“Akademik Hüseyn Həsənov” kitabının təqdimatı olub
Oktyabrın 17-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun və Fiziologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli fizioloq-alim və elm təşkilatçısı, Əməkdar elm xadimi, akademik Hüseyn Həsənovun xatirəsinə həsr edilən “Akademik Hüseyn Həsənov” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova çıxış edərək görkəmli alim Hüseyn Həsənovun elmə, təhsilə verdiyi töhfələrdən, Azərbaycan fiziologiya elminin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. İctimaiyyətə təqdim olunan “Akademik Hüseyn Həsənov” kitabı barədə məlumat verən L.İmanova bildirib ki, nəşrdə alimin həyat yolundan və elmi fəaliyyətindən ətraflı söhbət açılır. Kitabda yer almış fotolarda fiziologiyanın inkişafından soraq verən tarixi sənədlər oxuculara təqdim olunur.
Sonra çıxış edən Fiziologiya İnstitutunun direktoru, professor Ulduz Haşımova qeyd edib ki, bacarıqlı elm təşkilatçısı olan H.Həsənov 1968-ci ildə Fiziologiya İnstitutu yarananda bu müəssisədə elmi işlər üzrə direktor müavini işləyib, sonralar isə institutun direktoru vəzifəsində çalışıb. O, 27 il AMEA-nın Fiziologiya İnstitutuna rəhbərlik edib.
Bildirilib ki, mərkəzi sinir sisteminin fiziologiyasının öyrənilməsində, fiziologiyanın tədqiqi üçün laboratoriyaların açılmasında böyük əmək sərf etmiş alimin əsərləri bir sıra xarici ölkələrdə çap olunaraq dünya elmi ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılıb. Məhz onun səyi nəticəsində SSRİ fizioloqlarının qurultayı Azərbaycanda keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salamov, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov və digərləri H.Həsənovun elmi və pedaqoji fəaliyyətindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Состоялась презентация книги «Академик Гусейн Гасанов»
17 октября в Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организационной поддержке этой структуры и Института физиологии состоялась презентация книги «Академик Гусейн Гасанов», посвященной памяти видного ученого-физиолога и организатора науки, Заслуженного деятеля науки, академика Гусейна Гасанова.
На мероприятии директор библиотеки, доктор философии по медицине Лейла Иманова рассказала о неоценимых заслугах видного ученого Гусейна Гасанова в развитии азербайджанской физиологии, его вкладах в науку и образование в целом. Проинформировав о представленной общественности книге «Академик Гусейн Гасанов», Л.Иманова отметила, что в издании подробно повествуется о жизненном пути и научной деятельности ученого. В книге читателям также представлены фотографии, отражающие исторические документы о развитии физиологии.
Выступивший затем директор Института физиологии, профессор Улдуз Гашимова отметила, что в 1968 году, когда был учрежден Институт физиологии, Г.Гасанов работал здесь заместителем директора по научной работе, а впоследствии - директором института. Он 27 лет возглавлял Институт физиологии НАНА.
Было отмечено, что труды ученого, приложившего большой труд в изучение физиологии центральной нервной системы и открытие лабораторий для проведения физиологических исследований, издавались в ряде зарубежных стран и были доведены до мировой научной общественности. Благодаря именно его усилиям Съезд физиологов СССР прошел в Азербайджане.
Выступив на мероприятии, директор Института микробиологии, академик Мамед Саламов, член-корреспондент НАНА Рафиг Гасымов  и другие рассказали о научной, педагогической деятельности и высоких человеческих качествах Г.Гасанова, поделились воспоминаниями о нем.