“Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti – 100: varislik və müasirlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 100 illiyinə həsr olunan “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti – 100: varislik və müasirlik” adlı elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə açaraq konfransın Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" 16 may 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutduğunu bildirib. 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edildiyini xatırladan İ.Məmmədzadə qeyd edib ki, AXC çətin tarixi şəraitdə müstəqillik qazanıb. Qısa müddətdə ölkənin parlamenti, hökuməti formalaşdırılıb, bayrağı, himni və gerbi yaradılıb, o cümlədən ana dili dövlət dili elan olunub.
Alim AXC-nin xalq hakimiyyəti və insanların bərabərliyi prinsipini əsas götürdüyünü, bütün ölkə vətəndaşlarına eyni hüquqlar verərək irqi, milli, dini, sinfi bərabərsizliyi aradan qaldırdığını, müsəlman Şərqində ilk dəfə qadınlara səsvermə hüququ verdiyini söyləyib.
AXC-nin zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə tariximizdə silinməz izlər qoyduğunu deyən İ.Məmmədzadə Cümhuriyyətin yaranmasının xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirdiyini, ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin yaratdığını bildirib. O, müasir Azərbaycan Respublikasının AXC-nin hüquqi, siyasi varisi olduğunu və onun demokratik ənənələrini yaşatdığını diqqətə çatdırıb.
Alim, həmçinin AXC-nin yaranmasının insanların düşüncəsinə təsiri, eləcə də Cümhuriyyətin süqutunun fəlsəfə aspektləri istiqamətində araşdırmaların aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra konfransda Milli Məclisin deputatı, siyasət üzrə elmlər doktoru, professor Elman Nəsirovun "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: ənənə və varislik", Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Niftəliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və fəaliyyəti tarixinə dair", Fəlsəfə İnstitutunun baş elmi işçisi, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru Aydın Əlizadənin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra Azərbaycanda sovetlərə qarşı gizli istiqlal mübarizəsi" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В Институте философии состоялась научная конференция на тему «Азербайджанская Демократическая Республика - 100: преемственность и современность», посвященная 100-летнему юбилею Азербайджанской Демократической Республики (АДР).
Открывая мероприятие, директор института, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде сказал, что конференция проходит в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» от 16 мая 2017 года. Напомнив о том, что 2018 год в стране объявлен «Годом Азербайджанской Демократической Республики», И.Мамедзаде отметил, что АДР завоевал независимость в сложных исторических условиях. За короткое время был сформирован парламент и правительство страны, создан герб, флаг и гимн, в том числе родной язык был объявлен государственным языком.
Ученый отметил, что АДР брала за основу принцип равенства народной власти и людей, предоставляя одинаковые права всем гражданам страны, устранила расовое, национальное, религиозное и классовое неравенство, впервые дала право голоса женщинам на мусульманском Востоке.
Отметив, что АДР своим богатым опытом государственного строительства оставила неизгладимый след в отечественной истории, И.Мамедзаде довел до внимания, что создание Республики усилило чувства независимости и свободы в сердцах народа, создало надежную основу для укрепления дальнейшей независимость нашей страны. Он подчеркнул, что Азербайджанская Республика является правовым и политическим преемником АДР.
Ученый также подчеркнул важность проведения исследований в области философских аспектов влияния на сознание людей создания АДР, а также ее распада.
Затем на конференции были заслушаны доклады депутата Милли Меджлиса, доктора политических наук, профессора Эльмана Насирова «Азербайджанская Демократическая Республика: традиция и преемственность», ведущего научного сотрудника Института истории, доктора философии по истории Ильгара Нифталиева «Об истории создания и деятельности Азербайджанской Демократической Республики», главного научного сотрудника Института философии, доктора философских наук Айдына Ализаде «Тайная борьба за независимость в Азербайджане против советов после распада Азербайджанской Демократической Республики».