Lənkəranda Atabəy Eldəgəzin adı olan mis pullar tapılıb
Bu yaxınlarda Lənkəranda XI-XII əsrlərə aid 150-yə yaxın mis sikkə aşkar edilib. Dirhəm və fəlslərdən ibarət qədim sikkələr təsərrüfat işləri zamanı təsadüfən aşkar olunub və metaltoplama məntəqələrinə təhvil verilib.
AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin Arxeologiya şöbəsinin müdiri Mais Cəfərov bu barədə məlumat verərək deyib ki, metal əşyalar qəbul olunan məntəqədə bu pulları təsadüfən əldə etdik. Pulları təmizlədikdən sonra isə onların mis sikkə olduqları və Atabəylər dövrünə aid edildikləri məlum oldu.
M.Cəfərov əlavə edib ki, dirhəmlərin üzərində “La İlahə İləllah, Muhəmmədən RəsulAllah” və 4 rəşidi xəlifələrin adı qeyd olunub. Arxa tərəfində isə zərb olunan il, şəhərin və Atabəy Eldəgəzin adları həkk olunub. Bu onu sübut edir ki, sikkələr Atabəylər dövlətinə məxsusdur.
Şöbə müdirinin sözlərinə görə, tapıntılar arasında Səlcuq sultanlarının, Atabəylərin, o cümlədən onların məliklərinin də sikkələri mövcuddur. Dəfinə qədim dövlətçilik tariximizin öyrənilməsi, Atabəylər dövlətinin əmtəə-pul münasibətlərinin araşdırlması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Aşkarlanmış son tapıntı bir daha sübut edir ki, XI-XII əsrlərin ticarət şəbəkəsi olan tarixi İpək Yolunun şaxələrindən biri Cənub-Şərq bölgəsindən keçib.
Yeni tapıntıların əhəmiyyətliliyi nəzərə alınaraq ilk dəfə Cənub-Şərq zonasının numizmatik xəritəsinin yaradılacağını deyən M.Cəfərov bildirib ki, aşkar edilmiş sikkələrin kataloqu yaradılaraq elmi ictimaiyyətə təqdim olunacaq.
Arxeoloq, həmçinin ölkəmizin cənub bölgəsində numizmatika muzeyinin təşkil edilməsinin də nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Qeyd edək ki, 2013-cü ildə cənub bölgəsində aşkarlanan Kirman Atabəylərinin qızıl sikkələri hazırda AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika və epiqrafika şöbəsində saxlanılır.

В Лянкяране найдены медные монеты с именем Атабека Эльдегиза
Недавно в Лянкяране были обнаружены около 150 медных монет, относящихся к XI-XII вв. Монеты, состоящие из драхм и фалсов, были найдены случайно в ходе хозяйственных работ и переданы в металлосборные пункты.
Информируя об этом, заведующий Отделом археологии Лянкяранского регионального научного центра НАНА Маис Джафаров отметил, что монеты были приобретены в металлосборном пункте случайно. После обработки монет, стало известно, что это - медные монеты, относящиеся к периоду Атабеков.
М.Джафаров добавил, что на драхмах высечены слова «Ля Илаха Илаллах, Мухаммедан РасулАллах» и имена 4 рашиди-халифов, а на обратной стороне - год чеканки монет, название города и имя Атабека Эльдегиза. Это является доказательством того, что монеты принадлежали Государству Атабеков.
По словам заведующего отделом, среди находок существуют монеты сельджукских султанов, Атабеков и их меликов. Клад представляет особое значение с точки зрения изучения древней истории нашей государственности и денежно-продовольственных отношений государства Атабеков.
Отметив, что, учитывая значимость новых находок, впервые будет составлена нумизматическая карта Юго-Восточной зоны, М.Джафаров сообщил, что научной общественности также будет представлен каталог выявленных монет.
Археолог довел до внимания, что также предусмотрена организация музея нумизматики в южном регионе нашей страны.
Отметим, что обнаруженные в 2013 году в южном регионе золотые монеты Кирманских Атабеков в настоящее время хранятся в Отделе нумизматики и эпиграфики Национального музея истории Азербайджана НАНА.