Məryəm Seyidbəyli: “AXC dövründə xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə 100-dən artıq tələbə göndərilmişdir”
20.02.2018 15:28
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: tarixi retrospektivlik və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Tədbirdə “Azərbaycan təhsilində tarixi varislik” mövzusunda çıxış edən Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyli Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə xaricdə təhsil almış tələbələr haqqında arxiv materiallarına dair məlumatları diqqətə çatdırıb, AXC-nin təhsil siyasəti ilə ümumilli liderimiz Heydər Əliyevin təhsil siyasəti arasındakı tarixi varislikdən söz açıb. Bildirib ki, cümhuriyyət dövründə Azərbaycandan xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinə 100-dən artıq tələbə göndərilmişdir. Bu tələbələrdən 23-ü İtaliya, 45-i Fransa, 2-si Almaniya, 10-u İngiltərə, 9-u Türkiyə, 12 nəfəri isə süquta uğramış Rusiya imperiyasının müxtəlif ali təhsil müəssisələrinə (Moskva, Kiyev, Don, Xarkov və s.) göndərilmişlər.
M.Seyidbəyli bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan KP MK-nın birinci katibi vəzifəsinə təyin olunduqdan sonra tələbələrimizin aparıcı təhsil müəssisələrində tədris və ixtisasartırma fəaliyyəti yeni mərhələyə qədəm qoymuşdur. Təkcə 1972-ci ildə SSRİ-nin aparıcı təhsil müəssisələrinə 116 yer üzrə 400-dən artıq I kurs tələbəsi yönləndirilmişdir. Məruzəçi, həmçinin Azərbaycan SSR-dən 1972-ci və 1973-cü illərdə SSRİ-nin qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinə göndərilən tələbələrin statistik göstəricisini təqdim edib.
Xaricə göndərilmiş tələbələrin müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil aldıqlarını deyən alim hüquq, fəlsəfə, riyaziyyat, astronomiya, defektologiya, bitkilərin mühafizəsi, iqtisadi kibernetika, hidroenergetika kimi sahələrdə SSRİ-nin bütün aparıcı təhsil müəssisələrinə qəbulun həyata keçirildiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, həmin dövrdə xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr yüksəkixtisaslı kadrlar kimi yetişərək Azərbaycanın siyasi-iqtisadi və ictimai həyatında mühüm rol oynayırdılar.
Tarixçi alim 1976-1980-ci illərdə aparılan təhsil siyasəti haqqında da məlumat verərək bildirib ki, həmin dövrdə Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin pedaqoji heyətinin ixtisasartırması məqsədilə ümumilikdə 406 müəllim Moskva Dövlət Universitetinə göndərilmişdi.

Сегодня в Главном здании НАНА прошла научная конференция «Азербайджанская Демократическая Республика: историческая ретроспектива и современность». На мероприятии директор Института истории науки, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли рассказала об архивных материалах о студентах, обучавшихся за границей во время существования Азербайджанской Демократической Республики (АДР), исторической связи между образовательной политикой АДР и общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Отмечалось, что в этот период более 100 азербайджанских студентов были направлены в высшие учебные заведения зарубежных стран. Из них 23 получали образование в Италии, 45 – во Франции, 2 – в Германии, 10 – в Великобритании, 9 – в Турции, 12 – в распавшейся Российской империи (Москве, Киеве, Дону, Харькове и т. д).
М.Сеидбейли отметила, что после назначения Гейдара Алиева на пост первого секретаря ЦК Компартии Азербайджана начался новый этап образовательного и профессионального развития наших студентов в ведущих учебных заведениях. Только в 1972 году на 116 мест ведущих учебных заведений СССР были направлено более 400 студентов I курса. Докладчик также представила статистические данные студентов, отправленных в ведущие вузы СССР в 1972 и 1973 годах.
Отметив, что отправленные за границу студенты обучались по различным специальностям, ученый подчеркнула, что прием в ведущие учебные заведения СССР осуществлялся по таким специальностям, как право, философия, математика, астрономия, дефектология, охрана растений, экономическая кибернетика, гидроэнергетика. По ее словам, азербайджанские студенты, обучавшиеся в то время за границей, стали высококвалифицированными кадрами, сыгравшими важную роль в политической, экономической и социальной жизни Азербайджана.
Информируя об образовательной политике, проведенной в 1976-1980 годах, ученый-историк отметила, что в описываемый период с целью квалификации педагогического состава азербайджанских вузов 406 преподавателей были направлены в Московский государственный университет.