AMEA-da "XX əsrdə transmilli erməni terrorunun tarixi" adlı kitabın təqdimatı keçirilib
AMEA-nın  Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda rusiyalı tarixçi, politoloq, tərcüməçi, qafqazşünas, pedaqoq və publisist Oleq Kuznetsovun "XX əsrdə  transmilli erməni terrorunun tarixi" adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə xarici ölkələrdən dəvət olunmuş qonaqlar, müvafiq dövlət qurumlarının əməkdaşları, ictimai-siyasi xadimlər və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimində institutun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafayeva çıxış edərək O.Kuznetsovun Rusiyanın, Qafqazın və Şərqi Avropanın orta əsrlər dövrünün tarixi coğrafiyası üzrə mütəxəssis, həmçinin erməni terrorizminin ən fəal tədqiqatçılarından biri olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, o, Cənubi Qafqazda cərəyan edən proseslərə, xüsusilə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə hər zaman obyektiv mövqeyi ilə seçilib.
A.Mustafayeva rusiyalı alimin “XX əsrdə transmilli erməni terrorunun tarixi” adlı kitabında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlama səbəblərini, erməni terrorizminin mahiyyətini və Azərbaycanda dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətləri araşdırdığını vurğulayıb. Alim Oleq Kuznetsovun münaqişə ilə bağlı həqiqətlərin üzə çıxarılması, yayılması, Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin və erməni terrorizminin təhlükəlilik dərəcəsinin əsaslandırılması istiqamətində xidmətlərinin böyük olduğunu söyləyib.
Daha sonra Oleq Kuznetsova beynəlxalq terrorizmlə, o cümlədən erməni terrorizmi ilə mübarizə sahəsində elmi tədqiqatların geniş miqyasda aparılmasına, separatçıların cinayətkar fəaliyyətlərini beynəlxalq hüquq və milli qanunvericilik kontekstində ifşa etməsinə görə institutun Fəxri professoru adı verilib.
Tədbirdə institutun Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı şöbəsinin müdiri, h.ü.f.d. Bəxtiyar Əliyev, Bakı Dövlət Universitetinin professoru İradə Hüseynova və digərləri çıxış edərək Oleq Kuznetsovun beynəlxalq arenada erməni terrorizminə qarşı aparılan informasiya müharibəsində verdiyi dəstəkdən, nəşrin ermənilər tərəfindən dinc əhaliyə qarşı törədilən cinayətlərin dünya ictimaiyyətinə təqdim edilməsinin önəmindən danışıblar.
Sonda O.Kuznetsov çıxış edərək müəllifi olduğu kitabın təqdimatının Azərbaycanda keçirilməsinin önəminə toxunub və tədbirin təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

В Институте права и прав человека НАНА прошла презентация книги «История транснационального армянского терроризма в XX столетии» российского историка, политолога, переводчика, кавказоведа, публициста и педагога Олега Кузнецова.
В мероприятии приняли участие приглашенные из зарубежных стран гости, сотрудники соответствующих государственных структур, общественно-политические деятели и представители СМИ.
Выступившая на презентации директор института, доктор юридических наук Айтен Мустафаева отметила, что О.Кузнецов является специалистом по исторической географии средневекового периода России, Кавказа и Восточной Европы, а также одним из самых активных исследователей армянского терроризма. Она отметила, что он всегда отличался объективной позицией к происходящим на Южном Кавказе процессам, в частности армяно-азербайджанскому нагорно-карабахскому конфликту.
А.Мустафаева сообщила, что в книге российского ученого под названием «История транснационального армянского терроризма в XX столетии» исследованы причины начала Нагорно-карабахского конфликта, суть армянского терроризма и преступления, совершенные против мирного населения в Азербайджане. Она отметила, что Олегу Кузнецову принадлежат большие заслуги в выявлении и распространении правды, связанной с конфликтом, обосновании степени опасности оккупационной политики Армении и армянского терроризма.
Затем Олегу Кузнецову было присвоено звание «Почетного профессора» института за проведение в широком масштабе научных исследований в области борьбы с международным терроризмом, в том числе армянским терроризмом, разоблачение преступной деятельности сепаратистов в контексте международного права и национального законодательства.
Выступившие на мероприятии заведующий Отделом правового обеспечения государственной безопасности института, доктор философии по праву Бахтияр Алиев, профессор Бакинского государственного университета Ирада Гусейнова и другие выступившие говорили о значении поддержки, оказываемой Олегом Кузнецовым в информационной войне, ведущейся против армянского терроризма на международной арене, а также коснулись важности издания с точки зрения представления мировой общественности преступлений, совершенных армянами против мирного населения.
В заключение автор книги О.Кузнецов отметил важность проведения презентации в Азербайджане и выразил признательность организаторам мероприятия.