Fevralın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə akademik Teymur Bünyadova Azərbaycan Respublikasının "Şərəf" ordenini, həmçinin bir qrup gənc alimə AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
İclasda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova bölmənin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Alim bildirib ki, "İslam Həmrəyliyi İli" ilə bağlı bir sıra tədbirlər həyata keçirilib, mühüm əhəmiyyətli kitablar nəşr olunub, multidissiplinar sahədə müştərək elmi tədqiqatlar aparılıb. Natiq mühüm elmi nəticələrə dair statistik məlumatları nəzərə çatdırıb: "Bölmənin elmi müəssisələrində 8 elmi istiqamətdə 33 problemi əhatə edən 129 mövzuda 277 mərhələdə 297 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb, 57 mövzu üzrə 225 mərhələdə 228 iş tamamlanıb, 8 elmi nəticə tətbiq olunub. 2017-ci ildə bölmənin elmi müəssisələri tərəfindən 3-ü xaricdə olmaqla 67 kitab, 6-sı xaricdə olmaqla 100 monoqrafiya, 325-i xaricdə olmaqla 1251 məqalə, 71-i xaricdə olmaqla 417 tezis nəşr olunub. Əməkdaşların impakt faktorlu jurnallarda 39 məqaləsi çapdan çıxıb, elmi işçilərin əsərlərinə istinadların sayı isə 850-dir. Həmçinin, bölmə tərəfindən 19 respublika və 16 beynəlxalq əhəmiyyətli tədbir keçirilib".
Kadr hazırlığından danışan natiq bildirib ki, hesabat ilində fəlsəfə doktorluğu üzrə 22, elmlər doktorluğu üzrə 1 dissertasiya işi müdafiə edilib. Hazırda bölmədə 32 əyani, 38 qiyabi doktorant və 174 dissertantın təhsil aldığını qeyd edən akademik magistratura üzrə 2 nəfərin təhsilini davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində işlərin hesabat ilində də davam etdirildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, bölmənin bir sıra institut və təşkilatlarında ali məktəblərin tələbələri təcrübə keçiblər. Alimlər, eyni zamanda Bakı şəhərinin ali və orta təhsil müəssisələrində təşkil olunan tədbirlərdə müxtəlif mövzularda məruzələrlə çıxış ediblər.
Bölmənin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini deyən akademik qeyd edib ki, elmi müəssisələr ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, İsveç, İtaliya, Çexiya, Polşa, Türkiyə, İsrail, Rusiya, Ukrayna, Belarus, Gürcüstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Yaponiya, Çin və digər ölkələrin elm və ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığı davam etdiriblər.
Elektron elmin vəziyyətindən danışan N.Axundova hesabat ilində bölmə saytının fəaliyyətinin təkmilləşdirildiyini, elmi müəssisələrin əməkdaşlarının beynəlxalq elektron resurslara çıxışının genişləndirildiyini bildirib. Eyni zamanda, bir neçə elmi müəssisənin saytının yenidən qurulduğunu, digərlərinin isə daha müfəssəl şəkildə fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
Təltiflər və mükafatlar haqqında danışan məruzəçi ötən il bölmə əməkdaşlarının elmi fəaliyyətlərinin dövlət, həmçinin yerli və xarici qurumlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini əlavə edib. Vurğulayıb ki, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunub. N.Axundova bölmənin bir neçə əməkdaşının respublika və beynəlxalq səviyyəli mükafatlara layiq görüldüklərini vurğulayıb.
Məruzə dinlənidikdən sonra hesabat ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyli, Ziyad Səmədzadə, Teymur Bünyadov, Yaqub Mahmudov, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvləri - Qorxmaz İmanov, Şahbaz Muradov, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadə və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Sonra Rəyasət Heyəti hesabatın təsdiqi və AMEA-nın illik hesabatına salınmasına dair qərar qəbul edib. Ölkə başçısının "1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında" və "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" Sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar birgə tədbirlər, elmi tədqiqat əsərlərinin hazırlanması və ictimaiyyətə təqdim olunması, həmçinin bölmə əməkdaşlarının Thomson Reuters və digər elmi bazalarından istifadə imkanlarının genişləndirilməsi, ictimai elmlər sahəsində magistratura və doktorantura təhsilində elmin müasir tələblərinə cavab verən ixtisasların müəyyənləşdirilməsi ilə yanaşı, numizimatika, epiqrafiya, antropologiya, etnososiologiya, kultrologiya kimi nadir ixtisaslara gənc kadrların cəlb olunması işinə nəzarətin gücləndirilməsi və digər məsələlərlə bağlı tapşırıqlar verilib.
Bundan əlavə, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi, həmçinin AMEA-nın Şərqşünaslıq və İqtisadiyyat institutlarının 60 illik yubileylərinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.

Bureau of ANAS Division of Social Sciences held next meeting on 14 February.
First of all, President of ANAS, academician Akif Alizadeh awarded Academician Teymur Bunyatov the Order of the Republic of Azerbaijan "Sharaf" ("Honor") and the group of young scientists - Honorary Diplomas of ANAS.
The report, reflecting the scientific and scientific-organizational activities of the Department of Social Sciences of ANAS in 2017, academician-secretary of the Department, academician Nargiz Akhundova reported.
Scientist reported that, in connection with the "Year of Islamic Solidarity" a number of activities were carried out, books were published, joint multidisciplinary scientific research was conducted. The speaker published statistical data on important scientific results: "In the scientific institutions of the department, research was conducted in 8 scientific areas, covering 33 problems, 129 topics, 277 stages and 297 works, 225 works completed in 228 works on 57 topics, 8 scientific results . In 2017, the scientific institutions of the department published 67 books, 3 of which were published abroad, 100 monographs, 6 of which were published abroad, 1251 articles, 325 of which were published abroad, 417 abstracts, 71 of which were published abroad. In journals with impact factor, 39 articles of employees were published, 850 times were referred to the works of scientists. Also, the department organized 19 events of the republican and 16 events at the international level".
Speaking about the training of personnel, she noted that, in the reporting year, 22 theses for the degree of Doctor of Philosophy and 1 thesis for the degree of Doctor of Sciences were defended. Having said that currently 32 in the full-time department, 38 on doctor's degree, and 174 theses, the academician added that 2 people continue their studies in the magistracy.
The reporter noted that, in the reporting year the measures aimed at integrating science and education were also continued. She stressed that, in a number of institutes and organizations of the department, students of higher schools were practicing. At the same time, at the events organized in the higher and secondary educational institutions of the city of Baku, scientists made presentations on various topics.
Informing that, the international relations of the department expanded, academician noted that, the scientific institutions continued cooperation with scientific centers and higher educational institutions of the USA, Great Britain, France, Germany, Sweden, Italy, Czech Republic, Poland, Turkey, Israel, Russia, Ukraine, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Uzbekistan, Japan, China and other countries.
Speaking about the state of electronic science, Nargiz Akhundova said that, last year the site of the branch was improved, the opportunities for the employees of scientific institutions to access international electronic resources were expanded. At the same time, she stressed that the sites of several scientific institutions were reconstructed, and the rest continued their activities more thoroughly. It was noted that, as a result of monitoring conducted among scientific institutions and organizations of ANAS to identify the winning sites in the category "Best Website of the Year", the sites of the two scientific institutions of the department were awarded the 3rd and 4th places.
Speaking about awards and prizes, the reporter reported that in the reporting year the scientific activity of the department staff was highly appreciated by the state, as well as by local and foreign organizations. Musa Gasimli, the director of the Institute of Caucasus Studies, corresponding member of ANAS, was awarded the Order "Shohrat" ("Glory"). Nargiz Akhundova also reported that several employees of the department were awarded national and international awards.
After listening to the report, academicians Isa Habibbayli, Ziyad Samadzadeh, Teymur Bunyadov, Yagub Mahmudov, Govkhar Bakhshaliyeva, Corresponding Members of ANAS Gorkhmaz Imanov, Shahbaz Muradov, Doctor of Law, Professor Ayten Mustafazadeh and others made their comments and suggestions.
Further, Presidium adopted a resolution approving the report and including it in the annual report of ANAS. Instructions were given in connection with such issues as the organization of joint events aimed at fulfilling the orders of the head of state "On the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic" and "On the 100th anniversary of the genocide of Azerbaijanis in 1918", the preparation in this regard of the scientific- research papers and their presentation to the public, as well as the expansion of the use of staff of the Thomson Reuters database and other scientific databases, the identification of specialties in the field of magistracy and doctoral studies social sciences, meeting modern requirements, and strengthening control over the process of attracting young professionals to such rare specialties as numismatics, epigraphy, anthropology, ethnosociology, culturology, etc.
At the event, decisions were made on making partial changes to the structure of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, as well as holding 60-year anniversaries of the Institute of Oriental Studies and the Institute of Economics of ANAS.