Fevralın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə akademik Teymur Bünyadova Azərbaycan Respublikasının "Şərəf" ordenini, həmçinin bir qrup gənc alimə AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
İclasda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova bölmənin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Alim bildirib ki, "İslam Həmrəyliyi İli" ilə bağlı bir sıra tədbirlər həyata keçirilib, mühüm əhəmiyyətli kitablar nəşr olunub, multidissiplinar sahədə müştərək elmi tədqiqatlar aparılıb. Natiq mühüm elmi nəticələrə dair statistik məlumatları nəzərə çatdırıb: "Bölmənin elmi müəssisələrində 8 elmi istiqamətdə 33 problemi əhatə edən 129 mövzuda 277 mərhələdə 297 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb, 57 mövzu üzrə 225 mərhələdə 228 iş tamamlanıb, 8 elmi nəticə tətbiq olunub. 2017-ci ildə bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən 3-ü xaricdə olmaqla 67 kitab, 6-sı xaricdə olmaqla 100 monoqrafiya, 325-i xaricdə olmaqla 1251 məqalə, 71-i xaricdə olmaqla 417 tezis nəşr olunub. Əməkdaşların impakt faktorlu jurnallarda 39 məqaləsi çapdan çıxıb, elmi işçilərin əsərlərinə istinadların sayı isə 850-dir. Həmçinin, bölmə tərəfindən 19 respublika və 16 beynəlxalq əhəmiyyətli tədbir keçirilib".
Kadr hazırlığından danışan natiq bildirib ki, hesabat ilində fəlsəfə doktorluğu üzrə 22, elmlər doktorluğu üzrə 1 dissertasiya işi müdafiə edilib. Hazırda bölmədə 32 əyani, 38 qiyabi doktorant və 174 dissertantın təhsil aldığını qeyd edən akademik magistratura üzrə 2 nəfərin təhsilini davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində işlərin hesabat ilində də davam etdirildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, bölmənin bir sıra institut və təşkilatlarında ali məktəblərin tələbələri təcrübə keçiblər. Alimlər, eyni zamanda Bakı şəhərinin ali və orta təhsil müəssisələrində təşkil olunan tədbirlərdə müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Bölmənin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini deyən akademik qeyd edib ki, elmi müəssisələr ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, İsveç, İtaliya, Çexiya, Polşa, Türkiyə, İsrail, Rusiya, Ukrayna, Belarus, Gürcüstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Yaponiya, Çin və digər ölkələrin elm və ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığı davam etdiriblər.
Elektron elmin vəziyyətindən danışan N.Axundova hesabat ilində bölmə saytının fəaliyyətinin təkmilləşdirildiyini, elmi müəssisələrin əməkdaşlarının beynəlxalq elektron resurslara çıxışının genişləndirildiyini bildirib. Eyni zamanda, bir neçə elmi müəssisənin saytının yenidən qurulduğunu, digərlərinin isə daha müfəssəl şəkildə fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
Təltiflər və mükafatlar haqqında danışan məruzəçi ötən il bölmə əməkdaşlarının elmi fəaliyyətlərinin dövlət, həmçinin yerli və xarici qurumlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini əlavə edib. Vurğulayıb ki, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunub. N.Axundova bölmənin bir neçə əməkdaşının respublika və beynəlxalq səviyyəli mükafatlara layiq görüldüklərini vurğulayıb.
Məruzə dinlənidikdən sonra hesabat ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyli, Ziyad Səmədzadə, Teymur Bünyadov, Yaqub Mahmudov, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvləri - Qorxmaz İmanov, Şahbaz Muradov, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadə və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Sonra Rəyasət Heyəti hesabatın təsdiqi və AMEA-nın illik hesabatına salınmasına dair qərar qəbul edib. Ölkə başçısının "1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında" və "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" Sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar birgə tədbirlər, elmi tədqiqat əsərlərinin hazırlanması və ictimaiyyətə təqdim olunması, həmçinin bölmə əməkdaşlarının Thomson Reuters və digər elmi bazalarından istifadə imkanlarının genişləndirilməsi, ictimai elmlər sahəsində magistratura və doktorantura təhsilində elmin müasir tələblərinə cavab verən ixtisasların müəyyənləşdirilməsi ilə yanaşı, numizimatika, epiqrafiya, antropologiya, etnososiologiya, kultrologiya kimi nadir ixtisaslara gənc kadrların cəlb olunması işinə nəzarətin gücləndirilməsi və digər məsələlərlə bağlı tapşırıqlar verilib.
Bundan əlavə, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi, həmçinin AMEA-nın Şərqşünaslıq və İqtisadiyyat institutlarının 60 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.

14 февраля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил академику Теймуру Буньятову орден Азербайджанской Республики «Шараф» («Честь»), а группе молодых ученых – Почетные грамоты НАНА.
С докладом, отражающим научную и научно-организационную деятельность Отделения общественных наук НАНА в 2017 году, выступила академик-секретарь отделения, академик Наргиз Ахундова. Ученый сообщила, что в связи с «Годом исламской солидарности» был осуществлен ряд мероприятий, изданы книги, велись совместные мультидисциплинарные научные исследования. Оратор обнародовала статистические данные по важным научным результатам: «В научных учреждениях отделения велись исследования в 8 научных направлениях, охватывающие 33 проблемы, 129 тем, 277 этапов и 297 работ, на 225 этапах завершены 228 работ по 57 темам, свое применение нашли 8 научных результатов. В 2017 году научными учреждениями отделения были изданы 67 книг, 3 из которых вышли в свет за рубежом, 100 монографий, 6 из которых изданы за рубежом, 1251 статья, 325 из которых опубликованы за рубежом, 417 тезисов, 71 из которых издан за рубежом. В журналах с импакт-фактором опубликованы 39 статей сотрудников, на труды ученых ссылались 850 раз. Также отделением были организованы 19 мероприятий республиканского и 16 мероприятий международного уровня».
Говоря о подготовке кадров, оратор отметила, что в отчетном году были защищены 22 диссертации на соискание ученой степени доктора философии и 1 диссертация на соискание ученой степени доктора наук. Сказав, что в настоящее время в отделении на очном отделении образование получают 32, на заочном – 38 докторантов, а также 174 диссертанта, академик добавила, что в магистратуре продолжают свое обучение 2 человека.
Докладчик отметила, что в отчетном году также были продолжены мероприятия, нацеленные на интеграцию науки и образования. Она подчеркнула, что в ряде институтов и организаций отделения практику прошли студенты высших школ. В то же время, на мероприятиях, организованных в высших и средних учебных заведениях города Баку, ученые выступили с докладами на различные темы.
Сообщив, что расширились международные связи отделения, академик отметила, что научные учреждения продолжили сотрудничество с научными центрами и высшими учебными заведениями США, Великобритании, Франции, Германии, Швеции, Италии, Чехии, Польши, Турции, Израиля, России, Украины, Беларуси, Грузии, Казахстана, Узбекистана, Японии, Китая и прочих стран.
Говоря о состоянии электронной науки, Наргиз Ахундова сообщила, что в прошлом году была усовершенствована деятельность сайта отделения, расширились возможности выхода сотрудников научных учреждений к международным электронным ресурсам. В то же время, она подчеркнула, что сайты нескольких научных учреждений были реконструированы, а остальные продолжили свою деятельность более обстоятельно. Было отмечено, что в результате мониторинга, проведенного среди научных учреждений и организаций НАНА по выявлению сайтов-победителей в номинации «Лучший веб-сайт года», сайты двух научных учреждений отделения были удостоены 3-го и 4-го места.
Говоря о наградах и премиях, докладчик сообщила, что в отчетном году научная деятельность сотрудников отделения была высоко оценена со стороны государства, а также местных и зарубежных организаций. Она подчеркнула, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики директор Института кавказоведения, член-корреспонден НАНА Муса Гасымлы был награжден орденом «Шохрат» («Слава»). Наргиз Ахундова также сообщила, что несколько сотрудников отделения были удостоены наград республиканского и международного уровня.
После прослушивания доклада академики Иса Габиббейли, Зияд Самедзаде, Теймур Буньядов, Ягуб Махмудов, Говхар Бахшалиева, члены-корреспонденты НАНА Горхмаз Иманов, Шахбаз Мурадов, доктор юридических наук, профессор Айтен Мустафазаде и другие высказали свои замечания и предложения.
Далее Президиум принял постановление об утверждении отчета и включении его в годовой отчет НАНА. Были даны поручения в связи с такими вопросами, как организация совместных мероприятий, нацеленных на выполнение распоряжений главы государства «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» и «О 100-летии геноцида азербайджанцев в 1918 году», подготовка в связи с этим научно-исследовательских трудов и представление их общественности, а также расширение возможностей использования сотрудниками отделения базы Thomson Reuters и прочих научных баз данных, определение на ступени магистратуры и докторантуры специальностей в области общественных наук, отвечающих современным требованиям, и усиление контроля за процессом привлечения молодых кадров к таким редким специальностям, как нумизматика, эпиграфика, антропология, этносоциология, культурология и т.д.
На мероприятии были приняты постановления о внесении частичных изменений в структуру Института археологии и этнографии НАНА, а также проведении 60-летних юбилеев Института востоковедения и Института экономики НАНА.