Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə olunan yeni materialların təqdimatı keçirilib
Dekabrın 13-də əslən Bakıdan olan, hazırda İsraildə yaşayan həmvətənlimiz Rauf Zarbailov tərəfindən AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilən materialların təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin fəaliyyəti barədə məlumat verib, Azərbaycan ilə İsrail arasındakı əlaqələrin əhəmiyyətindən danışıb.
N.Vəlixanlı, həmçinin R.Zarbailov tərəfindən muzeyə hədiyyə edilən, Azərbaycanın maddi mədəniyyət nümunələrindən olan Qarabağ və Təbriz xalçaları, miniatür rəsm əsərləri və albom haqqında məlumat verilib. Bildirib ki, xalqımızın milli mədəniyyətini və incəsənətini əks etdirən yun xalçalar XX əsrin əvvəllərinə aiddir. Miniatür rəsm əsərlərinin üzərində döyüş səhnəsi, qarı və uşaq təsvirləri var.
Muzey direktorunun fond işləri üzrə müavini Məhfuzə Zeynalova təqdim edilən hədiyyələrin muzey üçün dəyərli töhfə olduğunu vurğulayıb.

Состоялась презентация новых материалов, подаренных Национальному музею истории Азербайджана
13 декабря состоялась презентация материалов, преподнесенных в дар Музею истории Азербайджана НАНА, уроженцем Баку, в настоящее время проживающим в Израиле нашим соотечественником Рауфом Зарбаиловым.
На церемонии директор музея, академик Наиля Велиханлы сообщила о деятельности руководимого ею научного учреждения, рассказала о значении связей между Азербайджаном и Израилем.
Н.Велиханлы также проинформировала о подаренных музею Р.Зарбаиловым Карабахских и Тебризских коврах, альбоме и миниатюрных картинах, представляющих собой образцы материальной культуры Азербайджана. Сообщила, что отражающие национальную культуру и искусство нашего народа шерстяные ковры относятся к началу XX века. На миниатюрных рисунках отражены сцены битвы, а также изображения детей.
Заместитель директора музея по делам фонда Махфуза Зейналова подчеркнула, что представленные подарки являются ценным вкладом для музея.