Tanınmış musiqişünas alim Zemfira Səfərovanın anadan olmasının 80 illiyi qeyd edilib
İyun ayının 21-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli sənətşünas alim, Əməkdar incəsənət xadimi, Əməkdar elm xadimi, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərovanın 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tanınmış elm və mədəniyyət xadimlərinin, ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq alimin bənzərsiz yaradıcılığından, Azərbaycan mədəniyyətinə verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açıb. Bildirib ki, müasirlik və milli musiqi ənənələrinin parlaq təcəssümü Z.Səfərovanın yaradıcılığına xas olan cəhətdir. Yubilyar əlli ildən çoxdur ki, Azərbaycan musiqişünaslığının mühüm və aktual problemlərini tədqiq edir. O, 250-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 40-dan çox kitab və monoqrafiyanın müəllifidir.
AMEA-nın vitse-prezidenti Azərbaycan musiqi mənbəşünaslığının banisi Z.Səfərovanın akademik Üzeyir Hacıbəyli yaradıcılığının tədqiqi və təbliği sahəsindəki xidmətlərini xüsusi vurğulayıb. Bildirib ki, alimin elmi yaradıcılığının mühüm hissəsi ölməz sənətkar Üzeyir Hacıbəyliyə həsr edilib. Üzeyirşünas alim Moskvada və Bakıda nəşr olunan kitablarında ilk dəfə olaraq dahi bəstəkarın yaradıcılığının nəzəri və estetik əsaslarını tədqiq edib, musiqi estetik konsepsiyasının mahiyyətini açıqlayıb, onun elmi və musiqi irsini müxtəlif problemlər baxımından təhlil edib. Z.Səfərova Üzeyir Hacıbəyli irsinin tədqiqinə həsr etdiyi janr və üslubuna görə seçilən sanballı əsərləri ilə üzeyirşünaslığı əsaslı şəkildə zənginləşdirib. 1973-cü ildə Moskvada çap etdirdiyi "Üzeyir Hacıbəylinin musiqi-estetik görüşləri" monoqrafiyasında o, Azərbaycan musiqişünaslığında ilk dəfə olaraq Ü.Hacıbəyli yaradıcılığının estetik konsepsiyasının əsaslarını təhlil edib və mühüm elmi-nəzəri nəticələrə gəlib.
“Zemfira Səfərova elmi-təşkilati fəaliyyətlə yanaşı, ictimai işlərdə də yaxından iştirak edib” – deyən akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, üzeyirşünas alim 50 ildən çoxdur ki, elmi-təşkilati fəaliyyətini Azərbaycanın mötəbər elm ocağı olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutu ilə bağlayıb. O, 1978-ci ildən Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı Rəyasət Heyətinin üzvü, 2000-ci ildən ittifaqın Musiqişünaslıq və tənqid bölməsinin rəhbəri, Ali Attestasiya Komissiyasının Sənətşünaslıq və Memarlıq üzrə ekspert  şurasının sədridir.
Akademik Z.Səfərovanın xidmətlərinin dövlət və ictimaiyyət tərəfindən də yüksək qiymətləndirildiyini söyləyən İ.Həbibbəyli onun 1989-cu ildə “Əməkdar incəsənət xadimi”, 2006-cı ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adlarına layiq görüldüyünü, həmçinin AMEA-nın Üzeyir Hacıbəyli adına, “Humay”, “Qızıl qələm”, “Xalqın nüfuzlu ziyalısı” və s. nüfuzlu mükafatlarla təltif edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti musiqişünas alimin şöhrətinin ölkə sərhədlərindən kənara çıxdığını, onun bir sıra ölkələrdə Azərbaycan mədəniyyətini ləyaqətlə təmsil etdiyini və müxtəlif beynəlxalq qurumların üzvü olduğunu bildirib.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev çıxış edərək Z.Səfərovanın klassik Azərbaycan musiqisini Şərq musiqi kontekstində tədqiq etməsini yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, həyatı boyu yaradıcılıq axtarışında olan üzeyirşünas alim ömrünün 80-ci baharında da ənənəsinə sadiqdir. O, Azərbaycanı, doğma Vətənini böyük məhəbbətlə sevir və ona vicdanla xidmət edir.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə bildirib ki, Z.Səfərovanın qədim və orta əsr Azərbaycan musiqisinə əsaslanan tədqiqatları musiqi mədəniyyətimizin tarixinin öyrənilməsində böyük əhəmiyyətə malikdir.
Elmi sessiyada Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva və digər natiqlər çıxış edərək Azərbaycan sənətşünaslığının, musiqişünaslığının aparıcı simalarından biri olan Z.Səfərovanın elmi əsərlərinin əhəmiyyətindən danışıb, akademiki 80 illik yubileyi münasibətilə təbrik ediblər.
Tədbirdə sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Şəhla Həsənovanın “Musiqişünaslığımızın ilk akademiki Zemfira Səfərova”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru “Zemfira Səfərovanın yardıcılığında Dədə Qorqudun musiqi dünyasından Q.Qarayevin musiqi və söz aləminə qədər”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Talıbzadənin “Akademik Zemfira Səfərovanın yaradıcılığında mənbəşünaslığın problemləri”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Leyla Məmmədovanın “Z.Səfərovanın yaradıcılığında “Şərq musiqisinin peyğəmbəri” kitabı” və sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Təhmurazqızının “Zemfira Səfərova musiqimizin radio və televiziyada təbliğatçısı kimi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda çıxış edən Z.Səfərova tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib. Yubilyar Azərbaycan musiqisinin təbliği naminə bundan sonra da böyük əzmlə çalışacağını vurğulayıb.

ANAS main building held the scientific session devoted to the 80th anniversary of famous scientist-art critic, Honored worker of arts, Honored worker of science, head of the department of the Institute of Architecture and Arts, Academician Zemfira Safarova on June 21.
Opening the event, in which attendend prominent figures of science and culture, representatives of the public, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the unique creativity of the scientist, its valuable contribution to the culture of Azerbaijan. It was noted that, the jubilee has been studying the important and actual problems of musicology of Azerbaijan for more than fifty years. She is the author of more than 250 scientific works, including more than 40 books and monographs.
The Vice-President of ANAS especially stressed the merits of Z. Safarova in the field of research and propaganda of the creativity of Academician Uzeir Hajibeyli. He noted that, an important part of the scientific creativity of the scientist is dedicated to the immortal master Uzeir Hajibeyli. In the monograph "Musical and Aesthetic Views of Uzeir Hajibeyli" published in 1973 in Moscow, she first analyzed the fundamentals of the aesthetic conception of U. Hajibeyli's creativity in musicology in Azerbaijan and came to important scientific and theoretical results.
Having said that Zemfira Safarova, along with scientific and organizational activities, also took an active part in public affairs, Academician I. Habibbeyli said that, the scientist-scientist more than 50 years of scientific and organizational activity associated with the Institute of Architecture and Art of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
She has been a member of the Presidium of the Azerbaijan Composers' Union since 1978, since 2000 - Head of the Department of Musicology and Criticism of the Union, as well as Chairman of the Expert Council on Architecture and Art Studies of the Higher Attestation Commission.
Academician I.Habibbeyli noted that, Z.Safarova's services were highly appreciated by the state and society. So in 1989 she was awarded the honorary titles "Honored Art Worker", in 2006 "Honored Worker of Science", as well as the prestigious award named after Uzeyir Hajibeyli of ANAS, "Humay", "Golden Pen", "Authoritative Representative of the Intellectuals of the People" and etc.
Then the First Deputy Minister of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan Vagif Aliyev in his speech highly appreciated the study of Z. Safarova's classical Azerbaijani music in the context of the music of the East.
Then, chairman of the Azerbaijan Composers Union, correspondent member of ANAS Firangiz Alizadeh said that, the studies of Z. Safarova based on ancient and medieval Azerbaijani music are of great importance in studying the history of our musical culture.
Director of the Institute of Architecture and Arts, corresponding member of ANAS Ertigin Salamzadeh, Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govkhar Bakhshaliyeva and others told about the importance of scientific works of one of the leading representatives of art and musicology of Azerbaijan, congratulated the academician on the occasion of the 80th jubilee.
Then the reports were listened.
Z.Safarova, speaking in conclusion, expressed gratitude to the organizers and participants of the event. Jubilee stressed that she will continue with great determination to make every effort in the name of propaganda of Azerbaijani music.