AMEA-nın Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov Rusiyanın tanınmış alimləri ilə görüşüb. O, qonaqlara rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyəti, elmi nəticələri haqqında məlumat verib, burada aparılan tədqiqatlardan danışıb.
Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) həqiqi üzvü Roald Saqdeyev çıxışında kadr mübadiləsi, əməkdaşlıq perspektivləri və s. kimi məsələlərə toxunub.
Daha sonra Fizika İnstitutunda qonaqların iştirakı ilə seminar keçirilib. Seminarda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli də iştirak ediblər. Seminarda REA Yer Fizikası İnstitutunun direktoru, REA-nın müxbir üzvü Sergey Tixotskinin məruzəsi dinlənilib. O, Yer Fizikası İnstitutunun yaranma tarixi, bugünədək keçdiyi inkişaf yolu, ayrı-ayrı dövrlərdə elmi müəssisəyə rəhbərlik etmiş direktorlar haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 90 yaşı olan institutun 600-ə yaxın əməkdaşı var. S.Tixotski institutda əsasən, geoloji, seysmoloji, elektomaqnit, geofiziki və s. istiqamətdə tədqiqatlar aparıldığını qeyd edib.

Director of the Institute of Physics of ANAS, academician Nazim Mammadov met with well-known Russian scientists.
He informed guests about the activity of the enterprise, its scientific results and spoke about the researches carried out here.
During the meeting, the real member of the Russian Academy of Sciences, Roald Sagdeev, made a speech at the meeting, including the exchange of personnel, prospects of cooperation, and touched on such issues.
Then, a seminar was held with the participation of guests at the Physics Institute. The vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev and director of the Republican Seismological Service Center, correspondent member of ANAS Gurban Yetirmishli also attended the seminar. At the seminar was delivered paper by the director of Institute of Earth Physics, a correspondent member of the RSA Sergey Tikhotski.
He gave information about the history of the Earth Physics Institute, its development path to date, and the directors headed by a scientific institution at different times. He said that the institute, which is 90 years old, has about 600 employees.
The seminar continued with the speech of Laboratory Director of the Institute of Earth Physics, Doctor of Physics and Mathematics Oleg Poxotelov.