Bu gün Mərkəzi Elmi Kitabxanada görkəmli bəstəkar, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, Xalq artisti, UNESCO-nun “Sülh artisti”, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadənin 70 illik yubileyinə həsr olunan “Yaradıcılıq zirvələri” adlı tədbir keçirildi.
AMEA-nın Alimlər Evi, Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə dəstəyi ilə baş tutan tədbirdə Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak edirdilər.
Yubilyarı təbrik edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli sənətkarın zəngin yaradıcılığından, Azərbaycan mədəniyyətinə verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açdı. Bildirdi ki, müasirlik və milli musiqi ənənələrinin parlaq təcəssümü F.Əlizadənin yaradıcılığına xas olan cəhətdir. Yubilyar əlli ildən çoxdur ki, Azərbaycan musiqişünaslığının mühüm və aktual problemlərini tədqiq edir.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd etdi ki, həyatı boyu yaradıcılıq axtarışında olan Firəngiz Əlizadə ömrünün 70-ci baharında da ənənəsinə sadiqdir. O, Azərbaycanı, doğma Vətənini böyük məhəbbətlə sevir və ona vicdanla xidmət edir. Sənətkar öz istedadını musiqimizin müxtəlif janrlarında sınayaraq opera, balet, instrumental, vokal, simfonik, xor və kamera əsərləri yaradıb. İnanırıq ki, onun əsərlərinin sədası bundan sonra da dünyanın ən məşhur konsert salonlarından gələcək.
“AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə Azərbaycan musiqisini yeni janrlarla zənginləşdirib” – deyən akademik İ.Həbibbəyli görkəmli bəstəkarın öz yaradıcılığı ilə milli mədəniyyətimizi Azərbaycanın hüdudlarından çox-çox uzaqlarda uğurla təbliğ etdiyini bildirdi. Vurğuladı ki, F.Əlizadə "Muğam aləmi" və "İpək Yolu" Beynəlxalq Musiqi festivallarının bədii rəhbəri kimi mühüm musiqi layihələrinin reallaşmasında da öz töhfəsini verir.
F.Əlizadənin xidmətlərinin dövlət və ictimaiyyət tərəfindən də yüksək qiymətləndirildiyini söyləyən İ.Həbibbəyli onun 1990-cı ildə "Əməkdar incəsənət xadimi", 2000-ci ildə "Xalq artisti" fəxri adlarına, 2007-ci ildə "Şöhrət", 2017-ci ildə “Şərəf” ordenlərinə layiq görüldüyünü, həmçinin YUNESKO-nun “Sülh artisti” fəxri adı və s. nüfuzlu mükafatlarla təltif edildiyini diqqətə çatdırdı. Akademik İ.Həibibbəyli AMEA-nın Fəxri fərmanını F.Əlizadəyə təqdim etdi.
Sonra çıxış edən AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən parlaq nümayəndələrindən olan F.Əlizadənin əsərlərinin əhəmiyyətindən danışdı, sənətkarı 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik etdi. Y.Mahmudov bildirdi ki, müxtəlif adlara və titullara layiq görülən F.Əlizadə Azərbaycan musiqisini dünyada tanıdan bəstəkarlardan biridir. Onun əsərləri bir çox ifaçıların repertuarını bəzəyir. O, ilk əsərlərindən başlayaraq son illərdə yazdığı əsərlərə qədər fitri istedadını göstərib və hər bir əsərdə öz sözünü deyir.
Yubiley tədbirində Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Həcər Babayevanın “Müasir musiqi kontekstində Firəngiz Əlizadə yaradıcılığı”, professor Cəmilə Həsənovanın “Firəngiz Əlizadə beynəlxalq festivalların və konsert layihələrinin bədii rəhbəri kimi”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Kamilə Dadaşzadənin “Firəngiz Əlizadənin yaradıcılığında etnospesfik konseptlərin təzahürünə dair (“Muğamsayağı” əsəri əsasında)” mövzusunda məruzələri böyük maraq doğurdu. Diqqətə çatdırıldı ki, F.Əlizadə görkəmli bəstəkar və musiqişünas olmaqla yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub. O, hər zaman gənc bəstəkarlara diqqət və qayğı göstərir.
Daha sonra bəstəkarın əsərlərindən ibarət bir sıra kompozisiyalar səsləndirildi.
Sonda çıxış edən F.Əlizadə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirdi. Yubilyar Azərbaycan musiqisinin təbliği naminə bundan sonra da böyük əzmlə çalışacağını vurğuladı.

Celebration of the 70th anniversary of prominent composer Firangiz Alizadeh in ANAS
On October 19 was held famous composer, “Honored Art Worker”, Chairman of the Union of Composers, People's Artist of the Republic of Azerbaijan, People's Artist of UNESCO, "Peace Artist", correspondent member of ANAS Firangiz Alizadeh’ 70th anniversary at the Central Scientific Library titled "Creative peaks".
Members of Milli Majlis, well-known figures of science and culture, and representatives of the public participated at the event, which was organized jointly by ANAS Scientists’ House, Department of Humanitarian and Social Sciences.
Vice President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, congratulated the jubilee, spoke about the artistic work of the artist and his valuable contribution to the Azerbaijani culture.
The vice-president of ANAS noted that Firangiz Alizadeh, who has been in search of creativity throughout her life, is also loyal to her tradition. She loves Azerbaijan and his native country with great love and serves for it honestly. The artist has tested his talent in various genres of music and has created operas, ballet, instrumental, vocal, symphonic, choral and camera works. We believe that her works will sound at the world's most famous concert halls.
"Corresponding member of ANAS Firangiz Alizadeh created valuable works in various genres of music and enriched Azerbaijani music with new genres" academician I.Habibbayli noted, adding that the outstanding composer successfully promoted our national culture far beyond the borders of Azerbaijan. He stressed that F.Alizade also contributes to the realization of important musical projects such as "The World of Mugham" and is the artistic director of "Silk Way" International Music Festivals.
F.Alizade are highly appreciated by the state and the public and has been honored with the title of Honored Art Worker in 1990, "People's Artist" in 2000, "Glory" in 2007, Honor ", as well as the honorary title of UNESCO" Peace Artist ", vice president emphasized.
The director of the Institute of History named after A.Bakikhanov of ANAS, academician Yagub Mamudov spoke about the importance of the works of F.Alizadeh, one of the leading figures of Azerbaijan art criticism, musicology and congratulated the artist on her70th anniversary. Mahmudov said that F.Alizade, who was awarded various titles, is one of the composers who introduced the Azerbaijani music to the world. Her works adorn the repertoire of many performers. She has shown her innate talent, from her first works to the works she wrote in recent years.
"Firangiz Alizadeh's creativity in the context of contemporary music", "Firangiz Alizadeh as an art director of international festivals and concert projects", "Reports on ethnospecific concepts in Firangiz Alizade's creativity (based on Mughamsayagi") and other topics were heard. It was noted that F.Alizade was a prominent composer and musician and also engaged in pedagogical activity. She always takes care of young composers.
Later, a number of compositions were sounded.
At the end F.Alizade expressed gratitude to organizers and participants of the event. The singer said: I would work with great perseverance for promoting Azerbaijani music.