AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı dinlənilib
Tədbirdə Yer Elmləri Bölməsinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edib. Akademik bildirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətində dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərancamları, Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb. F.Qədirov bölmə üzrə 14 problemi əhatə edən 41 mövzu üzrə tədqiqatlar aparıldığını, bir mövzunun tamamlandığını, həmçinin elmi müəssisələrin əməkdaşları tərəfindən bir sıra multidissiplinar elmi-tədqiqat proqramlarının icra olunduğunu söyləyib. Məruzəçi vurğulayıb ki, bölmə müəssisələrində altı, kənar elmi-tədqiqat, təhsil və sahə müəssisələrində isə üç mühüm nəticə əldə edilib. Eyni zamanda beş təsərrüfat müqaviləsi üzrə işin tamamlandığını, bir müqavilə üzrə isə işlərin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Bölmənin nəşriyyatçılıq fəaliyyətindən danışan akademik bildirib ki, hesabat ilində 43-ü xaricdə olmaqla 100 tezis işıq üzü görüb. 125-i xaricdə olmaqla 299 məqalə, 8-i monoqrafiya olmaqla 16 kitab çap olunub. İmpakt faktorlu  jurnallarda 60 məqalə dərc olunub. "Geosciences of Azerbaijan: Volume II: Economic Geology and Applied Geophysics" kitabı "Springer" nəşriyyatında çap olunub. Bundan başqa, Azərbaycanın landşaft xəritəsi və ümumtəhsil məktəblərinin 6-11 sinifləri üçün coğrafiya fənni üzrə bir atlas çap olunub.
Bir qrup alim tərəfindən faydalı qazıntı və sənaye tullantılarından səmərəli istifadə etməklə gübrə əldə olunması üçün yeni texnoloji üsul üzərində tədqiqatların aparıldığını deyən F.Qədirov əldə olunan nəticənin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda təcrübədən keçirildiyini, yaxın vaxtlarda AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında test ediləcəyini vurğulayıb.
Alim qeyd edib ki, hesabat ilində bölmə əməkdaşları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondundan, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondundan, "Azərkosmos" ASC-dən, Ukrayna Elmi-Texnologiya Mərkəzindən, YUNESCO proqramı çərçivəsində bir sıra qrant alıblar.
Ötən il elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlərdən danışan akademik qeyd edib ki, Geologiya və Geofizika İnstitutunda yaradılmış ali məktəblərin baza kafedraları fəaliyyətlərini uğurla davam etdiriblər. Diqqətə çatdırıb ki, həmin institutda BDU-nun Geologiya fakültəsinin tələbələri üçün təşkil edilmiş "Açıq qapı" günü çərçivəsində gənclər elmi müəssisə ilə yaxından tanış olublar. Həmçinin BDU-nun bakalavr və magistrantları, SABAH qruplarının tələbələri nəzərdə tutulmuş proqramlar çərçivəsində bölmə müəssisələrində təcrübə keçiblər.
Məruzəçi bölmənin beynəlxalq əlaqələrindən danışaraq bildirib ki, İsrail Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyasının yer elmləri üzrə vitse-prezidenti, professor Zvi Ben-Avrahamın AMEA-ya səfəri zamanı əlaqələrin genişləndirilməsi, qarşılıqlı ezamiyyətlərin təşkili və İsrail universitetlərində magistrantların təhsil almaları istiqamətində razılıq əldə edilib.
F.Qədirov elmi müəssisələrin İngiltərənin Lids Universiteti, Fransanın Elmi Tədqiqatlar üzrə Milli Mərkəzi (CNRS-İNSU) və Tuluza Universiteti, Rusiyanın Perm Milli Tədqiqat Politexnik Universiteti, İ.M.Qubkin adına Rusiya Dövlət Neft və Qaz Universiteti, Türkiyənin Dəniz Elmləri və Texnologiya İnstitutu, Dokuz Eylül Universiteti, Qazaxıstanın Manqıstau Humanitar-Texniki Universiteti, "Chevron", "Mitsubishi Corporation" və BP şirkətləri, eləcə də Xəzəryanı ölkələrin elmi tədqiqat təşkilatları ilə əməkdaşlığı davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Alim vurğulayıb ki, ötən il bölmənin elmi müəssisələrində "Yer səthinin müasir geodinamikası və geoloji təhlükələr", "Zəlzələnin məkan-zaman təhlili və təhlükə", "Seysmotomoqrafiya" və "Azərbaycan-Rusiya elmi-tədqiqat laboratoriyası" beynəlxalq tədqiqat laboratoriyaları fəaliyyət göstərib.
Bölmənin akademik-katibi hesabat ilində bir neçə alimin dövlət və beynəlxalq mükafatlara layiq görüldüyünü söyləyib: "Ölkə başçısının Sərəncamına əsasən akademik Xoşbəxt Yusifzadə 1-ci dərəcəli "Əmək" ordeni, akademik Əkpər Feyzullayev 3-cü dərəcəli "Əmək" ordeni, AMEA-nın müxbir üzvləri Qalib ƏfəndiyevDadaş Hüseynov isə "Tərəqqi" medalına layiq görülüblər. AMEA-nın vitse-prezidenti, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru, akademik İbrahim Quliyev Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordeni, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının "На благо Отечества" ("Vətənin rifahı naminə") fəxri medalı və Beynəlxalq Ekologiya üzrə EcoWorld mükafatının "За спасение жизни на Земле" ("Yer üzündə həyatın qorunmasına görə") ordeni ilə təltif olunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, hesabat ətrafında akademiklər - Hətəm Quliyev, Pərviz Məmmədov, Arif İsmayılzadə, Ramiz Məmmədov, Əkpər Feyzullayev, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

24 января в Институте геологии и геофизики Национальной академии наук Азербайджана состоялось очередное заседание Президиума НАНА.
Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Затем академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров выступил с докладом, отражающим научную и научно-организационную деятельность отделения в 2017 году. Академик отметил, что в отчетном году за основу деятельности научных учреждений отделения были взяты государственные программы, распоряжения руководителя НАНА и постановления Президиума. Академик Ф.Гадиров сообщил, что в прошлом году в отделении велись исследования по 41-й теме, охватывающей 14 проблем, завершена одна тема; также сотрудниками научных учреждений выполнен ряд мультидисциплинарных научно-исследовательских программ. Докладчик подчеркнул, что в учреждениях отделения были получены шесть важных результатов, в прочих научно-исследовательских, образовательных и отраслевых учреждениях – три важных результата. В то же время, были завершены работы по пяти хозяйственным договорам, продолжаются работы по одному договору.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик отметил, что в отчетном году были опубликованы 100 тезисов, 43 из которых изданы за рубежом, 299 статей, 125 из которых вышли в свет за рубежом, и 16 книг, 8 из которых являются монографиями, в журналах с импакт-фактором опубликованы 60 статей. Книга «Geosciences of Azerbaijan: Volume II: Economic Geology and Applied Geophysics» была издана в издательстве Springer. Помимо этого, были изданы Ландшафтная карта Азербайджана и атлас по географии для 6-11 классов общеобразовательных школ.
Сказав, что группа ученых работала над новым технологическим способом получения удобрений путем рационального использования полезных ископаемых и промышленных отходов, академик Ф.Гадиров подчеркнул, что полученный результат был испытан в Институте почвоведения и агрохимии и в ближайшее время будет протестирован в Парке высоких технологий НАНА.
Академик-секретарь отделения отметил, что в отчетном году сотрудники отделения получили ряд грантов от Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда науки Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, ОАО «Азеркосмос», Украинского научно-технологического центра, а также в рамках программы ЮНЕСКО.
Говоря о работах, выполненных в прошлом году в сфере интеграции науки и образования, академик сообщил, что свою деятельность успешно продолжили созданные в Институте геологии и геофизики базовые кафедры высших школ. Он отметил, что в рамках Дня открытых дверей, организованного в этом же институте для студентов Факультета геологии БГУ, студенты ознакомились с достижениями научного учреждения. Также в рамках соответствующих программ бакалавры и магистранты БГУ и студенты групп САБАХ прошли практику в учреждениях отделения.
Рассказав о международных связях отделения, докладчик сообщил, что во время визита в НАНА вице-президента Израильской Академии естественных и гуманитарных наук в области наук о Земле, профессора Зви Бен-Аврахама было достигнуто соглашение о расширении связей, организации взаимных командировок и получении магистрантами образования в университетах Израиля.
Академик Ф.Гадиров отметил, что научные учреждения продолжили сотрудничество с Университетом Лидса (Англия), Национальным центром научных исследований (CNRS-İNSU) и Тулузским университетом (Франция), Российским государственным университетом нефти и газа имени И.М.Губкина, Пермским национальным исследовательским политехническим университетом (Россия), Институтом морских наук и технологий и Университетом Доккуз Эйлюль (Турция), Мангистауским гуманитарно-техническим университетом (Казахстан), компаниями «Chevron», «Mitsubishi Corporation» и BP, а также научно-исследовательскими организациями прочих прикаспийских стран. Ученый подчеркнул, что в прошлом году в научных учреждениях отделения свою деятельность успешно продолжили международные исследовательские лаборатории «Современная геодинамика поверхности Земли и геологические угрозы», «Пространственно-временной анализ землетрясений и угроза», «Сейсмотомография» и «Азербайджано-российская научно-исследовательская лаборатория».
Академик-секретарь отделения отметил, что в отчетном году несколько ученых были удостоены государственных и международных наград: «По Распоряжению главы государства академик Хошбахт Юсифзаде был удостоен ордена «Труда» первой степени, академик Акпер Фейзуллаев – ордена «Труда» третьей степени, члены-корреспонденты НАНА Галиб Эфендиев и Дадаш Гусейнов – медали «Тарагги». Вице-президент НАНА, директор Института нефти и газа, академик Ибрагим Гулиев был награжден орденом Азербайджанской Республики «Шохрат» («Слава»), почетной медалью Российской академии естественных наук «На благо Отечества» и орденом международной экологической премии EcoWorld “За спасение жизни на Земле”».
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, академики Гатам Гулиев, Парвиз Мамедов, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов и другие выступившие выдвинули свои предложения и рекомендации.
В заключение было принято постановление об утверждении отчета и включении его в годовой отчет академии.