“Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklərdən ideala” mövzusunda konfrans keçirilib
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunan “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklərdən ideala” adlı konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qorunmasında və inkişafında göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən söz açıb. O, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin dünya miqyaslı siyasi lider olduğunu vurğulayıb.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, Heydər Əliyev ədəbiyyatı, Azərbaycan ədəbi-ictimai fikrini xalqın böyük ideallarına doğru məharətlə istiqamətləndirib və inkişaf etdirib. Məhz ulu öndər Heydər Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasət sayəsində XX əsrin 70-80-ci illərindən Azərbaycan ədəbiyyatı milli mənəvi dəyərləri vəsf edib və xalqın tarixi ilə bağlı mövzulara və şəxsiyyətlərə doğru böyük dönüş baş verib. Bu isə nəticə etibarilə Azərbaycanda cəmiyyət həyatında ümummilli ideallar uğrunda mübarizənin böyük hərəkat səviyyəsinə qaldırılmasına gətirib çatdırıb.
Bildirilib ki, “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklərdən ideala” adlı kitabda ilk dəfə olaraq ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı tədqiqata cəlb edilib.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayev “Folklorda və bədii nəsrdə Heydər Əliyev obrazı”, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli “Heydər Əliyevin obrazı ədəbi fikirdə”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Akimova “Poeziyada Heydər Əliyevin ədəbi-filoloji portreti”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı “Uşaq ədəbiyyatında Heydər Əliyev obrazı” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lalə Həsənova “Heydər Əliyevin bədii portreti bədii-sənədli janrda” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.

A conference on "The image of Heydar Aliyev in literature: from historical realities to the ideal" held
A conference on "The image of Heydar Aliyev in literature: from historical realities to the ideal" was held at ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi dedicated to the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev.
Opening the event, Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature named after Nizami, academician Isa Habibbeyli spoke about the invaluable merits of the world-famous politician Heydar Aliyev in preserving and developing the independent Azerbaijani state. He stressed that, the outstanding statesman Heydar Aliyev was one of the world's great political leader.
Opening the event, vice-president of ANAS, director of the institute academician I.Habibbeyli noted that it was due to the purposeful policy of the great leader Heydar Aliyev in the 70-80s of the 20th century that Azerbaijani literature glorified the national and spiritual values of the people. And this ultimately led the struggle for national ideals to the level of the great movement in the life of the country's society.
It was noted that in the book "The image of Heydar Aliyev in literature: from historical realities to the ideal" the image of Heydar Aliyev was first attracted to research in literature. Academician Isa Habibbayli told about the invaluable merits of the world-famous political figure Heydar Aliyev in preservation and the development of an independent Azerbaijani state. He stressed that the outstanding statesman Heydar Aliyev was one of the world's great political leader.
At the conference the reports of corresponding member of ANAS Tehran Mustafayev made a report on "The image of Heydar Aliyev in folklore and artistic prose", doctor of philology Alizade Askerli on "The image of Heydar Aliyev in literary thought", Ph.D. in philology Elnara Akimova on "Literary and philological portrait of Heydar Aliyev in poetry ", etc.