Mərkəzi Elmi Kitabxanada müasir Macarıstanın banisi İştvan Seçeniyə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) müasir Macarıstanın banisi, Macarıstan Elmlər Akademiyasının yaradıcısı, iqtisadçı, yazıçı, siyasət nəzəriyyəçisi İştvan Seçeniyə həsr olunan tədbir keçirilib.
MEK-in və Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova iki ölkə arasındakı münasibətlərdən söz açıb, dövlətlər arasında əməkdaşlığa dair 23 sənədin imzalandığını bildirib. O, MEK-in təşkilatçılığı ilə 2016-cı ildən etibarən Macarıstanla bağlı silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, Türkoloji Qurultayın 90 illiyi, Georq Hazai və Bəkir Çobanzadənin xatirəsinə həsr olunmuş konfranslar, sərgilər, elektron kataloqların mübadiləsi, İmra Madaçın “İnsanın faciəsi” əsərinin və eyniadlı animasiya filminin subtitrlərinin macarcadan Azərbaycan dilinə tərcüməsi bu qəbildəndir.
Sonra Macarıstanın Azərbaycandakı səfiri Viktor Szederkenyi çıxış edərək iki ölkə arasındakı əlaqələrin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söhbət açıb, İştvan Seçeni ilə Hacı Zeynalabdin Tağıyevin oxşar cəhətlərindən danışıb.
Daha sonra Macarıstan Elmlər Akademiyasının professoru Zoltan Fonagyin “Müasir Macarıstanın banisi İştvan Seçeni” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, İ.Seçeninin ölkəsi üçün gördüyü işlərdən danışaraq, Macarıstanın qurulmasında böyük rolu olduğunu söyləyib.
Tədbirdə Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev çıxış edərək səfirliyin siyasi, mədəni, elm və təhsil istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edib. O, macar türkoloq-alimi Georq Hazainin şəxsi kitabxanasının türkologiyaya aid qisminin MEK-ə gətirilməsi istiqamətində səfirliyin təşəbbüsünü xatırladıb. V.Quliyev, həmçinin Azərbaycana dair önəmli məlumatların macar dilinə tərcümə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonda qonaqlar MEK-in akademiklər zalındakı diplomatik fondda olublar. Professor Zoltan Fonagy fondda Macarıstan səfirliyi üçün ayrılmış guşəyə kitablar hədiyyə edib.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА, состоялось мероприятие, посвященное созидателю современной Венгрии, основателю Академии наук Венгрии, экономисту, писателю, политическому теоретику Иштвану Сеченьи.
На мероприятии, состоявшемся при совместной организационной поддержке ЦНБ и посольства Азербайджана в Венгрии, директор библиотеки, доктор философии по медицине Лейла Иманова рассказала об отношениях между двумя странами и упомянула, что было подписано 23 документа по сотрудничеству между государствами. Она довела до внимания, что с 2016 года при организационной поддержке библиотеки проводится цикл мероприятий, связанных с Венгрией. Было отмечено, что к ним относятся 90-летие Тюркологического съезда, конференции, посвященные Георгу Хазаи и Бекиру Чобанзаде, выставки, обмен электронными каталогами, а также перевод с венгерского на азербайджанский язык произведения и одноименного анимационного фильма «Трагедия человека» Имры Мадача.
Выступивший затем посол Венгрии в Азербайджане Виктор Шедеркеньи довел до внимания работы, проделанные в направлении развития связей между двумя странами, рассказал о схожих чертах Иштвана Сеченьи и Гаджи Зейналабдина Тагиева.
Затем был заслушан доклад профессора Академии наук Венгрии Золтана Фонага «Основатель современной Венгрии Иштван Сеченьи».
Выступивший на мероприятии посол Азербайджана в Венгрии Вилаят Гулиев рассказал о работе, проделанной посольством в области политики, культуры, науки и образования. Напомнил инициативу посольства касательно доставки в ЦНБ относящуюся тюркологии часть личной библиотеки видного ученого-тюрколога Георга Хазаи.
В заключение гости побывали в дипломатическом фонде ЦНБ. Профессор Золтан Фонаг подарил книги уделенному для Венгрии уголку.