Martın 13-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan “Azərbaycan ədəbiyyatında soyqırımı və deportasiyaların bədii əksi: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli elmi sessiyanın dövlətimizin başçısının “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 2018-ci il 18 yanvar tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik qeyd edib ki, azərbaycanlıların kütləvi qırğını, repressiyalara məruz qalması, doğma yurdlarından sürgün edilməsi və didərgin salınması XX əsr tarixinin ən faciəli və dəhşətli ağrılarındandır. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında daşnak-bolşevik birləşmələrinin Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində törətdikləri amansız qətliamların əsas məqsədi azərbaycanlıları milli etnos kimi yer üzündən silmək, onların tarixi torpaqlarına yiyələnmək olub.
Bildirilib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra bu məsələyə prinsipial yanaşma nümayiş etdirilib, erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı illərlə reallaşdırdıqları soyqırımı və deportasiya siyasətinin mahiyyəti bütünlüklə açıqlanıb və ifşa olunub. Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə xalqımıza qarşı törədilmiş ağır cinayətlərə hüquqi-siyasi qiymət verilib. Bu gün isə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında erməni təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması, respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması, aparıcı dünya dövlətləri və nüfuzlu beynəlxalq dairələr tərəfindən ölkəmizin ədalətli mövqeyinin etiraf olunması və müdafiəsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görülür.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmlinin “Azərbaycanlılara qarşı (1918-ci il mart) soyqırımının bədii ədəbiyyatda inikası” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdirləri, professorlar Şirindil Alşanlı və Tahirə Məmməd, filologiya elmləri doktoru, professor Alxan Bayramoğlu, filologiya elmləri doktoru Baba Babayev, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Gülbəniz Babayeva və başqaları erməni millətçilərinin təcavüzkar siyasəti nəticəsində təkcə XX əsrdə azərbaycanlıların dəfələrlə soyqırımına və etnik təmizləmələrə məruz qaldıqlarını vurğulayıblar. Bildirilib ki, 1918-1920-ci illərdə ermənilər tərəfindən törədilmiş kütləvi qırğınların Bakı, Quba, Şamaxı, Kürdəmir və Lənkəranla yanaşı, Şuşada, İrəvan quberniyası ərazisində, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Şərurda, Ordubadda, Qarsda və başqa bölgələrdə davam etdirilməsi nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlı amansızlıqla qətlə yetirilib.
Sonda erməni daşnakları tərəfindən törədilmiş mart qırğınının dəhşətlərindən bəhs edən slayd nümayiş olunub.

13 марта в Институте литературы им. Низами Гянджеви состоялась научная сессия «Художественное отражение геноцида и депортаций в азербайджанской литературе: реалии и призывы», посвященные 31 марта - Дню геноцида азербайджанцев.
Вице-президент НАНА, директор Института литературы им. Низами Гянджеви, академик Иса Габиббейли отметил, что научная сессия была организована в соответствии с Распоряжением Президента «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года» от 18 января 2018 года. Академик отметил, что совершенные против азербайджанцев массовые убийства, репрессии и депортации с родных земель считаются самыми трагическими и страшными страницами истории XX века. Главная цель жестокой резни, совершенной дашнакско-большевистскими объединениями в разных регионах Азербайджана в марте-апреле 1918 года, заключалась искоренении азербайджанцев как национальный этнос и присвоении их исторических земель.
Было отмечено, что после возвращения великого лидера Гейдара Алиева к власти был продемонстрирован принципиальный подход к этому вопросу, а суть политики геноцида и политика депортации и геноцида, проводимая армянскими националистами против наших соотечественников, была полностью раскрыта и разоблачена. Согласно Указу общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года жестокие преступления, совершенные против нашего народа, получили юридическую и политическую оценку. Под руководством Президента Ильхама Алиева проводится последовательная и целенаправленная работа по ликвидации последствий армянской агрессии, обеспечению территориальной целостности и суверенитета нашей республики, признанию и защите справедливого положения нашей страны ведущими мировыми государствами и авторитетными международными кругами.
Затем был заслушан доклад заведующего Отделом истории печати и публицистики Института литературы, доктора филологических наук, профессора Асифа Рустамли - «Иника геноцида против азербайджанцев (март 1918 года) в художественной литературе».
На мероприятии заведующие отделами Института литературы, профессора Шириндиль Альшанлы и Тахира Мамед, доктор филологических наук, профессор Алхан Байрамоглу, доктор филологических наук Баба Бабаев, доктор философии по филологии Гульбаниз Бабаева и другие заявили, что в XX веке в результате агрессивной политики армянских националистов азербайджанцы неоднократно подвергались геноциду и этнической чистке. Отмечалось, что в результате продолжение массовых убийств, совершенных армянами в Баку, Губе, Шамахе, Кюрдамире и Ленкорани в 1918-1920 годах, в Шуше, Иреванской губернии, Зангезуре, Нахчыване, Шаруре, Ордубаде, Карсе и других регионах были убиты сотни тысяч азербайджанцев.
В заключение был продемонстрирован слайд, отражающий ужасы мартовской резни, совершенной армянскими дашнаками.