Mayın 18-də AMEA-nın Əsas binasında “Cümhuriyyət dövründə dil məsələləri” mövzusunda konfrans keçirilib.
Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkil etdiyi konfrans Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yaranmasının 100 illiyinə həsr olunub.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək AXC-nin fəaliyyət göstərdiyi 23 ay ərzində həyata keçirdiyi tədbirlərin xalqımızın tarixində əhəmiyyətli izlər buraxdığını deyib. Alim Cümhuriyyət dövründə dil məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, Cümhuriyyət dövründə bütün vətəndaşlara bərabər hüquqlar verilməsi, dövlət sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsi, ana dilinin dövlət dili elan olunması Azərbaycanın gələcək müstəqilliyi üçün möhkəm zəmin yaradıb. AXC hökumətinin 1918-ci il 27 iyun tarixli qərarı ilə o zaman türk dili adlanan Azərbaycan dili dövlət dili elan edilib. Həmin qərar Gülüstan və Türkmənçay müqavilələri ilə Azərbaycanın ikiyə bölünməsindən sonra ana dilinin dövlət dili kimi işlədilməsinə aid ilk sənəddir. Hökumət türk (Azərbaycan) dilini dövlət dili kimi qəbul edərək, ölkənin məhkəmə, daxili işlər idarələrində və digər sahələrdə çalışanların dövlət dilini bilmələrinə qədər olan müddətdə hökumət müəssisələrində rus dilinin işlənməsinə də icazə verib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin rus dilinin istifadəsinə icazə verməsi müvəqqəti tədbir olub və yalnız idarəçilikdə milli kadrların yetişməsinə qədər olan müddət üçün nəzərdə tutulub. Azərbaycan (türk) dilini dövlət dili elan edən ilk rəsmi sənəd çox böyük tarixi rol oynamaqla yanaşı, Azərbaycanda milli dil siyasətinin formalaşmasının, millətin mənafeyinə uyğun düzgün ideoloji mövqeyin əsasını qoyub. Cümhuriyyət dövründə dil və tədrislə bağlı altı qərar qəbul edilib.
Konfransda professorlar İsmayıl Kazımovun “Cümhuriyyət dövrünün dil xüsusiyyətləri: Əhməd Cavadın yaradıcılığı kontekstində”, Alxan Bayramoğlunun “Cümhuriyyətin dil siyasəti dövrün bədii-publisistik nümunələrində”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İbrahimovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və dil, əlifba məsələləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

6 regulations adopted on language and education during the ADR period
The conference, organized by the Institute of Linguistics after Nasimi is dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR).
Speaking at the event, director of the Institute of Linguistics, academician Naghisoylu Mohsun stressed that, the measures implemented during the period of the ADR's existence for 23 months left a significant mark in the history of our people. The scientist noted that, during the period of the Republic language issues were given special attention.
It was noted that, granting of equal rights to all citizens during the ADR period, determination of state borders, the declaration of the native language by the state language created a solid foundation for the future independence of Azerbaijan. By the decision of the ADR government dated June 27, 1918, the Azerbaijani language, then Turkic was declared a state language.
This regulations is the first document in connection with the usage of the native language as a state language after the split of Azerbaijan by the Gulistan and Turkmenchay agreements. The government, having adopted the Turkic language (Azerbaijani) as a state language, allowed the use of the Russian language prior to the study of the state language by judicial personnel, internal affairs departments and other government agencies.
It was noted that, permission by Azerbaijan Democratic Republic to usage the Russian language was a temporary measure intended for the period before the training of national personnel in administration.
Declare of the Azerbaijani language as a state language has laid the foundation for the formation of the national language policy in Azerbaijan, the correct ideological position corresponding to the interests of the nation. During ADR period, 6 regulations were adopted on language and education.
The conference were listened papers by Professors Ismail Kazimov on "Features of Language in ADR Period: in the Context of Ahmad Javad's Work", Alkhan Bayramoglu on "Language Policy of the Republic in Artistic and Journalistic samples of that time", PhD in Philology Elchin Ibragimov on "Azerbaijan Democratic Republic and the alphabet issues and language".