Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsinin yanğın təhlükəsizliyinə dair növbəti seminar-məşğələsi keçirilib.
Tədbir İkinci xüsusi şöbə, AR Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mülki Müdafiə (MM) Qoşunlarının Mülki Müdafiə İdarəsi və FHN-nin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının ümumi işlər üzrə direktor müavinləri, MM qərargah rəisləri, yanğınsöndürmə manqalarının komandir-rəis heyətinin iştirak etdiyi tədbirdə şöbənin rəisi Eldar Quliyev çıxış edərək gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb. E.Quliyev qış mövsümünün yaxınlaşması ilə əlaqədar hazırda yanğın təhlükəsizliyi məsələsinin aktuallaşdığını bildirib. Qeyd edib ki, hər bir müəssisədə yanğın zamanı insanların təhlükəsizliyi təmin edilməli, əməkdaşlar maarifləndirilməli, mənəvi-psixoloji cəhətdən hazırlanmalı, təxliyyə planı öyrənilməli və praktiki məşqlər keçilməli, həmçinin yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri işlənib hazırlanmalıdır.
Şöbə rəisi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında baş verə biləcək yanğınların qarşısının alınması və söndürülməsinin təşkili üçün mühafizə vasitələrinin işlək vəziyyətdə olmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra FHN-nin MM Qoşunlarının MM idarəsinin rəis müavini, polkovnik Qüdrət Ağayev çıxış edərək AMEA-da mülki müdafiə sahəsində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib. O, yanğının qarşısının alınmasının və profilaktikasının təşkilinin, həmçinin insanların xilas edilməsinin yanğından mühafizə sisteminin əsas vəzifəsi olduğunu bildirib. Q.Ağayev hazırda dünyada fövqəladə hadisələr zamanı insan resurslarının qorunmasının əsas məsələ olduğunu, ölkəmizdə də bu sahədə bir neçə qanunvericilik aktlarının qəbul edildiyini, FHN, o cümlədən MM Qoşunlarının ən müasir texnika və peşəkar əməkdaşlarla təmin edildiyini diqqətə çatdırıb.
Seminarda FHN-nin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin Təbliğat şöbəsinin baş mütəxəssisi Nizami Fərəcov çıxış edərək il ərzində qeydə alınan yanğınların 6 faizinin təbii fəlakət, 94 faizinin isə insanların səhlənkarlığından baş verdiyini bildirib. Qeyd edib ki, yanğın zamanı insanlar ilk növbədə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin "112" qaynar xəttinə zəng etməli və ünvanı, hadisənin baş vermə səbəblərini dəqiq şəkildə izah etməlidirlər.
Sonra oktyabr ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin MM məşqləri haqqında MM qərargah rəislərinin çıxışları dinlənilib.

ANAS held a seminar devoted to the fire safety
ANAS Central Scientific Library hosted next seminar on fire safety of the Second Special Department of the Presidium.
The event was organized by the Second Special Department, Civil Defense Department of the Civil Defense Forces of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan and the State Service of Fire Control of the Ministry of Emergency Situations.
The event was attended by headquarter chiefs of the Civil Defense Department of Civil Defense Troops under Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan as well as the scientific institutions and organizations of ANAS.
Head of the 2nd Special Department Eldar Guliyev opening the event told about issues of agenda.
E.Guliyev said the relevance of the issue of fire safety is currently in connection with the onset of the winter season. He noted that, every enterprise must ensure the safety of employees during a fire, employees should be educated and prepared from a moral and psychological point of view, were conducted an evacuation plan was studied and practical exercises, including measures for fire safety.
Deputy Head of the Civil Defense Department of the Civil Defense Ministry of the Ministry of Emergency Situations, Colonel Gudrat Agayev in his speech highly appreciated the measures implemented in the field of civil defense in ANAS. He also noted that the main task of the fire protection system is the organization of prevention and prevention of fires and saving people. Noting that at present the main problem in the whole world is the protection of human resources during emergencies, G.Agayev noted that several legislative acts have been adopted in our country in connection with this. In addition, the Ministry of Emergency Situations, including the GO troops, is provided with modern technology and professional staff.
At the seminar, the chief specialist of the Fire Prevention Department of the State Firefighting Service of the Ministry of Emergency Situations Nizami Farajev brought to the attention that, 6 percent of the recorded fire cases during the year were related to natural disasters and 94 percent - to people's inattention. It was noted that, during the fire, first of all, it is necessary to contact the hotline of the Emergency Ministry "112", inform about the address and the causes of the incident.
Next, the chiefs of staff spoke about the training of the Governing Body of the GO, conducted in October.