AMEA-da fiziki imkanları məhdud şəxslərin hüquqları ilə bağlı tədbir keçirilib
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “Fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin hüquqları” adlı kafedranın açılışı ilə əlaqədar dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, Paraolimpiya Komitəsinin nümayəndələri, “Loqos” tibb mərkəzinin əməkdaşları, alimlər və KİV nümayəndələri iştirak edib.
Dəyirmi masada institutun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin hüquqlarının qorunması məsələsini daima gündəmdə saxladığını, müvafiq elmi-tədqiqat işləri apardığını, həmçinin bu istiqamətdə qanunvericilik təşəbbüsləri ilə çıxış etdiklərini söyləyib.
A.Mustafazadə ölkəmizdə fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası və onların sosial-məişət problemlərinin həlli, həmçinin inklüziv təhsillərinin inkişaf etdirilməsinin, peşə hazırlığı, iş yerləri ilə təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb. O, sözügedən məsələlərin həllini tapmasında cəmiyyətin hər bir fərdinin yaxından iştirak etməsinin önəminə toxunub, o cümlədən əlillərə qarşı insanların münasibətinin dəyişməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Alim bu istiqamətdə görülən işlərə daima ölkə Prezidenti İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın dəstək verdiyini və diqqətdə saxladığını bildirib.
A.Mustafazadə institutda açılan yeni kafedranın əlillərin hüquqlarının qorunmasına və onların problemlərinin həllinə müsbət töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb. İnstitut direktoru, həmçinin fiziki imkanları məhdud şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiya olunması problemləri sahəsində tədqiqatları daha da genişləndirmək məqsədilə Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad Universiteti ilə müqavilə bağladıqlarını söyləyib.
Tədbirdə, həmçinin Milli Məclisin deputatı Jalə Əliyeva, Təhsil Nazirliyinin şöbə müdiri Anar Qədiməliyev, əlilliyi olan insanların hüquqlarının müdafiəçisi Sevda Səfərəliyeva, AMEA Elm TV-nin rəhbəri Xatirə Cabbarzadə, Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli və digərləri çıxış edərək fiziki imkanları məhdud şəxslərin təhsil, iş və texniki avadanlıqlarla təmin olunmasının, eləcə də cəmiyyətə inteqrasiyasının zəruriliyini vurğulayıblar.

ANAS Institute of Law and Human Rights held a "round table" dedicated to the opening of the department "Rights of people with disabilities".
The event was attended by deputies of the Milli Mejlis, officials of the Ministry of Education, the Ministry of Labor and Social Protection of Population, representatives of international organizations and the Paralympic Committee, employees of the Logos Medical Center, scientists and representatives of the media.
Speaking at the event, the director of the institute, Doctor of Law Ayten Mustafazadeh noted that, the structure she supervises constantly pays special attention to the issue of protection of the rights of disabled people. In this direction, appropriate scientific research is conducted and legislative initiatives are put forward.
Speaking at the event, the director of the institute, Doctor of Law Ayten Mustafazadeh noted that, the structure she supervises constantly pays special attention to the issue of the protection of the rights of disabled people, relevant scientific research is carried out in this direction and legislative initiatives are being put forward.
A.Mustafazadeh underlined the importance of integrating people with limited physical abilities into society, solving their social and domestic problems, developing inclusive education, organizing their vocational training and providing work. She spoke about the need for direct participation of each member of society in the solution of the above-mentioned issues, including changes in the attitude of people to people with disabilities.
At the event the deputy of the Milli Majlis Jala Aliyeva, head of the department of the Ministry of Education Anar Gadimaliyev, human rights defender of people with disabilities Sevda Safaraliyeva, head of Elm TV of ANAS Khatira Jabbarzadeh and others who spoke also stressed the need to provide disabled people with training, equipment, including their integration into society.