Torpaqşünas alim Qurban Əzizovun 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib
Yanvarın 17-də AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda görkəmli torpaqşünas alim, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Qurban Əzizovun 80 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Məhərrəm Babayev görkəmli alimin mənalı və şərəfli ömür yolundan, ölkəmizdə aqrar sahənin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Qurban Əzizov torpaq tədqiqatlarında zəngin təcrübəyə malik, bacarıqlı bir alim idi. Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda laboratoriya müdiri vəzifəsində çalışan Q.Əzizov əsasən respublika torpaqlarının meliorasiyasına dair tədqiqatlar aparmışdır. Onun elmi yaradıcılığı dərinliyi, əhatəliliyi, elmi təhlili və məntiqi nəticələri ilə fərqlənmişdir.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov, professorlar Nizami Ağayev, Hamlet Aslanov, institutun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, a.e.ü.e.d Mustafa Mustafayev və başqaları Q.Əzizovun torpaqşünaslıq elminə gətirdiyi yeniliklərdən, tədqiqatlarının əhəmiyyətindən danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Event dedicated to the 80th anniversary of the soil scientist Gurban Azizov held
On January 17, the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS hosted an event dedicated to the 80th anniversary of the outstanding soil scientist, Ph.D. in agricultural sciences Gurban Azizov.
Opening the event, Academician Maharram Babayev spoke about the informative and glorious life path of an outstanding scientist, his merits in the development of the agrarian sphere in our country. It was noted that, Gurban Azizov was a scientist with rich experience in soil research. He was the head of the laboratory at the Institute of Soil Science and Agrochemistry, G.Azizov conducted research on land reclamation of the republic. His scientific work was distinguished by depth, scale, scientific analysis and logical results.
At the event correspondent member of ANAS Amin Ismailov, Professors Nizami Agayev, Hamlet Aslanov, head of the Land Reclamation Laboratory of the Institute, Doctor of agrarian sciences Mustafa Mustafayev and others told about the contribution of G.Azizov to soil science, the significance of his research, shared his memories of him.