AMEA-da Avropa İttifaqının Nizami layihəsinin icrası ilə bağlı müşavirə keçirildi
Sentyabrın 8-də AMEA-nın Əsas binasında Avropa İttifaqının Nizami layihəsinin icrası və yeni tədris ilinə hazırlıqla bağlı müşavirə keçirildi.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin təşkil etdiyi tədbirdə akademiyanın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin rəhbərləri iştirak edirdilər.
Öncə çıxış edən Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Avropa İttifaqının Nizami layihəsi barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, bu layihədə Azərbaycanın bir çox universitetləri iştirak edir. Əsas məqsəd Azərbaycanda doktorantura təhsilini təkmilləşdirmək, struktur, məzmun və ideya baxımından zənginləşdirərək Avropa standartlarına uyğunlaşdırmaqdır. Qeyd etdi ki, elm və təhsilin inteqrasiyası baxımından böyük əhəmiyyətə malik olan bu layihə Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Ə.Sadıqov Nizami layihəsinin Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyası ilə AMEA-nın ümumi yığıncağının birgə iclasında müzakirə olunduğunu xatırlatdı. Onun sözlərinə görə, həmin tədbirin qərarında yer alan bəndlərdən biri də məhz bu layihənin həyata keçirilməsinə diqqətin artırılması və layihə ilə bağlı AMEA-nın elmi müəssisələrin qarşısında duran vəzifələrin yerinə yetirilməsinə həsr olunmuşdu.
O, dövlət başçısının da dəstəklədiyi Nizami layihəsinin əhəmiyyətindən söz açaraq bildirdi ki, layihə doktorant və dissertantların müdafiəyə qədər və müdafiə prosedurunu asanlaşdırmaqla yanaşı, onların fəaliyyətinin daha şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsinə imkan verəcək.
Ə.Sadıqov doktorant və dissertantlar haqqında dolğun məlumatların əldə edilməsi məqsədilə milli portalın yaradılacağını da diqqətə çatdırdı: “Tədqiqatçılar burada qəbul imtahanları ilə tanış ola, elmi rəhbər seçə və digər vacib məlumatları əldə edə biləcəklər”.
Sonra Elm və təhsil İdarəsinin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov çıxış edərək bu gün elm və təhsilin müasir səviyyədə inteqrasiyası məsələsinin aktual olduğunu vurğuladı. AMEA-da təhsil prosesinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işlərdən söz açaraq bu elmi qurumda təhsil alan magistrantların doktorantura təhsilinə cəlb edilməsinin vacibliyini önə çəkdi.
Daha sonra o, 2017-ci il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul, plan yerlərinə edilən dəyişikliklər, həmçinin tədris planının həyata keçirilməsi ilə bağlı tələblər haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, doktoranturaya sənəd qəbulu zamanı tədqiqatçının elmi və pedaqoji stajı, magistratura təhsili və digər məsələlər nəzərə alınmalıdır.
Sonda layihənin həyata keçirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra təkliflər səsləndirildi.

8 сентября в Главном здании НАНА состоялось совещание в связи с реализацией проекта Низами Европейского союза и подготовкой к новому учебному году.
В организованном Управлением науки и образования аппарата Президиума НАНА мероприятии принимали участие руководители Отделов образования научных учреждений академии.
Выступивший вначале начальник Управления науки и образования, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов подробно проинформировал о проекте Низами Европейского союза. Он отметил, что многие университеты Азербайджана принимают участие в этом проекте. Основная цель проекта - приведение обучения в докторантуре в Азербайджане в соответствие с Европейскими стандартами, усовершенствуя и обогащая его с точки зрения структуры, содержания и идеи. Отметил, что этот проект, который имеет большое значение с точки зрения интеграции науки и образования, осуществляется при финансовой поддержке Европейской комиссии.
А.Садыгов напомнил, что проект Низами был вынесен на обсуждение на совместном заседании НАНА и Коллегии Министерства образования Азербайджанской Республики. По его словам, одним из пунктов, включенных в постановление того мероприятия, было связано именно с повышением внимания на реализацию этого проекта и выполнением задач, поставленных перед научными учреждениями НАНА.
По его словам, проект Низами наряду с упрощением предзащитной и защитной процедуры докторантов и диссертантов, способствует еще более прозрачной и объективной оценки их деятельности.
А.Садыгов также сообщил о создании национального портала в целях получения полной информации о докторантах и диссертантах: «Здесь исследователи смогут ознакомиться со вступительными экзаменами, выбрать научного руководителя и получить другие важные сведения».
Далее выступил заместитель начальника Управления науки и образования, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов, который подчеркнул актуальность интеграции науки и образования на современном уровне.
Затем он проинформировал об изменениях, внесенных в правила приема в докторантуру и диссертантуру и плановые места, а также требованиях в связи с реализацией учебного плана. Отметил, что во время приема документов в докторантуру должны учитываться научный и педагогический стаж, магистерское образование исследователя.