Bakıda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK), Azərbaycan Rus İcması və Aleksandr Soljenitsın adına Rus Mühacirliyi Evinin birgə təşkilatçılığı ilə "Avrasiya təhsil məkanında dillərin və mədəniyyətlərin dialoqu" adlı beynəlxalq konqres keçirilir.
3 gün davam edəcək tədbirdə Azərbaycan, Rusiya, Moldova, Latviya, Bolqarıstan, Qırğızıstan və Tacikistandan olan ictimai-siyasi xadimlər, ali təhsil və elmmüəssisələrinin, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak edir.
Konqresdən əvvəl Rus Mühacirliyi Evinin MEK-ə hədiyyə etdiyi 300 kitabın təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində millət vəkili, Azərbaycan Rus İcmasının sədri Mixail Zabelin çıxış edərək iki dost və qonşu ölkə arasında qarşılıqlı siyasi, iqtisadi, elmi-texniki, parlamentlərarası əlaqələrin olduğunu diqqətə çatdırıb. O, tədbirin sözügedən münasibətlərin daha da inkişafına təkan verəcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli hər iki ölkənin elmi mərkəzləri arasındakı münasibətlər və onun inkişaf perspektivlərindən danışıb. Azərbaycanda rus ədəbiyyatına daim böyük maraq göstərildiyini söyləyən alim ictimaiyyətə təqdim olunan yeni nəşrlərin üstün cəhətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Tədbirdə Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxin, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Çingiz Abdullayev və digərləri çıxış edərək ölkəmizdə rus dilinə və mədəniyyətinə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıblar.
Daha sonra konqresin açılış mərasimi baş tutub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək bu gün Şərq və Qərb, Asiya və Avropanın sıx demoqrafik, iqtisadi və ideoloji yaxınlaşma prosesi yaşayaraq yeni sivilizasiya formalaşdırdığını söyləyib. Azərbaycanın öz tarixi boyunca digər xalqların sığınacaq yeri olduğunu deyən akademik A.Əlizadə bu gün qarşılıqlı hörmət və mehribanlıq prinsipləri əsasında bir çox din və etnosların nümayəndələrinin ölkəmizdə özlərini rahat hiss etdiklərini qeyd edib.
AMEA-nın prezidenti ölkələrimiz arasında elm sahəsində səmərəli əməkdaşlıqdan danışıb, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatının tədrisinə xüsusi diqqət yetirilir.
"Son illər AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini elm və təhsilin inteqrasiyası təşkil edir" - deyən akademik A.Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumda magistratura pilləsinin yaradılmasının bu yöndə həyata keçirilən islahatların bir hissəsi olduğunu bildirib.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Elxan Hüseynov Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun konqresə ünvanladığı məktubu oxuyub.
Tədbirdə çıxış edən millət vəkili Əli Hüseynli, Arif Rəhimzadə və başqaları Azərbaycanın dünyada tolerant və multikultural ölkə kimi tanındığını bildirib, konqresin işinə uğurlar arzulayıblar.

В Баку при совместной организационной поддержке Центральной научной библиотеки (ЦНБ), Русской общины Азербайджана НАНА, Дома русского зарубежья имени Александра Солженицына проходит международный конгресс «Диалог языков и культур в евразийском образовательном пространстве».
В мероприятии, которое продлится 3 дня, принимают участие общественные деятели, ученые, ректоры и проректоры Азербайджана, России, Молдовы, Латвии, Болгарии, Кыргызстана и Таджикистана.
До конгресса состоялась презентация 300 книг, подаренных ЦНБ Домом русского зарубежья.
Выступив на презентации, депутат, председатель Русской общины Азербайджана Михаил Забелин довел до внимания, что между двумя дружественными и соседними странами существуют взаимные политические, экономические, научно-технические, межпарламентские связи. Он отметил, что данное мероприятие придаст большой импульс дальнейшему развитию этих отношений.
Затем вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли в своем выступлении коснулся значения научных связей между двумя странами. Подчеркнув, что презентованные книги являются ценными трудами, академик сообщил, что в Азербайджане проявляется большой интерес к русской литературе.
На мероприятии посол России в Азербайджане Владимир Дорохин, секретарь Союза писателей Азербайджана Чингиз Абдуллаев и другие рассказали о внимании, уделяемом в нашей стране к русскому языку и культуре.
Затем состоялась церемония открытия конгресса.
Выступив на конгрессе, президент НАНА, академик Акиф Ализаде, отметил, что сегодня Восток и Запад, Азия и Европа переживают процессы тесного демографического, экономического и идеологического сближения, формируя тем самым по сути новую цивилизацию. Наша страна на протяжении своей истории стала приютом для многих народов, на ее небольшой территории на принципах добрососедства и взаимоуважения комфортно чувствовали и чувствуют себя представители многих религий и этносов. Все это и дало право Президенту нашей республики господину Ильхаму Алиеву объявить прошлый год – Годом мультикультурализма, а нынешний 2017 - Годом исламской солидарности. А.Ализаде, отметив, что НАНА уде¬ляет особое внимание интеграции науки и об-ра¬зо¬вания, сказал, что создание академической магистратуры лишь одно из направлений проводимых реформ.
Затем ректор Сумгайытского государственного университета Эльхан Гусейнов зачитал письмо министра образования Микаила Джаббарова, адресованное участникам конгресса.
Выступившие на мероприятии депутат Али Гусейнли, Ариф Рагимзаде и другие отметили, что Азербайджан признан толерантной страной и пожелали успехов работе конгресса.