AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin və MM qüvvələrinin komandir-rəis heyətinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
E.Quliyev qərargah rəislərinin MM üzrə tədris məsələlərinə biganə yanaşdığını söyləyərək, keçirilən dərslərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində müvafiq tapşırıqlarını verib. O, cari ildə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında MM-in təşkili və yaradılması, MM tədbirlərinin yerinə yetirilməsi və icraya nəzarət məqsədilə bir sıra işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu məqsədlə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya, Coğrafiya və Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarında yoxlamalar aparılıb, arayış tərtib olunaraq nəticələr institut rəhbərliyinə təqdim edilib. Şöbə rəisi yoxlamalar zamanı qeydə alınan çatışmazlıqların yerindəcə aradan qaldırıldığını, sözügedən institutlarda MM işlərinin və Hərbi uçotun vəziyyətinin qənaətbəxş hesab olunduğunu söyləyib.
Sonra elmi müəssisə və təşkilatlarda Fərdi Mühafizə vasitələrinin illik hesabatlar əsasında vəziyyəti barədə məruzə dinlənilib. Şöbənin baş mütəxəssisi Oqtay Fərzəliyev çıxış edərək hesabatlarda bir sıra texniki nöqsanların aşkarlandığını və MM anbarlarında saxlanılan əmlakların qeydə alınması zamanı diqqətsizliyə yol verildiyini söyləyib.
Daha sonra 2017-ci ilin iyun ayında İnformasiya Texnologiyaları, Polimer Materialları, Hüquq və İnsan Haqları və Əlyazmalar institutlarında keçirilən Rəhbər Heyətin Mülki Müdafiə məşqləri haqqında məruzələr dinlənilib.

Во Втором особом отделе состоялось очередное семинарское занятие
Открывая вступительным словом мероприятие, в котором приняли участие начальники штабов Гражданской обороны (ГО) научных учреждений и организаций НАНА и командно-руководящий состав сил ГО, заведующий отделом Эльдар Гулиев проинформировал о вопросах, стоящих в повестке дня.
Отметив, что начальники штабов ГО равнодушны к вопросам обучения, заведующий отделом сообщил, что он дал соответствующее поручение в связи с улучшением качества проводимых занятий.
Э.Гулиев довел до сведения, что в текущем году в целях организации ГО в научных учреждениях и организациях НАНА, планирования мероприятий ГО, их исполнения предпринимались ряд мер. Он добавил, что с этой целью в Институте почвоведения и агрохимии, Институте географии, Институте археологии и этнографии были проведены проверки, составлены и представлены руководству институтов справки. Заведующий отделом подчеркнул, что недостатки, обнаруженные в ходе проверок, были немедленно устранены, а состояние работ ГО и Военного учета считается удовлетворительным.
Затем на основе ежегодных отчетов был заслушан доклад о состоянии средств Индивидуальной защиты в научных учреждениях и организациях. В своем выступлении главный специалист отдела Октай Фарзалиев довел до внимания, что в отчетах был выявлен ряд технических недостатков инедочетов при регистрацииимущества, хранимого на складах ГО.
Затем были заслушаны доклады о тренировках Руководящего состава по Гражданской обороне, которые были проведены в июне 2017 года в институтах Информационных технологий, Полимерных материалов, Права и прав человека и Рукописей.