AMEA-da fiziki imkanları məhdud şəxslərin hüquqları ilə bağlı tədbir keçirilib
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “Fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin hüquqları” adlı kafedranın açılışı ilə əlaqədar dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, Paraolimpiya Komitəsinin nümayəndələri, “Loqos” tibb mərkəzinin əməkdaşları, alimlər və KİV nümayəndələri iştirak edib.
Dəyirmi masada institutun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin hüquqlarının qorunması məsələsini daima gündəmdə saxladığını, müvafiq elmi-tədqiqat işləri apardığını, həmçinin bu istiqamətdə qanunvericilik təşəbbüsləri ilə çıxış etdiklərini söyləyib.
A.Mustafazadə ölkəmizdə fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası və onların sosial-məişət problemlərinin həlli, həmçinin inklüziv təhsillərinin inkişaf etdirilməsinin, peşə hazırlığı, iş yerləri ilə təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb. O, sözügedən məsələlərin həllini tapmasında cəmiyyətin hər bir fərdinin yaxından iştirak etməsinin önəminə toxunub, o cümlədən əlillərə qarşı insanların münasibətinin dəyişməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Alim bu istiqamətdə görülən işlərə daima ölkə Prezidenti İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın dəstək verdiyini və diqqətdə saxladığını bildirib.
A.Mustafazadə institutda açılan yeni kafedranın əlillərin hüquqlarının qorunmasına və onların problemlərinin həllinə müsbət töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb. İnstitut direktoru, həmçinin fiziki imkanları məhdud şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiya olunması problemləri sahəsində tədqiqatları daha da genişləndirmək məqsədilə Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad Universiteti ilə müqavilə bağladıqlarını söyləyib.
Tədbirdə, həmçinin Milli Məclisin deputatı Jalə Əliyeva, Təhsil Nazirliyinin şöbə müdiri Anar Qədiməliyev, əlilliyi olan insanların hüquqlarının müdafiəçisi Sevda Səfərəliyeva, AMEA Elm TV-nin rəhbəri Xatirə Cabbarzadə, Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli və digərləri çıxış edərək fiziki imkanları məhdud şəxslərin təhsil, iş və texniki avadanlıqlarla təmin olunmasının, eləcə də cəmiyyətə inteqrasiyasının zəruriliyini vurğulayıblar.

В Институте права и прав человека НАНА состоялся «круглый стол», посвященный открытию кафедры «Права лиц с ограниченными физическими возможностями».
В мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса, официальные лица Министерства образования, Министерства труда и социальной защиты населения, представители международных организаций и Паралимпийского комитета, сотрудники медицинского центра «Логос», ученые и представители средств массовой информации.
Выступив на мероприятии, директор института, доктор юридических наук Айтен Мустафазаде отметила, что в руководимой ею структуре постоянно уделяется особое внимание вопросу защиты прав инвалидов, в данном направлении проводятся соответствующие научные исследования и выдвигаются законодательные инициативы.
А.Мустафазаде подчеркнула важность интеграции людей с ограниченными физическими возможностями в общество, решения их социально-бытовых проблем, развития инклюзивного образования, организации их профессиональной подготовки и обеспечения работой. Она коснулась необходимости непосредственного участия каждого члена общества в решении вышеперечисленных вопросов, в том числе изменения отношения людей к инвалидам.
Ученый особо отметила, что работа, проводимая в данном направлении, постоянно находится в центре внимания Президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой, оказывающих поддержку лицам с ограниченными физическими возможностями.
А.Мустафазаде выразила уверенность в том, что открывшаяся в институте новая кафедра способствует защите прав людей с ограниченными возможностями и решению их проблем. Директор института также сообщила, что с Московским государственным гуманитарно-экономическим университетом подписан контракт о дальнейшем расширении исследований в области проблем интеграции в общество лиц с ограниченными физическими возможностями.
На мероприятии депутат Милли Меджлиса Жаля Алиева, заведующий отделом Министерства образования Анар Гадималиев, правозащитник лиц с ограниченными физическими возможностями Севда Сафаралиева, руководитель «Элм ТВ» НАНА Хатира Джаббарзаде и другие выступившие также подчеркнули необходимость об обеспечении лиц с ограниченными физическими возможностями учебным, рабочим и техническим оборудованием, в том числе их интеграции в общество.