İnteraktiv dərsdə Azərbaycan dilinin tarixi inkişaf mərhələlərindən bəhs olunub
AMEA Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə muxtar respublikasının ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri üçün bu ilə olan ilk interaktiv açıq dərs keçirilib.
Bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayevin “Azərbaycan dilinin dünya dilləri içərisində yeri və tarixi inkişaf mərhələləri” mövzusunda apardığı dərsdə Azərbaycan dilinin formalaşma tarixi barədə şagirdlərə ətraflı məlumat verilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikanın 200 ümumtəhsil məktəbinin şagirdlərinin izlədiyi dərsdə Firudin Rzayev Azərbaycan dilinin ölkənin dövlət dili elan edilməsində xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin böyük xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, dahi rəhbər Heydər Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində Azərbaycan tərəqqi yoluna çıxıb, onun iqtisadiyyatı, elmi, təhsili, mədəniyyəti inkişaf edib, Azərbaycan dili dövlət dili səviyyəsinə yüksəlib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin dilimizlə bağlı imzaladığı sənədlərin əhəmiyyətini vurğulayan məruzəçi xatırladıb ki, məhz ulu öndərin yürütdüyü dil siyasətinin nəticəsində bütün dövlət və qeyri-hökumət təşkilatlarında dövlət dili, sözün həqiqi mənasında, bərqərar edilib. Latın qrafikasına keçid prosesi başa çatdırılıb. Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin dil siyasəti ana dilimizin inkişaf istiqamətində əsil məktəbdir və bu təcrübədən daima istifadə olunacaqdır.

Interactive lesson dealt with the historical development stages of the Azerbaijani language
Nakhchivan Branch of ANAS and the Ministry of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic held the first interactive open lesson for pupils of secondary schools of the autonomous republic.
The students were informed about the history of the formation of the Azerbaijani language in the lesson on the topic of "The place and historical development stages of the Azerbaijani language in world languages" by Firudin Rzayev, the head of the Department of Onomastics of the Institute of Arts, Language and Literature.
Firudin Rzayev talked about the great services of national leader Heydar Aliyev in proclaiming the Azerbaijani language as the state language in the lesson followed by 200 students of Nakhchivan Autonomous Republic. He said that as a result of the wise policy of the genius leader Heydar Aliyev, Azerbaijan has made progress, its economy, science, education and culture have grown and the Azerbaijani language has reached the level of the state language.
Stressing the importance of the documents signed by our national leader Heydar Aliyev, the speaker recalled that, as a result of the language policy pursued by the great leader, the state language, literally, was established in all state and non-governmental organizations. The transition to Latin graphics has been completed. The language policy of prominent statesman Heydar Aliyev is a real school in the development of our mother tongue and will always be used in this practice.