AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) İdarə Heyətinin iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev, Rəyasət Heyətinin İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov, elmi müəssisələrin direktorlarının ümumi məsələlər üzrə müavinləri, Həmkarlar İttifaqlarının sədrləri və akademiyanın gənc alimləri iştirak ediblər.
İclasda GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək gündəlikdəki məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Sonra İşlər İdarəsinin müdiri F.Abdullayev çıxış edərək Abşeron rayon Saray qəsəbəsində AMEA əməkdaşları üçün tikilən “Science City” yaşayış kompleksi barədə gənc alimlərə məlumat verib.
O, son 4 ildə AMEA-ya məxsus zəbt olunmuş torpaqların geri qaytarılması istiqamətində əməli tədbirlərin görüldüyünü bildirib. Qeyd edib ki, Xızıda 1705 h., Ağsuda 160 h., Kürdəmirdə 132 h. və Abşeronda 35 h. zəbt olunmuş torpaqlar geri alınaraq sənədləşdirilib. Alim Abşeron rayon Saray qəsəbəsində 7 h. torpaqda AMEA əməkdaşları üçün kooperativ “Science City” yaşayış kompleksinin tikintisinə başlanıldığını söyləyib. Kompleksin AMEA-nın son illərdə ən uğurlu layihələrindən biri olduğunu deyən F.Abdullayev ilkin olaraq 2 blokun, ümumilikdə isə 18 blokda 2 minə yaxın mənzilin istifadəyə veriləcəyini deyib. Bildirib ki, kompleksdə 200 nəfərlik uşaq bağçasının və 1000-ə yaxın şagird üçün məktəb binasının inşası da nəzərdə tutulub: "Tikinti işləri 1,5 ilə başa çatmalı, 2 ilə bütün kommunikasiya xətləri ilə təmin edilməli, 2,3 ilə isə mənzillərin kupçaları təqdim edilməlidir".
O, layihənin sırf AMEA əməkdaşları üçün nəzərdə tutulduğunu, “Science City” yaşayış kompleksinin İşlər İdarəsi, AHİ və tikinti şirkətinin sıx nəzarətində tikiləcəyini diqqətə çatdırıb. İdarə rəisi təhlükəsizlik baxımından bütün sənədlərə sözügedən qurumların hər birinin vizasının tələb ediləcəyini söyləyib.
F.Abdullayev tezliklə kompleksin təməlatma mərasimin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Alim cari ildə, həmçinin AMEA-nın "Qonaq Evi"nin açıldığını, akademiya əməkdaşları üçün poliklinikanın istifadəyə verilməsinin planlaşdırıldığını söyləyib.
Sonra AHİ-nin sədri Habil Qurbanov çıxış edərək şəhərciyin AMEA əməkdaşlarının ödənişləri hesabına tikiləcəyini, nəqliyyat və digər zəruri infrastrukturlarla təmin ediləcəyini deyib.
Bundan əlavə, AHİ sədri növbəti il ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümü münasibətilə respublikanın gənc alimlərinin iştirakı ilə müsabiqənin keçiriləcəyini, qaliblərin pul mükafatı ilə təltif olunacağını vurğulayıb.
Daha sonra iclasda GAMŞ-ın Yer Elmləri və Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələri üzrə hesabatları dinlənilib.

ANAS to take practical measures aimed at improving the social situation of young people
The Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry held a meeting of the Board of the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) of ANAS.
ANAS Vice-President, Director of the institute, academician Dilgam Tagiyev, head of the department of affairs of the Presidium, Doctor of political sciences Fatali Abdullayev, chairman of the United Trade Union Committee, doctor of law Gabil Gurbanov, deputy directors on general issues of scientific institutions, the chairmen of the trade unions and the young academics.
In his speech at the meeting, chairman of the CYSS, Ph.D. in Physics, associate professor Famin Salmanov brought to the attention of the participants of the event the issues on the agenda.
The head of the Department of Affairs F.Abdullaev informed the young scientists about the housing complex "Science City", which will be built for the staff of ANAS in Saray settlement of Absheron region.
He noted that, over the past 4 years, practical measures have been taken towards the return of occupied lands belonging to ANAS. He noted that the land with a plot of 1,705 hectares in Khizi, 160 hectares in Aghsu, 132 hectares in Kurdamir and 35 hectares in Absheron was seized and documented. The scientist reported on the construction of a cooperative residential complex "Science City" for employees of ANAS in the village of Saray, Absheron region on a plot of 7 hectares F.Abdullayev noted that, initially the building will consist of two blocks and later a complex consisting of 18 blocks and about 2 thousand apartments will be put into operation. He said that, the complex also planned to build a school building for 1000 students and a kindergarten for 200 people. "Construction work should be completed in 1.5 years, for 2 years apartments will be provided with all communication lines, and for 2.3 years - documents."
He brought to the attention that, the construction of the residential complex "Science City", which is intended exclusively for the staff of ANAS, will be conducted under the control of the Department of Affairs, the United Trade Union Committee and the construction company.
F.Abdullaev brought to attention that in the near future the foundation laying ceremony will take place.
The scientists also recalled the opening of the "Guest House" of ANAS in the current year and the planning of commissioning a polyclinic for the Academy staff
Then, the chairman of the Trade Union Gabil Gurbanov spoke, who said that the town would be built at the expense of the staff of ANAS and provided with the necessary transport infrastructure.
In addition, the chairman of the Trade Union announced the holding of a competition next year with the participation of young scientists of the republic on the occasion of the 95th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev and awarding winners with cash prizes.
Then, the meeting heard the reports of the CYSS on the branches of the Physical-Mathematical and Technical Sciences and Earth Sciences.
In conclusion, were held discussions on the results of the First Congress of Young Scientists of Azerbaijan.