“Akademik Hüseyn Həsənov” kitabının təqdimatı olub
Oktyabrın 17-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun və Fiziologiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli fizioloq-alim və elm təşkilatçısı, Əməkdar elm xadimi, akademik Hüseyn Həsənovun xatirəsinə həsr edilən “Akademik Hüseyn Həsənov” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova çıxış edərək görkəmli alim Hüseyn Həsənovun elmə, təhsilə verdiyi töhfələrdən, Azərbaycan fiziologiya elminin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. İctimaiyyətə təqdim olunan “Akademik Hüseyn Həsənov” kitabı barədə məlumat verən L.İmanova bildirib ki, nəşrdə alimin həyat yolundan və elmi fəaliyyətindən ətraflı söhbət açılır. Kitabda yer almış fotolarda fiziologiyanın inkişafından soraq verən tarixi sənədlər oxuculara təqdim olunur.
Sonra çıxış edən Fiziologiya İnstitutunun direktoru, professor Ulduz Haşımova qeyd edib ki, bacarıqlı elm təşkilatçısı olan H.Həsənov 1968-ci ildə Fiziologiya İnstitutu yarananda bu müəssisədə elmi işlər üzrə direktor müavini işləyib, sonralar isə institutun direktoru vəzifəsində çalışıb. O, 27 il AMEA-nın Fiziologiya İnstitutuna rəhbərlik edib.
Bildirilib ki, mərkəzi sinir sisteminin fiziologiyasının öyrənilməsində, fiziologiyanın tədqiqi üçün laboratoriyaların açılmasında böyük əmək sərf etmiş alimin əsərləri bir sıra xarici ölkələrdə çap olunaraq dünya elmi ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılıb. Məhz onun səyi nəticəsində SSRİ fizioloqlarının qurultayı Azərbaycanda keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salamov, AMEA-nın müxbir üzvü Rafiq Qasımov və digərləri H.Həsənovun elmi və pedaqoji fəaliyyətindən, yüksək insani keyfiyyətlərindən söz açıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

ANAS Central Scientific Library and the Institute of Physiology held presentation of "Academician Huseyn Hasanov" book dedicated to the memory of the prominent scientist-physiologist and scientific organizer, Honored Scientist, Academician Huseyn Hasanov on October 17.
At the event, Director of the library, Ph.D. in medicine Leyla Imanova told about the invaluable merits of prominent scientist Huseyn Hasanov in the development of Azerbaijani physiology, his contributions to science and education in general. Informing about the book "Academician Huseyn Hasanov" presented to the public, L.Imanova noted that, the publication details the life path and scientific activities of the scientist. In the book readers are also presented photos reflecting historical documents on the development of physiology.
Then, Director of the Institute of Physiology, Professor Ulduz Hashimova noted that, in 1968, when the Institute of Physiology was established, H.Hasanov worked here as Deputy Director for scientific work, and later as director of the institute. He headed the Institute of Physiology of ANAS for 27 years.
It was noted that, the works of the scientist, who made a great effort in studying the physiology of the central nervous system and the opening of laboratories for conducting physiological studies, were published in a number of foreign countries and were brought to the world scientific community. Thanks to his efforts, the Congress of Physiologists of the USSR was held in Azerbaijan.
Speaking at the event, Director of the Institute of Microbiology, Academician Mammad Salamov, corresponding member of ANAS Rafig Gasimov and others told about the scientific, pedagogical activity and high human qualities of H.Hasanov, shared their memories of him.