“Xurşidbanu Natəvandan Pərvin Etisamiyədək” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Fevralın 22-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında “Xurşidbanu Natəvandan Pərvin Etisamiyədək” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilkə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli İran ilə Azərbaycan arasında bütün sahələrdə əlaqələrin qurulduğunu və inkişaf etdiyini söyləyib. Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan bu əlaqələrin hazırda elm, mədəniyyət sahələrində uğurla davam etdirildiyi bildirilib. Qeyd edib ki, hazırda AMEA İranın müvafiq elmi tədqiqat müəssisələri, ali məktəbləri ilə əlaqələrini genişləndirir.
Akademik İ.Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutu ilə Təbriz Universiteti arasında imzalanan protokola əsasən iki qurumun birgə təşkilatçılığı ilə İranda və Azərbaycanda görkəmli sənətkarların yubileylərinin, onların həyat və fəaliyyətlərinə dair elmi konfransların keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin hər ki şairin yaradıcılığına həsr olunduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti X.Natəvanın Azərbaycanın XIX əsrdə yaşayıb-yaratmış qadın şairlərindən biri olduğunu və Qarabağın həyatında mühüm rol oynamış ictimai xadim, xeyriyyəçi kimi də tanındığını bildirib. Qeyd edib ki, X.Natəvanın qədim Qarabağın inkişafında da bir sıra xidmətləri olub. O, 1872-ci ildə İsa bulağından Şuşa qalasına su xətti çəkdirib. Cəmi 35 il ömür sürmüş P.Etisami isə İranda tanınmış və böyük şöhrət qazanmış sənətkardır. Onun yaradıcılıq tərzi insan duyğularını təbiət hadisələrinə bənzətməsi ilə seçilir.
İ.Həbibbəyli bugünkü konfransın hər iki sənətkarın həyat və yaradıcılığının qarşılıqlı şəkildə öyrənilməsinə, tədqiqinə və bu istiqamətdə birgə əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən İranın İslami və Mədəni Əlaqələr Təşkilatının sədri, doktor Abuzər İbrahimi Türkmən Azərbaycanın mədəniyyətinin çox zəngin olduğunu və dünya ədəbiyyatına görkəmli şəxsiyyətlər bəxş etdiyini söyləyib. Özünəməxsus yaradıcılığı ilə seçilən Natəvanın Azərbaycan ədəbiyyatında dərin iz buraxdığını söyləyən Abuzər İbrahimi Türkmən şairin yaradıcılığından nümunələr səsləndirib. O, İranın və Azərbaycanın görkəmli sənətkarlarına həsr olunan konfransın ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrin inkişafında böyük rol oynayacağına əminliyini bildirib.
İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsğər Farsi hər iki sənətkarın yaradıcılığını təhlil edib, onların oxşar və fərqli cəhətlərini nümunələrlə diqqətə çatdırıb.
Konfrans məruzələrlə davam etdirilib. Məruzələrdə X.Natəvanın və P.Etisaminin yaradıcılığından söz açılıb.

The international conference "From Khurshidbanu Natavan to Parvin Etesami" held
On February 22nd at the Electronic hall of ANAS Institute of Literature after Nizami was held the international conference "From Khurshidbanu Natavan to Parvin Etesami".
Opening the event, vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbeyli noted that, the relations between Iran and Azerbaijan continue to develop in all spheres. These ties, the basis of which was laid by the great leader Heydar Aliyev are currently continuing in the field of science and culture. He noted that today the ANAS expands its relations with scientific research institutes and universities of Iran.
Academician I.Habibbayli stressed that, in accordance with the protocol signed between the Literature Institute and the University of Tabriz, with joint organizational support of the two structures in Iran and Azerbaijan, anniversary events and scientific conferences devoted to the life and work of prominent artists are held.
Noting that the event is dedicated to the work of two poetesses, the vice-president of ANAS brought to the attention that H.Natavan is one of the outstanding 19th century poetesses and a public figure that played an important role in the life of Karabakh. In 1872, thanks to her in Shusha from the source of Isa-Bulag, a water pipeline was built. lived only 35 years Parvin Etesami was a famous poet, whose creative path was different from the comparison of human emotions with the phenomena of nature.
I.Habibbeyli expressed confidence that, today's conference will contribute to mutual study, study of life and creativity of both poetesses, in cooperation in this direction.
Further, the chairman of the Iranian Organization of Islamic Relations and Culture, Dr. Abuzar Ibrahimi Turkmen noted that, Azerbaijan, which has a rich culture, contributed to world literature of great personalities. Stressing that Natavan, who left a deep trace in Azerbaijani literature, Abuzar Ibrahimi Turkmen sounded samples from the poet's work. He expressed confidence that the conference will play a big role in the development of cultural ties between our countries.
The chairman of the Cultural Center of the Iranian Embassy in Azerbaijan Asghar Farsi analyzed the works of H.Natavan and P.Etasami and pointed to similar and distinctive features on the examples.