AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Şamaxı Mədəniyyət Mərkəzində və Qəbələ Arxeoloji Mərkəzində görkəmli alim, ictimai-siyasi dövlət xadimi, Dövlət Mükafatı Laureatı, akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyi qeyd olunub.
Əvvəlcə Şamaxı rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev və Qəbələ rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Ətayə Osmanova çıxış edərək, dövrünün görkəmli torpaqşünas alimi, akademik Həsən Əliyevin Azərbaycanda coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin müxtəlif sahələrinin təşəkkül tapmasında, bir sıra yeni elmi istiqamətlərin bugünkü simasının müəyyənləşməsində müstəsna xidmətlərindən danışıblar.
“Akademik H.Əliyevin elmi və ictimai fəaliyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov alimin Azərbaycanın təbiəti, torpağı və suyunun mühafızəsi sahəsində əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, təbiət vurğunu olan alim təbiətin mühafizəsi üçün geniş elmi fəaliyyətlə məşğul olub. Onun elmi yaradıcılığının bünövrəsi təbiətin mühafizəsi, torpaqşünaslığın nəzəriyyəsi, ekologiya, botanika, bitkiçilik, təbii ehtiyatların və təbii şəraitin qorunub daha səmərəli istifadə olunması problemləri, ümumiyyətlə, təbiətşünaslığın müxtəlif istiqamətləri ilə bağlı olub.
Alim qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev bu il fevralın 7-də “Akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Azərbaycanın elm xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermiş görkəmli alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı və tanınmış ictimai xadim Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin layiqincə keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə Coğrafiya İnstitutu tədbirlər planı hazırlayıb və həmin plana əsasən institut ilboyu müxtəlif tədbirlər - konfranslar, sərgilər, görüşlər və seminarlar təşkil edir.
Tədbirdə institutun Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, a.e.ü.f.d. Ənvər Əliyev, Azərbaycanın torpaq ehtiyatları coğrafiyası şöbəsinin müdiri, a.e.ü.f.d. İsmayıl Quliyev, akademikin aspirantı olmuş Coğrafiya İnstitutunun Torpaq coğrafiyası şöbəsinin əməkdaşı, a.e.ü.f.d. Tahirə Salmanova, institutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev, Şamaxı rayon Ağsaqqallar Şurasının sədri, i.ü.f.d. Mail Aslanov, Şamaxı rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi, c.ü.f.d. Gümrah Müsayev, c.ü.f.d. Ağasəf Tahirov və başqaları çıxış edərək ömrünü Azərbaycan təbiətinin qorunmasına və zənginləşdirilməsinə həsr etmiş akademik Həsən Əliyevin fəaliyyətinin gələcək nəsillər üçün əsl tərbiyə və nümunə məktəbi olduğunu söyləyiblər. Çıxış edənlər keçirilən tədbirin akademik Həsən Əliyev irsinin, onun yaratdığı məktəbin elmi cəhətdən öyrənilməsi və təbliğində mühüm rol oynayacağına əminliklərini bildiriblər, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Shamakhi Cultural Center and Gabala Archeological Center, ANAS Institute of Geography held Hasan Academician Aliyev’s 110th anniversary, the prominent scientist, political figure and statesman of the State Prize laureate.
At first, executive chief the Shamakhi district Asif Agayev and the deputy head of the executive power Atay Osmanov told about the exceptional merits of the prominent scientist, Academician Hasan Aliyev in the formation of various soil sciences and geography sectors in Azerbaijan and the definition of the current appearance of a number of new scientific trends.
Director of ANAS Institute of Geography, Academician Ramiz Mammadov spoke about the scientist's invaluable merits in the protection of nature of Azerbaijan. It was noted that his scientific work encompassed the theory of soil science, nature protection, ecology, botany, plant growing, problems of protection and effective use of natural resources, various directions of natural science.
The scientist informed that, on February 7, President Ilham Aliyev signed the decree on "Conducting the 110th anniversary of Academician Hasan Aliyev". In order to ensure the worthy holding of the 110th anniversary of the prominent scientist, skillful organizer of science and well-known public figure Hasan Aliyev who made a valuable contribution to the Azerbaijani science, ANAS Geography Institute prepared an action plan according to which this scientific institution will hold conferences, exhibitions, meetings during the year and seminars.
Speaking at the event, head of the Department of Ecogeography of the Institute, PhD. in Agrarian Sciences Anvar Aliyev, Head of the Department of Geography of Soil Resources of Azerbaijan, PhD in Agrarian Sciences Ismail Guliyev, a post-graduate student of the scientist, an employee of the Soil Geography Department, Ph.D. in Agricultural sciences Tahira Salmanova, Committee of the Institute, Doctor of Philosophy in Geography Habil Hagverdiyev and others noted that, Academician Hasan Aliyev’s activities on the protection and enrichment of nature of Azerbaijan is a real example for future generations. The speakers expressed their confidence that today's event will play an important role in studying and propagating the scientific heritage and the school of Academician Hasan Aliyev, shared their memories about the scientist.