Bu gün AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli ana dilinin hər bir xalqın həyatındakı müstəsna rolundan söz açıb. O, ölkəmizdə və AMEA-da dilimizin inkişafı, qorunması və təbliği istiqamətində həyata keçirilən dövlət proqramlarından, layihə və tədbirlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkəmizdə ana dilimizin hərtərəfli inkişafı, onun saflığının qorunması, işlək dilə çevrilməsi və beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması ulu öndər Heydər Əliyevin dilimizin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir.
Ana dilimizin yad təsirlərdən qorunmasının vacibliyini vurğulayan akademik İ.Həbibbəyli dövlət-dil siyasətindən danışıb. O, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı haqqında” müvafiq Sərəncamının əhəmiyyətini qeyd edib, ana dilimizin inkişafına, təbliğinə, tətbiqinə, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artmasına xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününün tarixindən danışıb, bu əlamətdar günün dünyada geniş qeyd olunduğu bildirib. Məlumat verilib ki, Beynəlxalq Ana Dili Günü UNESCO-nun 1999-cu ildə keçirilən Baş Konfransının 30-cu sessiyasında təsis edilib və 2000-ci il fevralın 21-dən dil və mədəniyyət rəngarəngliyini qoruyub saxlamaq məqsədilə qeyd olunur. Alim bu günədək fars, ərəb və Avropa dillərinin Azərbaycan dilinə güclü təsir etdiyini, rus dilindən istifadəyə isə məişət səviyyəsində rast gəlindiyini vurğulayıb.
Dilçilik İnstitutunda dilimizin inkişafı və təbliği istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən söz açan M.Nağısoylu ana dilinin saflığını qorumağın, ədəbi dil normalarının gözlənilməsinə nəzarət etməyin, həmçinin dili yad ünsürlərdən təmizləməyin hazırda bu elm müəssisəsinin başlıca vəzifəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən Abşeron rayonu Mehdiabad qəsəbəsi 1 saylı tam orta məktəbin direktoru Pənah Babayev bildirib ki, dilimizin şagirdlərə sevdirilməsində, yüksək səviyyədə təbliğində təhsil ocaqları əvəzsiz rol oynayır. Hər bir şagird ana dilinin müqəddəsliyini, onu qorumağın vacibliyini kiçik yaşlarından bilməlidir. Ona görə də təhsil ocaqlarında hər il ana dili ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilir.
Sonda Abşeron rayonu Mehdiabad qəsəbə 1 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri ana dilinə həsr olunmuş şeirləri bədii qiraət ediblər.

Mother tongue has an exceptional role for every nation
An event dedicated to the International Mother Language Day was held at the Electronic Hall of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi on February 21.
First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan sounded.
Vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbeyli spoke about the unique role of mother tongue in the life of every nation. He spoke about the state programs, projects and measures implemented in our country and in ANAS, in the development, protection and promotion of our language. The comprehensive development of our mother tongue, the protection of its purity, the functioning of the language and the system of international relations are the result of the policy of national leader Heydar Aliyev, the speaker lined out.
Emphasizing the importance of protecting our mother tongue from alien influences, academician I.Habibbayli spoke about state language policy. He underlined the importance of President Ilham Aliyev's decree "On the State Program on the use of Azerbaijani language in accordance with the requirements of time in the context of globalization and the development of linguistics in the country".
Then Director of the Linguistics Institute, academician Mohsun Nagisoylu spoke on the 21st of February - the International Mother Language Day, and noted that this remarkable day was widely celebrated worldwide. It was reported that the International Mother Language Day was set up at the UNESCO General Conference's Thirty-fifth Session in 1999. The scientist stressed that Persian, Arabic and European languages ​​have strongly influenced the Azerbaijani language so far, and the use of Russian language is at home level.
Speaking about the measures taken in the development and promotion of our language at the Linguistic Institute, M.Najisoylu noted that the main task of this science institution is to protect the purity of the mother tongue, to control the expectation of literary language norms, and to clean the language.
Speaking at the event, the director of the secondary school No 1 in Mehdiabad settlement of Absheron district, Panah Babayev, said that the educational institutions play an indispensable role in the admiration of our language, promotion of the students. Each student should know the sacredness of his mother tongue and the importance of protecting him from a young age.
At the end, pupils of secondary school №1 of Mehdiabad settlement of Absheron region have presented their poems dedicated to mother tongue.