"Qafqaz böyük sarsıntılar şəraitində: tarixi təcrübə, müasir dövr və perspektivlər" mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Qafqaz böyük sarsıntılar şəraitində: tarixi təcrübə, müasir dövr və perspektivlər" mövzusunda respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın Qafqazşünaslıq, Fəlsəfə, İqtisadiyyat, Şərqşünaslıq, Tarix institutları, Bakı Dövlət, Azərbaycan Dillər, Bakı Slavyan, Sumqayıt Dövlət, Azərbaycan Turizm və Menecment, Bakı Avrasiya universitetləri, digər elm və təhsil müəssisələrindən 100-dən çox alim və tədqiqatçı iştirak edib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan konfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səslənməsi ilə başlayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbiri açaraq giriş sözü ilə çıxış edib. Akademik konfransın mühüm ictimai və siyasi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb. İsa Həbibbəyli Qafqazşünaslıq İnstitutunun fəaliyyətə başladığı qısa müddət ərzində xeyli uğurlu işlər həyata keçirməsinin, irəli sürdüyü problemlərə gənc tədqiqatçıların xüsusi maraq göstərməsinin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova da çıxış edib. Akademik XVIII əsrdən başlayaraq kəskin geopolitik rəqabət meydanına çevrilən Qafqaz regionunun bu günə qədər dünyada gedən siyasi və iqtisadi proseslərin təsiri altında olduğunu bildirib: "Minilliklərlə Avropanı Asiya ilə birləşdirən Qafqaz regionu həm də xristian və islam sivilizasiyalarının qovuşduğu məkandır. Bu region vacib strateji platforma olaraq müasir dövrün ziddiyyətlərinin və sarsıntıların mərkəzinə çevrilib. Bunlardan regionda müxtəlif dövlətlərin geosiyasi, iqtisadi maraqlarını və müxtəlif etno-konfessional toqquşmaları göstərmək olar".
Sonra Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı "Cənubi Qafqaz 100 il əvvəl və indi: müqayisəli təhlil" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Natiq məruzəsində 1917-ci ildə Rusiya imperatorluğu dağıldıqdan sonra Qafqazda yaranmış ictimai-siyasi, iqtisadi və hərbi şəraiti 1991-ci ildə SSRİ dağıldıqdan sonra Qafqazda yaranmış müvafiq şəraitlə müqayisəli təhlil edib. Alim Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız ərazi iddialarının, qanlı işğal siyasətinin mahiyyətini açıb. Məruzədə hər iki dövrdə Şimali Qafqazda yaranmış şəraitin ümumi təhlili verilib, beynəlxalq təşkilatların və böyük dövlətlərin region siyasəti, həyata keçirilən beynəlxalq layihələr, ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin Qafqazdakı şəraitlə bağlı fikirləri təhlil edilib.
"Qafqaz ölkələri birinci və ikinci müstəqillik dövrlərində: müqayisəli-politoloji təhlil", "Qafqazda münaqişələr, ərazi işğalları və terror", "Qafqaz ölkələrində daxili ictimai-siyasi şərait", "Qafqaz dövlətlərinin xarici siyasəti və qarşılıqlı münasibətləri" adlı bölmə iclaslarında birinci və ikinci müstəqillik illərində Qafqaz ölkələrinin daxili ictimai-siyasi şəraiti, Qafqazda münaqişələr, ərazi iddiaları və işğalları, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində yaradılmış Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, erməni terroru, Qafqaz dövlətlərinin qarşılıqlı münasibətləri, xarici siyasəti, böyük dövlətlərin və beynəlxalq təşkilatların region siyasəti, erməni təşkilatlarının Gürcüstan, İran və Rusiya əleyhinə fəaliyyətləri və digər problemlərə həsr edilmiş məruzələr dinlənilib, geniş müzakirələr aparılıb.

Republican scientific-theoretical conference on "The Caucasus in the conditions of great shocks: historical experience, the modern period and prospects" held
ANAS by the support of the Institute of Caucasus Studies held the republican scientific and theoretical conference on "The Caucasus in the face of great upheavals: historical experience, the modern period and prospects" on December 4.
More than 100 scientists and researchers representing ANAS institutes of Caucasus Studies, Philosophy, Economics, Oriental Studies, History, Baku State University, Azerbaijan University of Languages, Baku Slavic University, Sumgait State University, Azerbaijan University of Tourism and Management, Baku Eurasian University and others took part at the event.
The conference was organized at the Central Scientific Library.Then, ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli. Stressing the great social and political significance of the conference, Academician wished successes to all participants of the event. Isa Habibbayli noted that, for a short period of its activity the Institute of Caucasus Studies carried out a considerable number of successful events, the problems put forward by the institute are always of particular interest to young researchers.
Academician-Secretary of ANAS Department of Social Sciences, Academician Nargiz Akhundova also spoke at the conference. Academician noted that, Caucasus region, which has become an arena of intense geopolitical rivalry since the beginning of the 18th century is still influenced by political and economic processes taking place in the world: "The Caucasus region, which for thousands of years has been connecting Europe with Asia is also a junction of the Christian and Islamic civilizations. Being an important strategic platform, this region today has become a center of contradictions and shocks, clashes of geopolitical and economic interests of various states, ethno-confessional conflicts".
Then, Director of the Institute of Caucasus Studies, corresponding member of ANAS Musa Gasimli delivered a report on "The South Caucasus 100 years ago and today: a comparative analysis". In his report, the speaker compared and analyzed the socio-political, economic and military situation that, arose in the Caucasus after the collapse of the Russian Empire in 1917, with the corresponding situation that arose in the Caucasus after the collapse of the USSR in 1991. The scientist talked about the process of artificial creation of Armenia and groundless territorial claims made to Azerbaijan by Armenia in these difficult years on the Azerbaijani lands and revealed the essence of its bloody occupational policy. M.Gasimli also touched upon the issue of Armenia's claims to the lands of Georgia, the role of the foreign factor in the origin of conflicts and the war of the Dashnak Armenia against Georgia. The report carried out a general analysis of the situation in the North Caucasus in both periods, the regional policy of international organizations and large states, international projects being implemented, the considerations of the national leader Heydar Aliyev and the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, in connection with the situation in the Caucasus.
Then, under the chairmanship of eminent scientists, the sectional sessions of the conference began: "Countries of the Caucasus in the period of the first and second independence: comparative political analysis", "Conflicts, territorial seizures and terror in the Caucasus", "Internal political and social situation in the Caucasus", "Foreign policy and relations of states in the Caucasus". At the meetings, were listening reports, touching on issues such as the internal socio-political situation in the countries of the Caucasus during the first and second independence, conflicts, territorial claims and seizures in the Caucasus, the Nagorno-Karabakh conflict that arose as a result of Armenia's military aggression against Azerbaijan, terrorism, relations and have been extensive discussions on foreign policy of the states of the Caucasus, regional policy of large states and international organizations, activities of the Armenian organizations directed against the Georgia, Iran, Russia, etc.