AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən hazırlanmış "Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası"nın təqdimatı keçirilib.
Akademiyanın Əsas binasında baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək atlasın Prezident İlham Əliyevin 9 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı" çərçivəsində hazırlandığını bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev AMEA-nın 70 illik yubileyində ana dilinin saflığının qorunması, öz daxili imkanları hesabına zənginləşdirilməsini dilçilər qarşısında bir vəzifə olaraq qoyub. İ.Həbibbəyli Prezidentin çağırışlarından irəli gələrək AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin Rəyasət Heyətinin cari ilin may ayında keçirilən iclasında "Müasir Azərbaycan dilini necə bilirik? Problemin qoyuluşu və həlli yolları" mövzusunda məruzə ilə çıxış etdiyini xatırladıb.
O, həmçinin AMEA-da təhsil alan magistrant və doktorantlar arasında ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsinə təşviq etmək məqsədilə “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik hazırda AMEA-da yeni Orfoqrafiya lüğətinin hazırlanma qaydaları ilə bağlı müzakirələrin getdiyini və Dilçilik İnstitutu tərəfindən müəyyən təkliflərin verildiyini söyləyib. O, bu məsələnin növbəti həftə Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılacağını vurğulayıb. İ.Həbibbəyli yeni qaydaların müstəqillik dövrünün tələblərini əks etdirəcəyini deyib. AMEA-nın vitse-prezidenti Orfoqrafiya lüğəti ilə paralel olaraq Orfoepiya lüğətinin hazırlanması istiqamətində işlərin görülməsi barədə də tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Akademik Prezident İlham Əliyevin 13 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edildiyini və Dilçilik İnstitutu tərəfindən bu sənəddən irəli gələrək Azərbaycan dilinin qorunması ilə bağlı monitorinqlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
"Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası"na da toxunan akademik sözügedən nəşrin dilçi alimlərimizin son illərdə ortaya qoyduğu ən sanballı əsər olduğunu bildirib. O, bu atlasın hazırlanmasının ümummilli, vətəndaşlıq və alimlik borcu olduğunu söyləyib.
Daha sonra Dilçilik İnstitutunun Azərbaycan dialektologiyası şöbəsinin müdiri Kifayət İmamquliyeva çıxış edərək atlası tədbir iştirakçılarına təqdim edib. O, Azərbaycan dilinin dialektologiyası atlasının sonuncu dəfə ötən əsrin ortalarında çap edildiyini bildirib. Alim yeni atlasda dilçiliyin bütün sahələrinin əksini tapdığını və Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində oxucuya təqdim olunduğunu söyləyib. K.İmamquliyeva atlasın Naxçıvan Muxtar Respublikasının 151 kəndində 11 ay ərzində toplanan materiallar əsasında ərsəyə gəldiyini deyib. Şöbə müdiri hazırda Qarabağın dialektoloji atlasının hazırlanması istiqamətində işlərin getdiyini, gələcəkdə isə Borçalı, Dərbənd və Cənubi Azərbaycanın dialektoloji atlasının hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə HEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Bakı şəhərindəki daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov, professor Qəzənfər Paşayev və digərləri çıxış edərək atlasın nəşrinin önəminə toxunublar. Qeyd olunub ki, sözügedən atlasda toplanan materiallar Naxçıvanın qədim Azərbaycan torpağı olmasını bir daha sübut edir və bu, tarixi ərazilərimizə iddia edən Ermənistana qarşı ən tutarlı cavabdır.

В НАНА состоялась презентация «Нахчыванского диалектологического атласа азербайджанского языка»
Состоялась презентация «Нахчыванского диалектологического атласа азербайджанского языка», подготовленного Институтом языкознания имени Насими НАНА.
Выступив на мероприятии, состоявшемся в Главном здании академии, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что атлас подготовлен в рамках «Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2013 года.
Отмечалось, что на мероприятии по случаю 70-летнего юбилея НАНА Президент Ильхам Алиев поставил перед лингвистами задачу сохранить чистоту родного языка и обогатить его за счет внутренних ресурсов. Академик И.Габиббейли напомнил о докладе академика-секретаря Отделения гуманитарных наук (ОГН) НАНА Теймура Керимли «Как мы знаем современный азербайджанский язык? Постановка проблемы и пути решения», с которым он выступил на заседании Президиума в мае текущего года, исходя из призывов Президента. Он также довел до внимания, что с целью привития магистрантам и докторантам чувства любви и уважения к родному языку, поощрения соблюдения норм литературного языка в письменной и устной речи проводится конкурс «Родной язык – наше национальное достояние».
Академик отметил, что в настоящее время в НАНА состоятся дискуссии в связи с правилами подготовки нового орфографического словаря, а Институтом языкознания выдвигаются определенные предложения. Он подчеркнул, что этот вопрос будет вынесен на обсуждение на заседании Президиума, которое состоится на следующей неделе.
И.Габиббейли довел до внимания, что новые правила будут соответствовать требованиям периода независимости. Вице-президент НАНА также проинформировал участников мероприятия о работах, проводимых по подготовке орфоэпического словаря.
Академик сообщил, что Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 13 ноября 2017 года утвержден новый состав Государственной языковой комиссии, и исходя из этого документа, Институтом языкознания будут проведены мониторинги в связи с сохранением азербайджанского языка.
Академик подчеркнул, что «Нахчыванский диалектологический атлас азербайджанского языка» - один самых весомых трудов, подготовленных отечественными учеными.
Затем заведующий Отделом диалектологии Азербайджана Института языкознания Кифаят Имамгулиева представила атлас участникам мероприятия. Она отметила, что атласа диалектологии азербайджанского языка последний раз был издан в середине прошлого века. Ученый довела до внимания, что в новом атласе нашли отражение все сферы языкознания, которые представлены на азербайджанском, турецком, русском и английском языках. К.Имамгулиева сообщила, что атлас был создан в течение 11 месяцев на основе материалов, собранных из 151 села Нахчыванской Автономной Республики. Заведующая отделом также отметила, что в настоящее время идет работа по подготовке Карабахского диалектологического атласа, а в будущем планируется подготовка диалектологического атласа Дербента, Борчалы и Южного Азербайджана.
Выступившие на мероприятии академик-секретарь ОГН, академик Теймур Керимли, директор Института языкознания, академик Мохсун Нагысойлу, руководитель постоянного представительства Нахчыванской Автономной Республики в Баку Бахтияр Аскеров, профессор Газанфар Пашаев и другие коснулись важности издания атласа. Было отмечено, что собранные в атласе материалы еще раз доказывают, что Нахчыван является древней азербайджанской землей, и это послужит самым весомым ответом против Армении, претендующей на наши исторические территории.