AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Beynəlxalq Ərəb Dili Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə beynəlxalq aləmdə ərəb dilinə xüsusi rəğbət göstərilməsindən, bu dildə bədii nümunələrin, xəttatlıq sənətinin inkişafından söhbət açılıb.
MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova rəhbərlik etdiyi qurumun Misirin ölkəmizdəki səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzi ilə mütəmadi əməkdaşlıq etdiyini söyləyib. O, AMEA-nın təsisçilərinin kitabxanada qoyulmuş büstlərinin altyazısındakı mətnlərin mərkəzin rəhbəri Əhməd Sami Elaydi tərəfindən ərəbcəyə tərcümə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Əhməd Sami Elaydi isə çıxışında mədəniyyətlərarası dialoqun möhkəmlənməsinə və dünyanın müxtəlif dillərinin inkişafına ərəb dilinin yardım etdiyini bildirib. Mərkəz direktoru ərəb dilinin İslam aləmindəki əhəmiyyəti, dilin zənginliyi barədə geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, ərəb dilinin Quran dili olması ona şöhrət gətirən başlıca amildir.
Misirin Süveyş Kanalı Universitetinin Ərəb dili ədəbiyyatı üzrə professoru Əbdül Rahim Əl-Kurdi çıxışında bildirib ki, ərəb dili beynəlxalq sənədlərin qeydə alındığı rəsmi bir dil kimi Birləşmiş Millətlər Təşkilatına əlavə edildikdən sonra dünya vətəndaşları tərəfindən onun öyrənilməsinə tələbat artıb.

ANAS hosted an event dedicated to the International Arabic Language Day
The Central Scientific Library of ANAS hosted an event dedicated to the International Arabic Language Day.
The event, organized by the Center for Culture and Education of the Embassy of the Arab Republic of Egypt in Azerbaijan and the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, has been dedicated to the Arabic language in the international arena, the development of artistic samples and calligraphy art in this language.
CSL Director, PhD in medicine Leyla Imanova said that her organization had been regularly cooperating with the Cultural and Educational Relations Center of the Egyptian Embassy in our country.
Ahmed Sami Eadi lined out that, the Arabic language is helping to strengthen intercultural dialogue and the development of different languages ​​in the world. The director of the center spoke about the importance of Arabic language in the Islamic world, richness of language.