AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən hazırlanmış "Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası"nın təqdimatı keçirilib.
Akademiyanın Əsas binasında baş tutan tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək atlasın Prezident İlham Əliyevin 9 aprel 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı" çərçivəsində hazırlandığını bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev AMEA-nın 70 illik yubileyində ana dilinin saflığının qorunması, öz daxili imkanları hesabına zənginləşdirilməsini dilçilər qarşısında bir vəzifə olaraq qoyub. İ.Həbibbəyli Prezidentin çağırışlarından irəli gələrək AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin Rəyasət Heyətinin cari ilin may ayında keçirilən iclasında "Müasir Azərbaycan dilini necə bilirik? Problemin qoyuluşu və həlli yolları" mövzusunda məruzə ilə çıxış etdiyini xatırladıb.
O, həmçinin AMEA-da təhsil alan magistrant və doktorantlar arasında ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsinə təşviq etmək məqsədilə “Ana dilimiz – milli varlığımızdır” müsabiqəsinin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik hazırda AMEA-da yeni Orfoqrafiya lüğətinin hazırlanma qaydaları ilə bağlı müzakirələrin getdiyini və Dilçilik İnstitutu tərəfindən müəyyən təkliflərin verildiyini söyləyib. O, bu məsələnin növbəti həftə Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılacağını vurğulayıb. İ.Həbibbəyli yeni qaydaların müstəqillik dövrünün tələblərini əks etdirəcəyini deyib. AMEA-nın vitse-prezidenti Orfoqrafiya lüğəti ilə paralel olaraq Orfoepiya lüğətinin hazırlanması istiqamətində işlərin görülməsi barədə də tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Akademik Prezident İlham Əliyevin 13 noyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə Dövlət Dil Komissiyasının yeni tərkibinin təsdiq edildiyini və Dilçilik İnstitutu tərəfindən bu sənəddən irəli gələrək Azərbaycan dilinin qorunması ilə bağlı monitorinqlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
"Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası"na da toxunan akademik sözügedən nəşrin dilçi alimlərimizin son illərdə ortaya qoyduğu ən sanballı əsər olduğunu bildirib. O, bu atlasın hazırlanmasının ümummilli, vətəndaşlıq və alimlik borcu olduğunu söyləyib.
Daha sonra Dilçilik İnstitutunun Azərbaycan dialektologiyası şöbəsinin müdiri Kifayət İmamquliyeva çıxış edərək atlası tədbir iştirakçılarına təqdim edib. O, Azərbaycan dilinin dialektologiyası atlasının sonuncu dəfə ötən əsrin ortalarında çap edildiyini bildirib. Alim yeni atlasda dilçiliyin bütün sahələrinin əksini tapdığını və Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində oxucuya təqdim olunduğunu söyləyib. K.İmamquliyeva atlasın Naxçıvan Muxtar Respublikasının 151 kəndində 11 ay ərzində toplanan materiallar əsasında ərsəyə gəldiyini deyib. Şöbə müdiri hazırda Qarabağın dialektoloji atlasının hazırlanması istiqamətində işlərin getdiyini, gələcəkdə isə Borçalı, Dərbənd və Cənubi Azərbaycanın dialektoloji atlasının hazırlanacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə HEB-in akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Bakı şəhərindəki daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov, professor Qəzənfər Paşayev və digərləri çıxış edərək atlasın nəşrinin önəminə toxunublar. Qeyd olunub ki, sözügedən atlasda toplanan materiallar Naxçıvanın qədim Azərbaycan torpağı olmasını bir daha sübut edir və bu, tarixi ərazilərimizə iddia edən Ermənistana qarşı ən tutarlı cavabdır.

Presentation of "Nakhchivan dialectological atlas of Azerbaijani language" was held by the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS.
At the event, Vice President of ANAS, academician Isa Habibbeyli emphasized the preparation of the map within "State Program on the use of Azerbaijani language in accordance with the requirements of time in the conditions of globalization and the linguistic development in the country" approved by the President Ilham Aliyev's Order dated April 9, 2013. I.Habibbeyli reminded academician-secretary of the Division of Human Sciences of the National Academy of Sciences (ANAS), Teymur Karimli’s a report on "How we know the modern Azerbaijani language? Problem solving and ways of solution" at the meeting of the Presidium of the Academy of Sciences of ANAS, in May of this year.
He also lined out the competition between masters and doctoral students of ANAS on "Our mother tongue is our nationality" competition to promote love and respect for mother tongue, to encourage strict adherence to literary language in writing and verbal speech.
The academician said that discussions were underway on the rules of preparation of the new spelling dictionary in ANAS and certain proposals were made by the Linguistic Institute. He emphasized that this issue will be discussed at the next meeting of the Presidium next week. The new rules will reflect the demands of the independence period, Vice-President of ANAS stated.
According to the decree of President Ilham Aliyev dated November 13, 2017, the new composition of the State Language Commission has been approved and the Institute of Linguistics will carry out monitoring on the protection of the Azerbaijani language, Academic noted.
Then, Kifayat Imamguliyeva, head of the Azerbaijani dialectology department at the Linguistics Institute, presented the atlas to the event participants. She said the dialectology of the Azerbaijani language was last published in the middle of the last century. The scientist said that all the fields of linguistics were reflected in the new atlas, and that they were presented to readers in Azerbaijani, Turkish, Russian and English languages.
Academician-secretary of DHS, academician Teymur Karimli, director of Linguistics Institute, academician Mohsun Nagisoylu, head of the permanent representation of Nakhchivan Autonomous Republic in Baki Bakhtiyar Askerov, professor Gazanfar Pashayev and others touched upon the importance of publication of the atlas. It was noted that the material collected at the atlas once again proves that Nakhchivan is an ancient Azerbaijani land, and this is the most consistent response to Armenia claiming our historical territories.