Bakıda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK), Azərbaycan Rus İcması və Aleksandr Soljenitsın adına Rus Mühacirliyi Evinin birgə təşkilatçılığı ilə "Avrasiya təhsil məkanında dillərin və mədəniyyətlərin dialoqu" adlı beynəlxalq konqres keçirilir.
3 gün davam edəcək tədbirdə Azərbaycan, Rusiya, Moldova, Latviya, Bolqarıstan, Qırğızıstan və Tacikistandan olan ictimai-siyasi xadimlər, ali təhsil və elmmüəssisələrinin, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak edir.
Konqresdən əvvəl Rus Mühacirliyi Evinin MEK-ə hədiyyə etdiyi 300 kitabın təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində millət vəkili, Azərbaycan Rus İcmasının sədri Mixail Zabelin çıxış edərək iki dost və qonşu ölkə arasında qarşılıqlı siyasi, iqtisadi, elmi-texniki, parlamentlərarası əlaqələrin olduğunu diqqətə çatdırıb. O, tədbirin sözügedən münasibətlərin daha da inkişafına təkan verəcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli hər iki ölkənin elmi mərkəzləri arasındakı münasibətlər və onun inkişaf perspektivlərindən danışıb. Azərbaycanda rus ədəbiyyatına daim böyük maraq göstərildiyini söyləyən alim ictimaiyyətə təqdim olunan yeni nəşrlərin üstün cəhətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Çingiz Abdullayev və digərləri çıxış edərək ölkəmizdə rus dilinə və mədəniyyətinə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıblar.
Daha sonra konqresin açılış mərasimi baş tutub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bu gün Şərq və Qərb, Asiya və Avropanın sıx demoqrafik, iqtisadi və ideoloji yaxınlaşma prosesi yaşayaraq yeni sivilizasiya formalaşdırdığını söyləyib. Azərbaycanın öz tarixi boyunca digər xalqların sığınacaq yeri olduğunu deyən akademik A.Əlizadə bu gün qarşılıqlı hörmət və mehribanlıq prinsipləri əsasında bir çox din və etnosların nümayəndələrinin ölkəmizdə özlərini rahat hiss etdiklərini qeyd edib.
AMEA-nın prezidenti ölkələrimiz arasında elm sahəsində səmərəli əməkdaşlıqdan danışıb, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatının tədrisinə xüsusi diqqət yetirilir.
"Son illər AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini elm və təhsilin inteqrasiyası təşkil edir" - deyən akademik A.Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumda magistratura pilləsinin yaradılmasının bu yöndə həyata keçirilən islahatların bir hissəsi olduğunu bildirib.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Elxan Hüseynov Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun konqresə ünvanladığı məktubu oxuyub.
Tədbirdə çıxış edən millət vəkili Əli Hüseynli, Arif Rəhimzadə və başqaları Azərbaycanın dünyada tolerant və multikultural ölkə kimi tanındığını bildirib, konqresin işinə uğurlar arzulayıblar.

International Congress on “Dialogue of Languages and Culture in Eurasian Educational Market”, organized by Central Scientific Library (CSL) and Russian Association of Azerbaijanis started.
Three days event will guest public members, honors, rectors and vice rectors from Azerbaijan, Russia, Moldova, Latvia, Bulgaria, Kyrgyzstan and Tadjikistan.
The congress also hosted a presentation of over 300 books handed by the Russian immigrant home.
Deputy Mikhail Zabelin, chairman of the Russian Association of Azerbaijanis emphasized bilateral relations of the two friendly and neighboring countries, interrelated political, economic, scientific and technical contacts. This event is a great impulse to the further development of the relations, the speaker stated.
Vice President of ANAS, Director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli spoke about the relations between the scientific centers of both countries and their development perspectives. The scientist said that he always showed great interest in Russian literature in Azerbaijan and shared his impressions of the new publications presented to the public.
Russian Ambassador to Azerbaijan Vladimir Dorokhin, Secretary of the Union of Writers of Azerbaijan Chingiz Abdullayev and others spoke about the attention and care shown to Russian language and culture in our country.
Then opening ceremony of the congress started.
Today East and West, Asia and Europe have formed a new civilization by embarking on a dynamic demographic, economic and ideological approach. Azerbaijan has always been a shelter for other peoples throughout its history and that many religious and ethnic representatives feel comfortable in our country on the basis of mutual respect and kindness, President of ANAS, academician Akif Alizadeh stated.
President of ANAS spoke about the fruitful cooperation between our countries in the field of science and underlined the importance of further expansion of these ties. It was noted that special attention is given to Russian language and literature teaching in Azerbaijan.
"In recent years, one of the most important directions of reforms at ANAS is the integration of science and education," academician A.Alizade said, adding that the establishment of a master's degree is part of the reforms implemented in this direction.
Then Rector of Sumgayit State University Elkhan Huseynov read a letter addressed by the Minister of Education Mikail Jabbarov to the congress.
Ali Huseynli, Arif Rahimzadeh and others notified that Azerbaijan is known as a tolerant and multicultural country in the world and wished success to the congressional work.