Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində yad edilib
Mayın 7-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə həsr edilən “Əbədiyaşar lider” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı ulu öndər Heydər Əliyevin şərəfli həyat yolu və fəaliyyəti haqqında danışıb. Bildirib ki, ölkəmizin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, iqtisadi yüksəlişinin təmin edilməsi, beynəlxalq nüfuzunun artırılması böyük siyasi və ictimai xadimin səyləri nəticəsində mümkün olub. N.Vəlixanlı, həmçinin Azərbaycanda elm və mədəniyyətin inkişafında, o cümlədən muzeyin uğurlu fəaliyyətində Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Elmira Süleymanova çıxış edərək dahi liderin ölkəmizdə insan hüquqlarının bərpası sahəsindəki fəaliyyətdən bəhs edib, ulu öndərin milli qanunçuluğun formalaşmasındakı rolunu vurğulayıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərliyi dövründə insan hüquqlarının ardıcıl və sistemli inkişafının özülü qoyulub, hüquqların təmini məqsədilə bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilib, müvafiq qanunvericilik aktları qəbul edilib, fərman və sərəncamlar imzalanıb.
Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Səbail rayon təşkilatı sədrinin müavini Muxtar Nağıyev isə çıxışında görkəmli siyasi xadim Heydər Əliyevin YAP-ın ümumxalq partiyasına çevrilməsindəki fəaliyyəti haqqında məlumat verib.
AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov Azərbaycanda ictimai-siyasi sabitliyin, sivil vətəndaş cəmiyyətinin yaranmasında ulu öndərin əvəzsiz xidmətlərini qeyd edib, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsinin daha dərindən öyrənilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

В Национальном музее истории Азербайджана почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева
7 мая в Национальном музее истории Азербайджана НАНА прошло мероприятие «Вечный лидер», посвященное 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Директор музея, академик Наиля Велиханлы рассказала о славном жизненном пути и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что укрепление независимости нашей страны, обеспечение экономического роста и повышение ее международной репутации стали возможным благодаря усилиям великого политического и общественного деятеля. Н.Валиханлы также подчеркнула важность дальновидной политики Гейдара Алиева в развитии науки и культуры в Азербайджане, в том числе успешной деятельности музея.
Затем уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики (Омбудсмен) Эльмира Сулейманова рассказала о деятельности великого лидера в области восстановления прав человека в нашей стране и подчеркнула его роль в формировании национального законодательства. Он отметил, что во время правления общенационального лидера Гейдара Алиева была заложена основа последовательного и системного развития прав человека, принят ряд важных мер по обеспечению прав, приняты соответствующие законодательные акты, подписаны указы и распоряжения.
Заместитель председателя организации партии «Ени Азербайджан» (ПЕА) Сабаильского района Мухтар Нагиев выступил с докладом о деятельности видного политического деятеля Гейдара Алиева в превращении ПЕА в общенациональную партию.
Председатель Объединенного профсоюзного комитета НАНА, профессор Габиль Гурбанов отметил неоценимые заслуги великого лидера в формировании общественно-политической стабильности и цивильного общества в Азербайджане, а также подчеркнул важность глубокого изучения богатого политического наследия выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева.
Затем был продемонстрирован фильм «Гениальная личность» о жизни и деятельности общенационального лидера.