AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli tarixçi alim, “Şöhrət” və “İstiqlal” ordenləri laureatı, akademik Cəmil Quliyevin anadan olmasının 90-cı ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan tədbirdə akademiyanın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Cəmil Quliyevin Azərbaycan tarix elminin inkişafında və təbliğində müstəsna xidmətlərindən danışıb. Qeyd edib ki, alimin rəhbərliyi ilə 1975-1988-ci illərdə on cilddən ibarət fundamental “Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası” əsəri hazırlanıb. Nəşrin Azərbaycan tarixində bilik və məlumatların bütün sahələrini əhatə edən ilk universal xarakterli fundamental əsər olduğunu söyləyən akademik İ.Həbibbəyli tarixçi alimlərimizin bu gün də “Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası”ndan dəyərli mənbə kimi istifadə etdiyini bildirib.
Cəmil Quliyevlə “Naxçıvan Ensiklopediyası”nın hazırlandığı dövrdə tanış olduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti görkəmli alimin arxiv materiallarına çox həssaslıqla yanaşdığını və mənbəşünaslıq elminin inkişafına mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. O, C.Quliyevin tarixi xidmətlərinin ölkə rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini və alimin "Əməkdar elm xadimi" fəxri adına, “Şöhrət”, “İstiqlal” ordenlərinə layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək Cəmil Quliyevin elmi və pedaqoji fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, alim zəhmətkeşliyi sayəsində AMEA-nın vitse-prezidenti, BDU-nun rektoru vəzifələrinədək yüksəlib. Onun SSRİ dövründə üç cildlik və yeddi cildlik “Azərbaycan tarixi” kitabı işıq üzü görüb.
Y.Mahmudov, həmçinin C.Quliyevin Azərbaycan elminin keşiyində durduğunu və ölkəmizi beynəlxalq forumlarda dəfələrlə layiqincə təmsil etdiyini bildirib. İnstitut direktoru C.Quliyevin özündən sonra tarixçilər məktəbi yaratdığını və onun tələbələrinin dünyanın müxtəlif yerlərində fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova çıxış edərək bildirib ki, ölkəmizdə ictimai elmlər sahəsində araşdırmalarının geniş miqyas alması, dövrün tələblərinə uyğun aparılması və Azərbaycan tarixinin yeni mənbələr əsasında öyrənilməsində C.Quliyevin xidmətləri danılmazdır. N.Axundova alimin 400-dən çox elmi əsərin müəllifi olduğunu və nəşrlərində Azərbaycana dair tarixi faktları ilk dəfə ictimaiyyətə açıqladığını vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramovun C.Quliyevlə bağlı məruzəsi dinlənilib. Alim qeyd edib ki, Cəmil Quliyev ölkəmiz üçün tarixçi kadrların hazırlanması işinə xüsusi diqqət yetirib.
Sonra professor İzzət Rüstəmov, tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərov və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Hacı Həsənov görkəmli tarixçi alim C.Quliyevin Azərbaycan elminə verdiyi böyük töhfələrdən danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda görkəmli akademikin ailəsi adından oğlu Rüstəm Quliyev çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

ANAS Presidium and the Institute of History held event dedicated to the 90th anniversary of the prominent historian, Laureate of the Shohrat and Istiglal Orders, Academician Jamil Guliyev.
Speaking at an event Vice-President of the Academy, academician Isa Habibbayli spoke about Jamil Guliyev's exceptional merits in the development and propaganda of the Azerbaijani historical science. He noted that, in 1975-1988 under the leadership of the scientist, the work "The Soviet Soviet Encyclopedia", which was held from ten volumes, was prepared, which is still used today as a valuable source.
Having told about his acquaintance with Jamil Guliyev during the preparation of the Nakhchivan Encyclopedia, the vice-president of ANAS noted that the scientist was sensitive to archival materials and made a great contribution to the source study. He brought to attention that the historical merits of Guliyev were highly appreciated by the country's leadership. The scientist was awarded the honorary title "Honored Worker of Science" and the Orders "Shohrat" and "Istiglal".
Then, Director of the Institute of History, academician Yagub Mahmudov in his speech spoke about the scientific and pedagogical activities of academician Jamil Guliyev. It was stressed that, due to diligence the scientist rose to the posts of vice-president of ANAS and rector of BSU. In the period of the USSR, were published his three-volume and seven-volume books "History of Azerbaijan".
Y.Mahmudov noted that G. Guliyev repeatedly represented our country in international forums. The director of the Institute brought to attention that the school of historians and his students created by G. Guliyev is successfully operating in various parts of the world.
Then, Academician-Secretary of the Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova in her speech noted that the merit of G.Guliyev is undeniable in carrying out large-scale studies in the field of social sciences in accordance with the requirements of the time and studying the history of Azerbaijan on the basis of new sources in our country. She stressed that the scientist is the author of more than 400 scientific papers and in his publications he first brought to the public historical facts about Azerbaijan.
At the event, the report of the deputy director on the scientific work of the Institute of History, Doctor of Philosophy on the history of Djabi Bakhramov, spoke about the contributions of G. Guliyev, contributed to the training of personnel in history in our country.
Then, Professor Izzat Rustamov, Doctor of historical sciences Asadulla Jafarov and doctor of philosophy on history Haji Hasanov told about the great contribution of J. Guliyev to the Azerbaijani science and shared his memories about him.
In conclusion, speaking on behalf of the academician's family, the son of a prominent scientist Rustam Guliyev expressed gratitude to the organizers and participants of the event.