Mərkəzi Elmi Kitabxanada müasir Macarıstanın banisi İştvan Seçeniyə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) müasir Macarıstanın banisi, Macarıstan Elmlər Akademiyasının yaradıcısı, iqtisadçı, yazıçı, siyasət nəzəriyyəçisi İştvan Seçeniyə həsr olunan tədbir keçirilib.
MEK-in və Macarıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova iki ölkə arasındakı münasibətlərdən söz açıb, dövlətlər arasında əməkdaşlığa dair 23 sənədin imzalandığını bildirib. O, MEK-in təşkilatçılığı ilə 2016-cı ildən etibarən Macarıstanla bağlı silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, Türkoloji Qurultayın 90 illiyi, Georq Hazai və Bəkir Çobanzadənin xatirəsinə həsr olunmuş konfranslar, sərgilər, elektron kataloqların mübadiləsi, İmra Madaçın “İnsanın faciəsi” əsərinin və eyniadlı animasiya filminin subtitrlərinin macarcadan Azərbaycan dilinə tərcüməsi bu qəbildəndir.
Sonra Macarıstanın Azərbaycandakı səfiri Viktor Szederkenyi çıxış edərək iki ölkə arasındakı əlaqələrin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söhbət açıb, İştvan Seçeni ilə Hacı Zeynalabdin Tağıyevin oxşar cəhətlərindən danışıb.
Daha sonra Macarıstan Elmlər Akademiyasının professoru Zoltan Fonagyin “Müasir Macarıstanın banisi İştvan Seçeni” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, İ.Seçeninin ölkəsi üçün gördüyü işlərdən danışaraq, Macarıstanın qurulmasında böyük rolu olduğunu söyləyib.
Tədbirdə Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev çıxış edərək səfirliyin siyasi, mədəni, elm və təhsil istiqamətində gördüyü işlərdən bəhs edib. O, macar türkoloq-alimi Georq Hazainin şəxsi kitabxanasının türkologiyaya aid qisminin MEK-ə gətirilməsi istiqamətində səfirliyin təşəbbüsünü xatırladıb. V.Quliyev, həmçinin Azərbaycana dair önəmli məlumatların macar dilinə tərcümə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonda qonaqlar MEK-in akademiklər zalındakı diplomatik fondda olublar. Professor Zoltan Fonagy fondda Macarıstan səfirliyi üçün ayrılmış guşəyə kitablar hədiyyə edib.

ANAS Central Scientific Library hosted an event dedicated to the founder of modern Hungary, the founder of the Hungary Academy of Sciences, economist, writer, political theorist, political scientist Ishtvan Szechenyi.
At the event Central Scientific Library and the Hungarian Embassy in Azerbaijan commemorated with a one-minute silence the national leader Heydar Aliyev.
Director of the CNB, PhD on medical sciences Leyla Imanova, said that, 23 bilateral documents were signed between the two countries during the previous years, at the level of heads of state and government, parliamentarians and ministers.
She noted that, starting from 2016 CNB organized a series of events between the two countries.
It is worth mentioning that conferences, exhibitions, electronic catalogs of Imam Madach's "The Tragedy of Man" and the subtitles of the same animated film from Hungarian to Azerbaijani are dedicated to the 90th anniversary of the Turkology Congress, Georgy Hazai and Bakir Chobanzade.
Noted that, conferences, exhibitions, electronic catalogs dedicated to the 90th anniversary of the Turkological Congress, Georgy Hazai and Bakir Cobanzade, Imrada Madad's "The Tragedy of Man" and translated the subtitles of the same animated film from Hungarian into Azerbaijani language of this kind.
Hungary's Ambassador to Azerbaijan Viktor Szederkeny spoke at the event about the work done to develop relations between the two countries. He noted the similarities of Haji Zeynalabdin Tagiyev with the Ishtvan Szechenyi.
Then, Zoltan Fonagi, Professor of the Hungarian Academy of Sciences delivered a report on "The founder of modern Hungary, Ishtvan Szechenyi".
Ambassador of Azerbaijan to Hungary Vilayat Guliyev spoke about the work done by the embassy in the political, cultural, scientific and educational spheres.
V.Guliyev also spoke about the work done by the Hungarian Turkologist-scientist Georgi Hazain in the direction of bringing the Turkish part of the personal library to the CNB. At the end of the visit, the guests visited the Diplomatic Foundation Academy of CNB Academicians hall. Professor Zoltan Fonagy donated books to the Hungarian embassy.