Bu gün AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında görkəmli yazıçı və böyük ədəbiyyatşünas alim, XX əsr Azərbaycan elmi, ədəbiyyatı və təhsilinin inkişafında misilsiz xidmətlər göstərmiş professor Mir Cəlal Paşayevin 110 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları foyedə Mir Cəlal Paşayevin elmi və ədəbi irsinə həsr edilən sərgi ilə tanış olublar.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq ölkəmizdə görkəmli yazıçıların, ədiblərin, böyük şəxsiyyətlərin yubileylərinin dövlət səviyyəsində keçirilməsinin ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu və bu ənənənin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib.
“Görkəmli şəxsiyyətlərin yubileylərinin ölkəmizdə qeyd olunması onlara göstərilən böyük diqqət və ehtiramın ifadəsidir. Eyni zamanda onların fonunda yenidən ədəbi prosesi, elmi-ictimai fikri dirçəltmək, qabağa aparmaq məqsədi daşıyır”, – deyən alim bu cəhətdən görkəmli yazıçı, böyük ədəbiyyatşünas alim Mir Cəlal Paşayevə həsr olunan konfransın önəmini vurğulayıb. Bildirib ki, bugünkü tədbir görkəmli ədibin xatirəsinə ədəbiyyat cəmiyyətinin ehtiramının ifadəsidir və müstəqillik dövründə onun irsinə yenidən qayıdışı diqqət mərkəzinə çəkmək baxımından əhəmiyyətlidir.
AMEA-nın vitse-prezidenti XX əsrin ədəbi-elmi fikrinin korifeylərindən sayılan Mir Cəlal Paşayevin çağdaş Azərbaycan tarixində ədəbiyyatşünas-nəzəriyyəçi alim kimi müstəsna və özünəməxsus yer tutduğunu deyib. O, Mir Cəlal Paşayevin yaradıcılığının xarakteristikasının cəmiyyət məsələlərindən daha çox insana həsr olunduğunu bildirib: “Alim əsərlərində keçməkeşli taleyə malik sadə insanların obrazını yaradaraq, onların dərin mənəviyyatdakı işığını, insanlığını böyük ədəbiyyatın mövzusuna çevirib. Onun əsərlərində həyatın reallıqları, insanın mənəvi dünyası öz inikasını tapıb”.
M.C.Paşayevin görkəmli ədib, pedaqoq, həm də insanpərvər bir şəxsiyyət olduğunu söyləyən akademik İ.Həbibbəyli ədibin “Bir gəncin manifesti” romanını ədəbiyyatda insana münasibətin həmin dövrdəki manifesti kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, Mir Cəlalın bütövlükdə yaradıcılıq dünyası ilə tanışlıqdan sonra belə qənaətə gəlmək olur ki, onu düşündürən həyati məsələləri, xalq təfəkkürünün işığını, milli-mənəvi dəyərlərin klassik ənənələrə uyğun inkişafını və bu istiqamətdə yaranan problemləri, xalq həyatının real görüntüsünü nəsr dilində aydın, qabarıq şəkildə verib.
Görkəmli yazıçının ilk irihəcmli əsəri – “Dirilən adam” romanı haqqında danışan akademik İ.Həbibbəyli onun heç zaman aktuallığını itirməyən hekayələrinin, romanlarının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Mir Cəlal Paşayevin böyük zəhmətinin bəhrəsi olan “Füzuli sənətkarlığı”, “XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı”, “Azərbaycanda ədəbi məktəblər (1905-1917)”, “Ədəbiyyatşünaslığın əsasları” adlı fundamental əsərləri ədəbiyyatşünaslıq elminin qiymətli mənbələrindəndir.
Diqqətə çatdırılıb ki, “Azərbaycanda ədəbi məktəblər (1905-1917)” əsərində isə Mir Cəlal Paşayev XX əsrin əvvəllərində inqilabi-demokratik meyillərlə əlaqədar baş verən ictimai-siyasi hadisələr kontekstində Azərbaycanda realizm, romantizm ədəbi məktəbləri, maarifçi-didaktik yazıçılar və xırda məişət dramları haqqında tədqiqatlar aparıb, əhatəli elmi nəticələr əldə edib. Bu əsər Azərbaycanda ədəbi məktəblər haqqında ən ciddi sistemləşdirilmiş və ümumiləşdirilmiş nəzəri bir tədqiqatdır.
Akademik İ.Həbibbəyli bildirib ki, ədibin 1967-ci ildə yazdığı “Cəlil Məmmədquluzadənin realizmi” əsəri Azərbaycan molla nəsrəddinşünaslığında xüsusi yer tutur. Elmi nəzəri tezislər üzərində qurulan bu əsərdə mirzəcəlilşünaslığın özünəməxsus manifesti meydana qoyulub.
Mir Cəlal Paşayevin həm namizədlik, həm də doktorluq dissertasiyasının ədəbiyyat nəzəriyyəsi məsələlərinə həsr olunduğunu deyən AMEA-nın vitse-prezidenti onun “Ədəbiyyatşünaslığın əsasları” kitabının ədibin ədəbiyyat nəzəriyyəsi haqqındakı baxışlarının ümumiləşmiş yekunu olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Mir Cəlal ədəbiyyat nəzəriyyəçisi ilə yanaşı, həm də ədəbiyyat tarixçisidir. Onun ədəbi tənqid sahəsindəki xidmətləri də böyükdür.
Akademik İ.Həbibbəyli müstəqillik dövründə Mir Cəlal Paşayevin ədəbi irsinin yenidən təhlil edilərək gələcək nəsillərə çatdırılmasının önəmini vurğulayıb.
Konfransda filologiya elmləri doktoru, professor Şirindil Alışanlı “XX əsr ədəbiyyatının Mir Cəlal fenomeni”, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədov “Mir Cəlal nəsrində bədii yumor” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı “Mir Cəlal Paşayevin elmi irsi” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər.
Sonda böyük yazıçı və alim M.C.Paşayevin oğlu, ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev atasının yaradıcılıq fəaliyyətini yüksək dəyərləndirdiklərinə və xatirəsini yad etdiklərinə görə Ədəbiyyat İnstitutunun rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

ANAS held the 110th anniversary of the outstanding writer Mir Jalal Pashayev
Electronic Assembly Hall of ANAS Institute of Literature held a scientific conference dedicated to the 110th anniversary of the prominent writer and scholar-literary critic, Professor Mir Jalal Pashayev, who has invaluable merits in the development of Azerbaijani science, literature and education of the 20th century.
First, at the foyer participants of the event got acquainted with the exhibition dedicated to the scientific and literary heritage of Mir Jalal Pashayev.
Vice-president of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbeyli opened the conference, and noted that in our country holding of jubilees of great personalities, prominent writers and writers at the state level is connected with the name of the great leader Heydar Aliyev, and now this tradition is successful continued by President Ilham Aliyev.
"Celebrating the anniversaries of outstanding personalities in our country is an expression of respect and the great attention given to them. At the same time, this tradition pursues the goal of further revival of the literary process, scientific and social thought against their background", the scientist said and stressed the importance of the conference dedicated to the outstanding writer, literary scholar Mir Jalal Pashayev.
Vice-President of ANAS noted that, Mir Jalal Pashayev, considered one of the leaders of the scientific and literary thought of the 20th century, as a scholarly literary theorist occupies a special place in the history of modern Azerbaijan: "Creating an image of ordinary people with a sad fate in their works, the scientist turned them light in deep spirituality and humanity in the subject of great literature. In his works reflected the realities of life, the spiritual world of man".
Noted that, M.J.Pashayev was an outstanding writer, teacher and humane personality, academician I.Habibbeyli characterized the novel "Manifesto of a Young Man" by a writer as a manifesto of a relationship to a person in literature at that time. After acquaintance with the creative world of Jalal in general, we can come to the conclusion that, the vital issues of life, the light of people's thinking, the development of national and spiritual values in accordance with classical traditions, and the problems arising in this direction are clearly and distinctly reflected in the language of prose and a real description of the life of the people.
Speaking about the first major work of the outstanding writer "Resurrected", academician I.Habibbeyli emphasized the importance of his stories and novels, which will never lose their relevance. He said that, the fundamental works of Mir Jalal Pashayev "Creativity of Fizuli", "Azerbaijan literature of the twentieth century", "Literary Schools in Azerbaijan (1905-1917)", "Fundamentals of Literary Studies" are valuable works of the science of literary criticism.
It was brought to the attention that the work of the scholar "Literary Schools in Azerbaijan (1905-1917)" is the most serious systematic and generalized theoretical study of literary schools in Azerbaijan.
Academician I.Habibbayli said that, the work of the writer "Realism of Jalal Mammadguluzadeh", written in 1967, occupies a special place in Azerbaijan's Mollanasredin study.
Academician I.Habibbayli stressed the importance of re-analyzing and transferring to the future generations the literary heritage of Mir Jalal Pashayev.
The conference also listened papers by Doctor of philology, Professor Shirindil Alishanli on "The World Jalal Phenomenon in the Literature of the 20th Century", doctor of Philology, Professor Badirkhan Ahmadov on "Art Humor in Prose Mir Jalal" and Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Aygun Bagirli on "Scientific heritage World Jalal Pashaev".
In conclusion, son of the great writer and scholar M.J.Pashayev, rector of the ADA University, Professor Hafiz Pashayev expressed gratitude to the leadership of the Institute of Literature for honoring the memory of his father.