AMEA-da "XX əsrdə transmilli erməni terrorunun tarixi" adlı kitabın təqdimatı keçirilib
AMEA-nın  Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda rusiyalı tarixçi, politoloq, tərcüməçi, qafqazşünas, pedaqoq və publisist Oleq Kuznetsovun "XX əsrdə  transmilli erməni terrorunun tarixi" adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə xarici ölkələrdən dəvət olunmuş qonaqlar, müvafiq dövlət qurumlarının əməkdaşları, ictimai-siyasi xadimlər və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimində institutun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafayeva çıxış edərək O.Kuznetsovun Rusiyanın, Qafqazın və Şərqi Avropanın orta əsrlər dövrünün tarixi coğrafiyası üzrə mütəxəssis, həmçinin erməni terrorizminin ən fəal tədqiqatçılarından biri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, o, Cənubi Qafqazda cərəyan edən proseslərə, xüsusilə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə hər zaman obyektiv mövqeyi ilə seçilib.
A.Mustafayeva rusiyalı alimin “XX əsrdə transmilli erməni terrorunun tarixi” adlı kitabında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlama səbəblərini, erməni terrorizminin mahiyyətini və Azərbaycanda dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətləri araşdırdığını vurğulayıb. Alim Oleq Kuznetsovun münaqişə ilə bağlı həqiqətlərin üzə çıxarılması, yayılması, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin və erməni terrorizminin təhlükəlilik dərəcəsinin əsaslandırılması istiqamətində xidmətlərinin böyük olduğunu söyləyib.
Daha sonra Oleq Kuznetsova beynəlxalq terrorizmlə, o cümlədən erməni terrorizmi ilə mübarizə sahəsində elmi tədqiqatların geniş miqyasda aparılmasına, separatçıların cinayətkar fəaliyyətlərini beynəlxalq hüquq və milli qanunvericilik kontekstində ifşa etməsinə görə institutun Fəxri professoru adı verilib.
Tədbirdə institutun Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı şöbəsinin müdiri, h.ü.f.d. Bəxtiyar Əliyev, Bakı Dövlət Universitetinin professoru İradə Hüseynova və digərləri çıxış edərək Oleq Kuznetsovun beynəlxalq arenada erməni terrorizminə qarşı aparılan informasiya müharibəsində verdiyi dəstəkdən, nəşrin ermənilər tərəfindən dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətlərin dünya ictimaiyyətinə təqdim edilməsinin önəmindən danışıblar.
Sonda O.Kuznetsov çıxış edərək müəllifi olduğu kitabın təqdimatının Azərbaycanda keçirilməsinin önəminə toxunub və tədbirin təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

Presented "The history of transnational Armenian terrorism in the twentieth century"
Presentation of a book by Russian historian, political analyst, translator, Caucasian scientist, educator and publicist Oleg Kuznetsov’s "History of Transnational Armenian Terrorism in the twentieth century" was held at the Institute of Law and Human Rights of ANAS.
Guests from foreign countries, employees of relevant government agencies, public and political figures and media representatives attended the event.
Director of the Institute, Doctor of Law Ayten Mustafayeva delivered a speech at the presentation and noted that O.Kuznetsov is one of the most active researchers in the history of geography of the medieval period of Russia, the Caucasus and Eastern Europe, as well as one of the most active researchers of Armenian terrorism.
Russian scientist's book "Transnational Armenian Terrorism in the Twentieth Century" explores the causes of the Nagorno-Karabakh conflict, the essence of the Armenian terrorism and the crimes committed against civilians in Azerbaijan. Oleg Kuznetsov's always have an objective look at disseminating the truth about the conflict, as well as Armenia's aggressive policy and justification of the danger of Armenian terrorism.
Then, Oleg Kuznetsova has given the name "Honorary Professor" of the institute for large-scale scientific research in combating international terrorism, including the Armenian terrorism, and disclosing the separatist criminal activities in the context of international law and national legislation.
The event was attended by the head of the Department of Legal Assuarance of the State Security of the Institute, Ph.D. Bakhtiyar Aliyev, Professor of Baku State University Irada Huseynova and others spoke about the importance of Oleg Kuznetsov in the information war against the Armenian terrorism in the international arena and the importance of the publication of the crimes against civilians in Azerbaijan to the world community.
At the end O.Kuznetsov touched upon the importance of holding the presentation of the book in Azerbaijan and expressed his gratitude to the organizers of the event.