressed that, the creation by the Order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev dated November 8, 2016 of the High Technologies Park of ANAS is a clear example of state support aimed at the long-term development of the economy and increasing its competitiveness, expanding the spheres of innovation and high technologies based on modern scientific and technological achievements.
The conference noted that, the economic reforms implemented in Azerbaijan also have a positive impact on the development of innovations and technologies. It was particularly emphasized that the "Digital Trade Node of Azerbaijan" was created in CAERC.
It should be noted that according to the memorandum on cooperation, signed on November 16, 2016 between ANAS and CAERC, such events will be held periodically.