İyulun 11-də AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdəki məsələlər haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Elmi-təşkilati məsələlərdən ilk olaraq HEB-in yeni tərkibi müzakirə edilib. Bölmənin yeni tərkibinin təsdiqi və büro üzvlərinin təyin olunması ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ HEB-ə daxil olan elmi müəssisələrin 2017-ci ilin I yarımilliyindəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında olub.
Hesabat məruzəsi ilə çıxış edən bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli cari ilin ilk altı ayı ərzində elmi müəssisələrdə görülmüş elmi və elmi-təşkilati işlərdən bəhs edib. Bildirib ki, institut və elmi təşkilatların ilk yarımilə dair hesabatları bölməyə təqdim olunub. T.Kərimli altı ay ərzində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin qərar və sərəncamlarının icrasından danışıb. Akademik elmi-tədqiqatlar, respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər, elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, kadr potensialı və elmi kadrların hazırlanması, nəşriyyat fəaliyyəti, magistrantlarla işin həyata keçirilməsi, bölmənin beynəlxalq əlaqələri və digər işlər haqqında geniş məlumat verib.
Hesabat dinlənilib müzakirə edildikdən sonra bölmənin qərarı ilə təsdiq olunub.
Tədbirdə Ədəbiyyat və Dilçilik institutlarının Elmi şuralarının tərkiblərində dəyişiklik edilməsi, həmçinin Ədəbiyyat və Əlyazmalar institutlarının bir neçə doktorant və dissertantına təhsillərində möhlət verilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
Sonda cari məsələyə baxılıb.
Akademik Vasim Məmmədəliyevin 75 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında müzakirələr aparılıb. Humanitar və İctimai elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilməsi, həmçinin alimə Fəxri fərman verilməsi barədə Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.

11 июля состоялось Общее собрание Отделения гуманитарных наук Национальной академии наук Азербайджана. На мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены отделения, руководители и сотрудники научных учреждений.
Открыв заседание вступительным словом,академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Из научно-организационных вопросов первым делом был рассмотрен вопрос о новом составе ОГН. Было принято постановление о поднятии ходатайства перед Президиумом НАНА об утверждении нового состава и назначении членов бюро.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о научной и научно-организационной деятельности научных учреждений, входящих в состав ОГН, в первом полугодии 2017 года. Выступив с отчетным докладом, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли рассказал о научных и научно-организационных мероприятиях, осуществленных в научных учреждениях в течение первых шести месяцев этого года. Он отметил, что отчет о деятельности научных институтов и организаций в первом полугодии был представлен в отделение и подробно рассмотрен. Теймур Керимли говорил об исполнении указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, а также постановлений и распоряжений Президиума НАНА в течение шести месяцев. Академикподробно рассказал о научных исследованиях, мероприятиях республиканского и международного уровня, взаимосвязях науки и образования, подготовке кадрового потенциала и научных кадров, издательской деятельности, работе с магистрантами, международных связях отделения и т.д.
После прослушивания и обсуждения отчета он был утвержден постановлением отделения.
На мероприятии были приняты постановления о внесении изменений в составы Ученых советов институтов Литературы и Языкознания, а также предоставлении нескольким докторантам и диссертантам институтов Литературы и Рукописей отсрочки от учебы.
Затем были рассмотрены текущие вопросы. Был обсужден вопрос о проведении 75-летнего юбилея академика Васима Мамедалиева. В связи с этим было принято постановление о поднятия ходатайства перед Президиумом НАНА о проведении мероприятия при совместной организации отделений Гуманитарных и Общественных наук, а также награждении ученого Почетной грамотой.