“Xurşidbanu Natəvandan Pərvin Etisamiyədək” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Fevralın 22-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında “Xurşidbanu Natəvandan Pərvin Etisamiyədək” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilkə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli İran ilə Azərbaycan arasında bütün sahələrdə əlaqələrin qurulduğunu və inkişaf etdiyini söyləyib. Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan bu əlaqələrin hazırda elm, mədəniyyət sahələrində uğurla davam etdirildiyi bildirilib. Qeyd edib ki, hazırda AMEA İranın müvafiq elmi tədqiqat müəssisələri, ali məktəbləri ilə əlaqələrini genişləndirir.
Akademik İ.Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutu ilə Təbriz Universiteti arasında imzalanan protokola əsasən iki qurumun birgə təşkilatçılığı ilə İranda və Azərbaycanda görkəmli sənətkarların yubileylərinin, onların həyat və fəaliyyətlərinə dair elmi konfransların keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin hər ki şairin yaradıcılığına həsr olunduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti X.Natəvanın Azərbaycanın XIX əsrdə yaşayıb-yaratmış qadın şairlərindən biri olduğunu və Qarabağın həyatında mühüm rol oynamış ictimai xadim, xeyriyyəçi kimi də tanındığını bildirib. Qeyd edib ki, X.Natəvanın qədim Qarabağın inkişafında da bir sıra xidmətləri olub. O, 1872-ci ildə İsa bulağından Şuşa qalasına su xətti çəkdirib. Cəmi 35 il ömür sürmüş P.Etisami isə İranda tanınmış və böyük şöhrət qazanmış sənətkardır. Onun yaradıcılıq tərzi insan duyğularını təbiət hadisələrinə bənzətməsi ilə seçilir.
İ.Həbibbəyli bugünkü konfransın hər iki sənətkarın həyat və yaradıcılığının qarşılıqlı şəkildə öyrənilməsinə, tədqiqinə və bu istiqamətdə birgə əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən İranın İslami və Mədəni Əlaqələr Təşkilatının sədri, doktor Abuzər İbrahimi Türkmən Azərbaycanın mədəniyyətinin çox zəngin olduğunu və dünya ədəbiyyatına görkəmli şəxsiyyətlər bəxş etdiyini söyləyib. Özünəməxsus yaradıcılığı ilə seçilən Natəvanın Azərbaycan ədəbiyyatında dərin iz buraxdığını söyləyən Abuzər İbrahimi Türkmən şairin yaradıcılığından nümunələr səsləndirib. O, İranın və Azərbaycanın görkəmli sənətkarlarına həsr olunan konfransın ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrin inkişafında böyük rol oynayacağına əminliyini bildirib.
İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsğər Farsi hər iki sənətkarın yaradıcılığını təhlil edib, onların oxşar və fərqli cəhətlərini nümunələrlə diqqətə çatdırıb.
Konfrans məruzələrlə davam etdirilib. Məruzələrdə X.Natəvanın və P.Etisaminin yaradıcılığından söz açılıb.

Состоялась международная конференция «От Хуршидбану Натаван до Парвин Этесами»
22 февраля в Электронном зале Института литературы им. Низами Гянджеви НАНА состоялась международная конференция «От Хуршидбану Натаван до Парвин Этесами».
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли отметил, что отношения между Ираном и Азербайджаном продолжают развиваться во всех сферах. Эти связи, основа которых была заложена великим лидером Гейдаром Алиевым, в настоящее время продолжаются в области науки и культуры. Он отметил, что сегодня НАНА расширяет свои связи с научно-исследовательскими институтами и вузами Ирана.
Академик И.Габиббейли подчеркнул, что в соответствии с протоколом, подписанным между Институтом литературы и Тебризским университетом, при совместной организационной поддержке двух структур в Иране и Азербайджане проводятся юбилейные мероприятия и научные конференции, посвященные жизни и деятельности видных деятелей искусства.
Отметив, что мероприятие посвящено творчеству двух поэтесс, вице-президент НАНА довел до внимания, что Х.Натаван является одной из выдающихся поэтесс XIX века и общественным деятелем, сыгравшей важную роль в жизни Карабаха. В 1872 году благодаря ей в Шушу из родника Иса-булаги был проведен водопровод. А прожившая всего 35 лет П.Этесами была известной поэтессой, творческий путь которой отличался сравнением человеческих эмоций с явлениями природы.
И.Габиббейли выразил уверенность, что сегодняшняя конференция внесет свой вклад во взаимное изучение, исследование жизни и творчества обеих поэтесс, в сотрудничество в данном направлении.
Далее председатель Иранской организации исламских связей и культуры, Др. Абузар Ибрахими Туркмен отметил, что обладающий богатой культурой Азербайджан подрарил мировой литературе великих личностей. Подчеркнув, что Натаван, оставившая глубокий след в азербайджанской литературе, Абузар Ибрахими Туркмен озвучил образцы из творчества поэтессы. Он выразил уверенность в том, что конференция сыграет большую роль в развитии культурных связей между нашими странами.
Председатель Центра культуры Посольства Ирана в Азербайджане Асгар Фарси проанализировал творчество Х.Натаван и П.Этесами и на примерах указал на их схожие и отличительные черты.