AMEA-da “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr edilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili” mövzusunda konfrans keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan konfrans çərçivəsində ulu öndərin zəngin həyat və fəaliyyətini, dil siyasətini əks etdirən kitablardan ibarət fotosərgi təşkil olunub.
Tədbiri Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq dilimizin inkişafı, qorunması və təbliği istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət proqramları və layihələrdən söz açıb. Bildirib ki, ölkəmizdə ana dilinin hərtərəfli inkişafında, onun saflığının qorunmasında, işlək dilə çevrilməsində və beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin mühüm xidmətləri olub.
Akademik qeyd edib ki, məhz Heydər Əliyevin qətiyyətli və prinsipial mövqeyi nəticəsində SSRİ-nin 1978-ci ildə qəbul edilmiş yeni Konstitusiyasında Azərbaycan dili dövlət dili kimi təsbit olunub: "O zamankı reallıqda belə bir qərarın qəbulu xalqımız üçün kifayət qədər ciddi siyasi və milli mənəvi mahiyyət kəsb edirdi".
Azərbaycan dövlətinin dil siyasətindən söz açan M.Nağısoylu Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı haqqında” Sərəncamının əhəmiyyətini qeyd edib, ana dilimizin inkişafına, təbliğinə, tətbiqinə, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artmasına xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən professor Sayalı Sadıqova bildirib ki, ümummilli liderin 2001-ci ildə imzaladığı “Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Fərman nəticəsində bütün dövlət qurumlarında və qeyri-hökumət təşkilatlarında Azərbaycan dilindən istifadə bərqərar edilib, eləcə də latın qrafikasına keçid prosesi başa çatdırılıb.
Konfransda, daha sonra akademik Möhsün Nağısoylunun “Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu siyasətində ana dili məsələsi”, professor Sayalı Sadıqovanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan dilinin inkişafı”, professor İsmayıl Məmmədlinin “Heydər Əliyevin dövlət dili siyasəti”, t.e.ü.f.d., dosent Nağdəli Zamanovun “Fenomenal siyasi natiq - Heydər Əliyev” və f.ü.f.d. Xədicə Heydərovanın "Heydər Əliyev Azərbaycan dili haqqında" adlı məruzələri dinlənilib.

Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS hosted a conference on "Heydar Aliyev and the Azerbaijani language" dedicated to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
An exhibition of books reflecting the rich life and activity of the great leader, language policy was organized within the framework of the conference held at the Main building of ANAS.
Opening the event, director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Nagisoylu spoke about the state programs and projects implemented in our country in the direction of development, protection and promotion of our language. He noted that national leader Heydar Aliyev's important services in the development of his mother tongue, protection of his purity, working language and the international system of relations were among the main goals of our country.
Professor Sayali Sadigova, speaking at the conference, said that the Decree "On Improving the Functioning of the State Language", signed by the national leader in 2001, enabled the use of Azerbaijani language in all government agencies and non-governmental organizations, as well as the transition to Latin script.
The conference was followed by a lecture by academician Mohsun Nagisoylu on the theme "Mother tongue in Heydar Aliyev's state-building policy", Professor Sayali Sadigova's "Heydar Aliyev and development of Azerbaijani language", Professor Ismayil Mammadli's "State language policy of Heydar Aliyev", Associate Professor Nagdali Zamanov " Phenomenal political speaker - Heydar Aliyev ".