AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası (GAMŞ) ilə Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqının üzvləri 31 mart soyqırımının 100-cü ildönümü münasibətilə Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər.
Ziyarətçilər əvvəlcə erməni vəhşiliyinin əyani sübutu olan kütləvi məzarlığın üzərinə qərənfillər qoyublar.
Sonra Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin zalında Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqının təşkilatçılığı, respublikanın gənc alim və tədqiqatçılarının iştirakı ilə “Azərbaycanlıların soyqırımı - 100 il” mövzusunda elmi-praktik konfrans baş tutub.
Soyqırım qurbanlarının və Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad olunduqdan sonra Həmkarlar İttifaqının sədri Mehman İsmayılov çıxış edərək ermənilərin tarix boyu azərbaycanlılara qarşı törətdikləri vəhşiliklərə geniş nəzər salıb. M.İsmayılov soyqırım qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi və xalqın milli yaddaşının bərpası, tarixi həqiqətlərin aşkarlanması sahəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi işlər barədə danışıb.
Konfransda GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək 31 mart soyqırımının XX əsrdə baş verən ən dəhşətli faciələrdən biri olduğunu, Quba məzarlığının ermənilərin soydaşlarımıza qarşı törətdikləri vəhşiliklərin əyani sübutu olduğunu bildirib.
Sonra Fövqəladə Hallar Nazirliyi Aparatı Katibliyinin rəis müavini Ziya Hacılı “Azərbaycan xalqının milli yaddaşının qorunması və tarixi gerçəkliyin bərpasında 1918-ci il soyqırımı hadisələrinin tarixi-siyasi əhəmiyyətinin təhlili” mövzusunda çıxış edib, soyqırım qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin Azərbaycan xalqının qan yaddaşının bərpa olunması baxımından əhəmiyyətli rol oynadığını söyləyib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Cavidan Qasımlı, Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Lamiyə Qafarzadə, Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbi tənqid şöbəsinin doktorantı Gülnar Qasımlı və digərləri çıxış edərək 31 mart hadisələrinin miqyası və nəticələri, o cümlədən XX əsrdə ermənilərin törətdikləri digər vandalizmlər haqqında danışıblar.

Guba held scientific-practical conference on "The Genocide of Azerbaijanis - 100 years"
Members of ANAS Council of Young Scientists and Specialists of and the Ministry of Emergencies visited Guba Memorial Complex of Genocide 100th anniversary of the genocide on March 31.
At first, the visitors laid the carnations on a mass grave, which is a clear proof of the brutality of the Armenians.
Then, in the hall of the Guba memorial complex of genocide, with the organizational support of the employees of the Trade Union of the Ministry of Emergency Situations and with the participation of young scientists and researchers of the republic was held the scientific and practical conference "The Genocide of Azerbaijanis - 100 years".
After remembrance of the memory of the victims of the genocide and martyrs who gave their lives for the freedom and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, the chairman of the Trade Union Mehman Ismayilov detailed the atrocities committed by the Armenians against Azerbaijanis throughout history. M.Ismayilov told about the works of the national leader Heydar Aliyev and AR President Ilham Aliyev aimed at perpetuating the memory of the victims of the genocide, restoring the national memory of the people, revealing historical realities.
Speaking at the conference, the chairman of the ICUS, the Ph.D. in Physics, associate professor Famin Salmanov noted that the genocide of March 31 is considered one of the most horrible tragedies of the 20th century and the Gubin memorial complex of genocide is a clear proof of the atrocities committed by Armenians against our compatriots.
Then, Ziya Gadzhili, deputy head of the Secretariat of the Ministry of Emergency Situations, spoke on the topic "Analysis of the historical and political significance of the events of the 1918 genocide in preserving the national memory of the Azerbaijani people and restoring historical truth" and stressed that, perpetuating the memory of the victims of the genocide will play an important role in restoring the bloody memory of the Azerbaijani people.
In the conference head of the Public Relations Department of the Institute of the History of Science of ANAS Javidan Gasimli, leading researcher of the Institute of History, Ph.D. in History Lamiya Gafarzadeh, doctoral student of the Literary Criticism Department of the Institute of Literature Gulnar Gasimli and others talked about the scale and results of March 31 events, including Other vandalisms committed by Armenians in the XX century.
In conclusion, the guests got acquainted with the documentary exhibits belonging to the genocide, stored in the complex.