AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin ümumi iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək 2018-ci ildə AXC-nin yaradılmasının 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində geniş qeyd olunacağını bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar bölmənin institutlarına AXC parlamentinin üzvlərinin, eləcə də həmin dövrdə xaricə təhsil almağa göndərilən gənclərin həyat və fəaliyyətləri haqqında sanballı əsərlərin hazırlanması barədə tapşırıq verib.
Akademik İ.Həbibbəyli, həmçinin 2018-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünün qeyd olunacağını bildirib. Dahi lider Heydər Əliyevin Azərbaycan üçün tarixi xidmətlərini xatırladan alim növbəti hesabat ilində ümumilli liderlə bağlı silsilə əsərlərin, konfransların keçirilməsi barədə tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Sonra bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək bildirib ki, cari ildə İEB-də 9 elmi istiqamətdə 32 problem üzrə 113 mövzu, 305 iş üzərində elmi tədqiqat işləri aparılıb. O, bölmə institutları tərəfindən 1772 əsərin nəşr edildiyini, bunlardan 159-nun kitab, 1269-nun məqalə, 344-nün isə tezis olduğunu söyləyib. N.Axundova 12 kitab, 334 məqalə və 58 tezisin xaricdə çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölmə üzrə 39 məqalənin impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini deyən alim cari ildə İEB alimlərinin əsərlərinə 1300 istinadın olduğunu vurğulayıb. N.Axundova hesabat ilində bölmə tərəfindən 16 beynəlxalq və 18 respublika konfransının keçirildiyini bildirib.
Daha sonra institutların hesabatları dinlənilib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin illik hesabatını təqdim edən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı hesabat ilində 4 problem üzrə 5 mövzunu əhatə edən 22 iş üzərində tədqiqatların aparıldığını söyləyib. Akademik il ərzində muzeydə 1261 ekskursiyanın baş tutduğunu, 17 min 500 nəfərin muzey ekspozisiyasını ziyarət etdiyini bildirib. O, hesabat dövründə muzeyin 16 əməkdaşının 2 respublika və 17 beynəlxalq səviyyəli elmi forumlarda iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. N.Vəlixanlı cari ildə muzey əməkdaşlarının 61 məqaləsinin, 29 məruzəsinin və 2 tezisinin çap olunduğunu, onlardan 7-sinin impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini vurğulayıb.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi müəssisədə hesabat ilində 4 prob­lem üzrə 43 mövzunu əhatə edən tədqiqatların aparıldığını bildirib. Akademik cari ildə institut əməkdaşlarının 58 kitabının, 275-dən artıq məqaləsinin (98-i xaricdə, 4-ü impakt faktorlu jurnalda) dərc olun­duğunu deyib.
O, institutun 2017-ci ildə Türkiyənin Atatürk Araşdırma Mərkəzi, Türk Tarix Qurumu, Rusiya EA Dağıstan Elmi Mərkəzinin Tarix, Arxeologiya və Etnoq­rafiya İnstitutu, Rusiya EA-nın Böyük Pyotr adına Antropologiya və Etnoq­rafiya Muzeyi, Çin İctimai Elmlər Akademiyasının Rusiya, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya İnstitutu və digər qurumlarla elmi əmək­daşlıq etdiyini deyib.
Fəlsəfə İnstitutunun illik hesabatı ilə bağlı çıxış edən institutun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə hesabat dövründə 2 elmi istiqamət, 3 problem, 9 mövzu üzrə 117 elmi-tədqiqat işinin aparıldığını bildirib. O, institut tərəfindən cari ildə 17 monoqrafiyanın (2-si xaricdə), 1 kitab, 2 dərslik, 1 broşur, 237 məqalənin dərc olunduğunu söyləyib. Alim xaricdə dərc olunan 68 məqalənin 7-sinin impakt faktorlu jurnallarda yayımlandığını diqqətə çatdırıb.
İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov çıxış edərək 2017-ci ildə müəssisə tərəfindən 311 elmi məqalənin və tezisin nəşr edildiyini, onlardan 80 məqalənin xaricdə yayımlandığını söyləyib.
N.İmanov “Milli İqtisadiyyat və İqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələri”nin, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasının, “2013-2017-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəsmi statistikanın inkişafı Dovlət Proqramı”nın və digər Sərəncamların icrası istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyini deyib.
Tədbirdə Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli çıxış edərək cari ildə müəssisə əməkdaşlarının 18 kitab və monoqrafiya, həmçinin 40 məqaləsinin (11-i xaricdə) çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, hesabat ilində Rusiya Elmlər Akademiyası, Çin Elmlər Akademiyası Dünya Tarixi İnstitutu, İtaliya Respublikası Qalileo Qaliley Elm Tarixi Muzeyi və digər qurumlarla elmi əməkdaşlıq edildiyini söyləyib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun illik hesabatını təqdim edən qurumun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə hesabat dövründə 1 istiqamət, 6 problem, 14 mövzu, 24 iş və 14 mərhələ üzrə araşdırmaların davam etdirildiyini bildirib. Alim cari ildə institut əməkdaşları tərəfindən 5 kitab, 9 monoqrafiya, 125 məqalə (31-i xaricdə), 21 tezisin (10-u xaricdə) çap edildiyini diqqətə çatdırıb.
O, institutun YUNESKO-nun qurumları, Çin Xalq Respublikasının Sosial Elmlər və Müasir Beynəlxalq Münasibətlər akademiyaları, Moldova Elmlər Akademiyası və digər qurumlarla əməkdaşlıq etdiyini deyib.
Sonra Qafqazşünaslıq İnstitutunun (Qİ) direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı çıxış edərək hesabat ilində müəssisədə 1 elmi istiqamət, 5 mövzu üzrə 13 işin yerinə yetirildiyini bildirib. Alim cari ildə institut əməkdaşlarının 4 kitab və monoqrafiyasının, 42 məqaləsinin (24-ü xaricdə) çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. M.Qasımlı Qİ əməkdaşlarının 2017-ci ildə 47 beynəlxalq konfransda ölkəmizi təmsil etdiyini söyləyib.
Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva qurumun illik hesabatını təqdim edərək cari ildə “İslam həmrəyliyi və Azərbaycan: reallıqlar və perspektivlər” adlı iş üzrərində elmi tədqiqatın aparıldığını, İslam həmrəyliyinin tarixi kökləri və bu istiqamətdə atılmış ilk addımların öyrənildiyini söyləyib. O, həmçinin institutda aparılan “Multikulturalizm və Şərq-Qərb etik normalar prizmasından ünsiyyət mədəniyyəti” adlı elmi tədqiqat işində multikulturalizm anlayışının mahiyyəti, tarixi, dünya və Avropa təcrübəsinin öz əksini tapdığını bildirib.
Akademik bundan əlavə, Cənubi Azərbaycan türklərinin mübarizəsinin tarixinin araşdırıldığını və “İran İslam inqilabından sonra cənubi azərbaycanlıların ana dili uğrunda mübarizəsi (1979-2005-ci illər)” əsərinin çap edildiyini deyib.
Daha sonra Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Maisə Rəhimova çıxış edərək cari ildə “Qəbələ və ətrafının arxeoloji tədqiqi”mövzusunda tədqiqat işinin aparıldığını, ekspedisiya qrupu tərəfindən yeni oval planlı binanın qalıqlarının aşkarlandığını bildirib.
O, bundan əlavə, “Şamaxı və ətrafının arxeoloji tədqiqi” mövzusunda elmi tədqiqat işi nəticəsində dəniz səviyyəsindən 1800 metr yüksəklikdə yerləşən Dəmirçi kəndi ərazisindəki son antik-erkən orta əsrlərə aid nekropolda 20-dən artıq daş qutu qəbirin tədqiq edildiyini söyləyib.
Alim, həmçinin “Azərbaycanda yaşamış almanların etnoqrafik xüsusiyyətləri” adlı kitabın çapa hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Hesabatlar dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb.
İclasda, həmçinin “Elmin populyarlaşdırılması sahəsində səmərəli fəaliyyətə görə AMEA Rəyasət Heyətinin mükafatı haqqında əsasnamənin təsdiq edilməsi” haqqında təkliflər dinlənilib.
Bundan əlavə, iclasda Şərqşünaslıq İnstitutunun 60 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərar qəbul olunub.

Состоялось общее собрание Отделения общественных наук НАНА
Выступив на мероприятии, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в 2018 году на государственном уровне будет отмечен 100-летний юбилей АДР. В связи с исполнением Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года институтам отделения дано поручение о подготовке фундаментальных трудов о жизни и деятельности членов парламента АДР, а также молодежи, отправленной на учебу за рубеж в указанный период.
Академик И.Габиббейли также сообщил, что в 2018 году исполняется 95 лет со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева. Напомнив о заслугах великого лидера Гейдара Алиева в развитии Азербайджана, ученый дал поручения и рекомендации по подготовке цикла работ и проведению конференций, посвященных общенациональному лидеру, в следующем отчетном году.
Далее академик-секретарь отделения, академик Наргиз Ахундова в своем выступлении довела до сведения, что в текущем году в ООН были проведены научно-исследовательские работы по 113 темам 32 проблем в 9 научных направлениях. Она отметила, что институтами отделения издано 1772 труда, 159 из которых книги, 1269 статей и 344 тезиса. Н.Ахундова подчеркнула, что за рубежом выпущено 12 книг, 334 статей и 58 тезисов.
В текущем году в журналах с импакт-фактором было опубликовано 39 статей. К трудам ученых ООН насчитано 1300 ссылок. Н.Ахундова сказала, что в отчетном году ООН было проведено 16 международных, 18 республиканских конференций.
Затем были заслушаны отчеты институтов.
Директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, представляя годовой отчет, отметила, что проведены исследования над 22 работами, охватывающими 5 тем 4 проблем. Сообщалось, что в текущем году в музей было организовано 1261 экскурсия. В отчетном году 16 сотрудников принимали участие в 2 республиканских и 17 международных научных форумах. В текущем году было издано 61 статья, 29 докладов, 2 тезиса сотрудников музея, 7 из которых были опубликованы в журналах с импакт-фактором.
Затем директор Института истории, академик Ягуб Махмудов в своем выступлении отметил, что в отчетном году в руководимом им учреждении проводились исследования, охватывающие 43 темы 4 проблем. Академик довел до внимания, что в текущем году сотрудниками института издано 58 книг, более 275 статей (98 за рубежом, 4 – в журналах с импакт-фактором).
Он отметил, что в 2017 году институт наладил научное сотрудничество с Центром исследований Ататюрка Турции, Тюркской исторической структурой, Институтом истории, археологии и этнографии Дагестанского научного центра РАН, Музеем антропологии и этнографии имени Петра Великого РАН, Институтом России, Восточной Европы и Центральной Азии Академии общественных наук Китая и с другими структурами.
В своем выступлении директор Института философии, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде в руководимом им учреждении были проведены 117 научно-исследовательских работ по 9 темам 3 проблем в 2 научных направлениях. Отметил, что в отчетном году издано 17 монографий (2 за рубежом), 1 книга, 2 учебника, 1 брошюра, 237 статей. Ученый довел до внимания, что за рубежом опубликовано 68 статей в 7 журналах с импакт-фактором.
Директор Института экономики, доктор экономических наук, профессор Назим Иманов отметил, что в 2017 году научным учреждением издано 311 научных статей и тезисов, 80 статей издано за рубежом.
Н.Иманов сообщил, что работы по исполнению «Стратегической дорожной карты по основным секторам национальной экономики и экономики», Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», «Государственной программы по развитию официальной статистики в Азербайджанской Республике в 2013-2017 гг» и других распоряжений.
На мероприятии директор Института истории науки, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли довела до сведения, что в текущем году сотрудниками учреждения было издано 16 монографий, 29 статей (11 за рубежом). В отчетном году было установлено научное сотрудничество с Российской академией наук, Институтом истории естественных наук Академии наук Китая, Музеем истории науки Галилея Галилео.
Директор Института права и прав человека, доктор юридических наук Айтен Мустафазаде отметила, что в отчетном году продолжаются исследования в 14 этапах и 24 работы, охватывающие 14 тем 6 проблем в 1 направлении. Ученый довел до внимания, что в текущем году сотрудниками института выпущено 5 книг, 9 монографий, 125 статей (31 за рубежом), 21 тезис (10 за рубежом).
Он сообщил, что институт сотрудничает со структурами ЮНЕСКО, академиями Социальных наук и Международных отношений Китайской Народной Республики, Академией наук Молдовы и др.
Далее директор Института кавказоведения (ИК), член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы отметил, что в отчетном году было выполнено 13 работ по 5 темам в 1 научном направлении. Ученый довел до сведения, что сотрудниками института издано 4 книги и монографии, 42 статьи (24 за рубежом). М.Гасымлы сотрудники ИК представляли нашу страну в 47 международных конференциях.
Директор Института востоковедения, академик Говхар Бахшалиева отметила, что ведутся исследования на тему «Исламская солидарность и Азербайджан: реалии и перспективы», изучены исторические корни Исламской солидарности. В научно-исследовательском труде «Мультикультурализм и культура общения через призму восточно-западных этических норм» нашли свое отражение сущность, история мультикультурализма и европейский и мировой опыт в этой сфере.
Кроме того, академик отметил, что издан труд «Борьба южных азербайджанцев за родной язык после Иранской Исламской революции (1979-2005 годы)».
Затем директор Института археологии и этнографии, доктор исторических наук Маиса Рагимова сообщила, что в текущем году в руководимом ею научном учреждении ведутся исследовательские работы на тему «Археологическое исследование Габалы и ее окрестностей», экспедиционной группой были выявлены останки новых овальных зданий.
Кроме того, в результате научно-исследовательской работы «Археологическое исследование Шамахи и ее окрестностей», проведенных в некрополе, относящемся к эпохе поздней античности и раннему среднему веку на территории села Демирчи, расположенном на высоте 1800 метров над уровнем моря, исследовано более 20 каменных могил.
Ученый отметила, что готовится к изданию книга под названием «Этнографические особенности немцев, проживавших в Азербайджане».
После прослушивания докладов состоялись обсуждения.
На заседании также были выслушаны предложения об «Утверждении положения о награде Президиума НАНА за плодотворную деятельность в области популяризации науки».
Кроме того, на заседании было принято решение о проведении 60-летнего юбилея Института востоковедения.