Mərkəzi Elmi Kitabxana ilə “Azərbaycan“ qəzeti arasında müqavilə imzalanıb
Məqsəd MEK-in mətbuat fondunun zənginləşdirilməsini ənənəyə çevirmək, bu prosesin aparıcı media orqanı tərəfindən ictimailəşdirilməsini təmin etmək, həmçinin əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək olub.
Görüşdə MEK-in direktoru, tibb elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova çıxış edərək kitabxananın fəaliyyəti, strateji hədəfləri, o cümlədən 2017-ci ilin nəticələri və uğurları haqqında məlumat verib. L.İmanova cari ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə aid materialların rəqəmsallaşdırılaraq ADA Universitetinə hədiyyə olunduğunu, həmçinin Kazım Qarabəkir, Hüseyn Cavid və türkoloq alim Georq Hazainin Türkiyədə, Naxçıvanda və Macarıstanda adlarını daşıyan ev-muzey və kitabxanalarına müxtəlif nəşr və fotoların bağışlandığını deyib.
O, eyni zamanda MEK-də 20-yə qədər xarici ölkənin təmsil olunduğu Diplomatik fondun yaradıldığını, 40-a yaxın ölkə, 50-dən çox təşkilat ilə beynəlxalq kitab mübadiləsinin aparıldığını söyləyib.
2017-ci ildə AMEA rəhbərliyi və Mətbuat Şurası arasında əldə olunan razılaşmanı xatırladan L.İmanova Azərbaycanın aparıcı mətbuat orqanlarının nüsxələrinin elektron formatda MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasına daxil edilməsi prosesinin başlanıldığını bildirib. MEK direktoru bununla bağlı ilk addımın “Yeni Azərbaycan” qəzeti ilə reallaşdırıldığını deyib və “Azərbaycan” qəzetinin bu prosesə qoşulmaq istəyini yüksək qiymətləndirib.
Sonra qəzetin baş redaktoru, millət vəkili Bəxtiyar Sadıqov çıxış edərək “Azərbaycan” qəzetinin zəngin və şərəfli tarixindən, keçdiyi inkişaf yolundan danışıb. B.Sadıqov MEK-də mənbələrin qorunub saxlanılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirərək “Azərbaycan” qəzetinin 2003-2016-cı illərdə dərc edilmiş saylarını PDF şəklində və çap formatda (31 cild) kitabxanaya təqdim edib.
Daha sonra MEK ilə “Azərbaycan” qəzeti arasında müəllif hüquqlarının müdafiəsinə, həmçinin əməkdaşlığın inkişafına dair müqavilə imzalanıb.

Подписан договор между Центральной научной библиотекой и газетой «Азербайджан»
Цель - превратить обогащение медийного фонда ЦНБ в традицию, обеспечить обнародование этого процесса со стороны ведущего медиа органа, а также обсудить вопросы сотрудничества.
На встрече директор ЦНБ, доктор философии по медицинским наукам Лейла Иманова проинформировала о деятельности библиотеки, стратегических целях, в том числе результатах и успехах 2017 года. Л.Иманова сообщила, что в текущем году материалы, связанные с Азербайджанской Демократической Республикой были оцифрованы и переданы Университету АДА, а также носящим имя Кязыма Карабекира, Гусейна Джавида и ученого-тюрколога Георга Хазаи домам-музеям и библиотекам в Турции, Нахчыване и Венгрии были преподнесены в дар различные издания и фотографии.
Она также довела до внимания, что в ЦНБ создан Дипломатический фонд, в котором представляются около 20 зарубежных стран, а также проводится международный книжный обмен с около 40 странами и более чем 50 организациями.
Напомнив договоренность, достигнутую в 2017 году между руководством НАНА и Советом прессы, Л.Иманова сообщила, что начат процесс внесение в электронном формате экземпляров ведущих органов печати Азербайджана в базу данных Национальной цифровой памяти ЦНБ. Директор ЦНБ отметила, что первая инициатива в связи с этим исходила от газеты «Ени Азербайджан», и высоко оценила желание газеты «Азербайджан» присоединиться к этому процессу.
Далее в своем выступлении главный редактор газеты, депутат Милли Меджлиса Бахтияр Садыгов рассказал о богатой и славной истории и пути развития газеты «Азербайджан». Высоко оценив работу, проделанную в ЦНБ в направлении сохранения источников, Б.Садыгов передал библиотеке изданные в 2003-2016 годах номера газеты «Азербайджан» в формате PDF и в печатной форме (31 том).
Затем между ЦНБ и газетой «Азербайджан» было подписано соглашение по поводу защиты авторских прав, а также развития сотрудничества.