Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə olunan yeni materialların təqdimatı keçirilib
Dekabrın 13-də əslən Bakıdan olan, hazırda İsraildə yaşayan həmvətənlimiz Rauf Zarbailov tərəfindən AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilən materialların təqdimat mərasimi keçirilib.
Mərasimdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin fəaliyyəti barədə məlumat verib, Azərbaycan ilə İsrail arasındakı əlaqələrin əhəmiyyətindən danışıb.
N.Vəlixanlı, həmçinin R.Zarbailov tərəfindən muzeyə hədiyyə edilən, Azərbaycanın maddi mədəniyyət nümunələrindən olan Qarabağ və Təbriz xalçaları, miniatür rəsm əsərləri və albom haqqında məlumat verilib. Bildirib ki, xalqımızın milli mədəniyyətini və incəsənətini əks etdirən yun xalçalar XX əsrin əvvəllərinə aiddir. Miniatür rəsm əsərlərinin üzərində döyüş səhnəsi, qarı və uşaq təsvirləri var.
Muzey direktorunun fond işləri üzrə müavini Məhfuzə Zeynalova təqdim edilən hədiyyələrin muzey üçün dəyərli töhfə olduğunu vurğulayıb.

On December 13, a presentation ceremony of materials given by our compatriot, currently living in Israel Rauf Zarbailov to the National Museum of Azerbaijan History of ANAS has been held.
At the ceremony, the director of the museum, academician Naila Velikhanli informed about the activity of the scientific institution and lined out the importance of relations between Azerbaijan and Israel.
N. Valikhanli informed about Karabakh and Tabriz carpets, miniature paintings and albums, presented to the museum by R. Zarbailov. Miniature paintings include scenes of battle, anxiety and childhood.
The deputy director of the museum's fund affairs Mahfuza Zeynalova emphasized the presented materials as a valuable contribution to the museum.