Mayın 18-də AMEA-nın Əsas binasında “Cümhuriyyət dövründə dil məsələləri” mövzusunda konfrans keçirilib.
Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkil etdiyi konfrans Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasının 100 illiyinə həsr olunub.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək AXC-nin fəaliyyət göstərdiyi 23 ay ərzində həyata keçirdiyi tədbirlərin xalqımızın tarixində əhəmiyyətli izlər buraxdığını deyib. Alim Cümhuriyyət dövründə dil məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, Cümhuriyyət dövründə bütün vətəndaşlara bərabər hüquqlar verilməsi, dövlət sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsi, ana dilinin dövlət dili elan olunması Azərbaycanın gələcək müstəqilliyi üçün möhkəm zəmin yaradıb. AXC hökumətinin 1918-ci il 27 iyun tarixli qərarı ilə o zaman türk dili adlanan Azərbaycan dili dövlət dili elan edilib. Həmin qərar Gülüstan və Türkmənçay müqavilələri ilə Azərbaycanın ikiyə bölünməsindən sonra ana dilinin dövlət dili kimi işlədilməsinə aid ilk sənəddir. Hökumət türk (Azərbaycan) dilini dövlət dili kimi qəbul edərək, ölkənin məhkəmə, daxili işlər idarələrində və digər sahələrdə çalışanların dövlət dilini bilmələrinə qədər olan müddətdə hökumət müəssisələrində rus dilinin işlənməsinə də icazə verib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin rus dilinin istifadəsinə icazə verməsi müvəqqəti tədbir olub və yalnız idarəçilikdə milli kadrların yetişməsinə qədər olan müddət üçün nəzərdə tutulub. Azərbaycan (türk) dilini dövlət dili elan edən ilk rəsmi sənəd çox böyük tarixi rol oynamaqla yanaşı, Azərbaycanda milli dil siyasətinin formalaşmasının, millətin mənafeyinə uyğun düzgün ideoloji mövqeyin əsasını qoyub. Cümhuriyyət dövründə dil və tədrislə bağlı altı qərar qəbul edilib.
Konfransda professorlar İsmayıl Kazımovun “Cümhuriyyət dövrünün dil xüsusiyyətləri: Əhməd Cavadın yaradıcılığı kontekstində”, Alxan Bayramoğlunun “Cümhuriyyətin dil siyasəti dövrün bədii-publisistik nümunələrində”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İbrahimovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və dil, əlifba məsələləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

18 мая в Главном здании НАНА состоялась конференция на тему «Вопросы языка в период Республики».
Конференция, организованная Институтом языкознания имени Насими, посвящена 100-летию со дня создания Азербайджанской Демократической Республики (АДР).
Выступивший на мероприятии директор Института языкознания, академик Мохсун Нагысойлу подчеркнул, что меры, осуществляемые в период существования АДР в течение 23 месяцев, оставили значительный след в истории нашего народа. Ученый отметил, что в период Республики вопросам языка уделялось особое внимание.
Было отмечено, что предоставление равных прав всем гражданам в период Республики, определение государственных границ, объявление родного языка государственным языком создали прочную основу для будущей независимости Азербайджана. Решением правительства АДР от 27 июня 1918 года называемый тогда тюркским языком азербайджанский язык был объявлен государственным языком. Данное постановление является первым документом в связи с использованием родного языка как государственного языка после раскола Азербайджана Гюлистанским и Туркменчайским договорами. Правительство, приняв тюркский язык (азербайджанский) как государственный язык, разрешило использование русского языка до изучения государственного языка работниками судебной сферы, управлений внутренних дел и других правительственных учреждений.
Было отмечено, что разрешение Азербайджанской Демократической Республикой использования русского языка было временной мерой, предназначенной для периода до подготовки национальных кадров в управлении. Объявление азербайджанского языка государственным языком заложило основу формирования национальной языковой политики в Азербайджане, правильной идеологической позиции, соответствующей интересами нации. В период Республики было принято 6 решений в связи с языком и обучением.
На конференции были заслушаны доклады профессоров Исмаила Казымова «Особенности языка в период Республики: в контексте творчества Ахмеда Джавада», Алхана Байрамоглы «Языковая политика Республики в художественно-публицистических образцах того времени», доктора философии по филологии Эльчина Ибрагимова «Азербайджанская Демократическая Республика и вопросы алфавита и языка».