Gəncə Bölməsində AXC-nin 100 illiyinə həsr olunan konfrans keçirilib
AMEA-nın Gəncə Bölməsində “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Şərqin ilk demokratik dövlətidir” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbiri giriş sözü ilə bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev açaraq Prezident İlham Əliyevin 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi və “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi” ilə bağlı imzaladığı Sərəncamların əhəmiyyətindən danışıb.
AXC-nin dövlətçilik tarixində yeri və rolundan  bəhs edən alim Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin proqressiv bir hökumətə sahib olduğunu, müsəlman dövlətləri arasında ilk dəfə qadınlara kişilərlə bərabər hüquqların, o cümlədən seçki hüququnun verildiyini vurğulayıb.  O, AXC-nin dövlət kimi formalaşması prosesinin Cümhuriyyətin ilk paytaxtı kimi məhz Gəncə şəhərində baş verdiyini bildirib.
Akademik Fuad Əliyev Gəncə Bölməsi tərəfindən Cümhuriyyətin 100 illiyinə töhfə olaraq hazırlanan 4 kitab barədə də məlumat verib.
Daha sonra bölmənin Diyarşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Həsənbala Sadıqov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin paytaxtı və mübariz qərargahı Gəncə” mövzusunda məruzə edib. Məruzəçi AXC-nin dövlət idarəçilik sisteminin qurulması və möhkəmləndirilməsinə xidmət edən 210-dan artıq hüquqi aktın məhz Gəncə şəhərində qəbul edildiyini, Qafqaz İslam Ordusunun Gəncədə yaranıb möhkəmləndiyini və Azərbaycanın əzəli paytaxtı Bakını bolşevik-daşnaklardan təmizlədiyini bildirib.
Tədbirdə bölmənin Diyarşünaslıq İnstitutunun elmi katibi Mətanət Əliyevanın “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında Dövlət Qərarları” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Cümhuriyyətin milli dövlətçilik tariximizdə silinməz izlər qoyduğunu deyən M.Əliyeva 70 illik əsarətdən sonra 1991-2018-ci illər ərzində AXC ilə bağlı qəbul edilmiş dövlət sənədləri barədə ətraflı məlumat verib.
Konfransda bölmənin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Aytən İsmayılova “Qafqaz İslam Ordusu və Gəncə”, həmin şöbənin mütəxəssisi Ayaz Hüseynov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Gəncə quberniyasından olan dövlət xadimləri” və bölmənin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin şöbə müdiri Təranə Verdiyeva “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Gəncədə qəbul etdiyi hüquqi aktlar və onun tarixinin izahlı xronologiyası” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

ANAS Ganja Division held a conference dedicated to the 100th anniversary of ADR
ANAS Ganja Division held a scientific conference on "Azerbaijan Democratic Republic - the 1st democratic state in the East".
Chairman of the department, academician Fuad Aliyev opened the meeting. He spoke about the significance of the orders of President Ilham Aliyev related to the announcement of the 2018 in the country "Year of the Azerbaijan Democratic Republic" and "On the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic".
Speaking on role of ADR in the history of statehood, the scientist stressed that, Democratic Republic of Azerbaijan had a progressive government, among Muslim states for the first time in ADR women were granted equal rights with men, including the right to vote. He noted that, the formation of the Republic as a state occurred in Ganja, the 1st capital of the ADR.
Academician Fuad Aliyev also informed about 4 books prepared by the Ganja Division as a contribution to the 100th anniversary of the Republic.
Then, head of the department of the Institute of Local-lore of the Division, doctor of history, Professor Hasanbala Sadigov delivered a report on "Ganja - the capital and military headquarters of the Azerbaijan Democratic Republic". In his speech, the speaker brought to the attention of those present that more than 210 legal acts serving to establish and strengthen the public administration system of the ADR were adopted in Ganja, the Caucasian Islamic Army was established and strengthened in Ganja and the original capital of Azerbaijan, Baku, was cleared of Bolsheviks-Dashnaks.
At the event the report of the scientific secretary of the Institute of Local History of the department of Matanat Aliyeva on "State Decrees on the Azerbaijan Democratic Republic" was listened. Speaking about the fact that the Republic left an indelible mark in the history of our national statehood, M.Aliyeva informed in detail about the state documents adopted in 1991-2018 in connection with the ADR.
At the conference, were delivered reports by head of the Public Relations Department of Division Aytan Ismayilova "The Caucasian Islamic Army and Ganja", the specialist of this Division Ayaz Huseynov on "State figures from the Ganja province of the Azerbaijan Democratic Republic" and head of the Department of Nizami Ganjavi Center Tarana Verdiyeva on " Legal acts adopted by the Azerbaijan Democratic Republic in Ganja, and an accurate chronology of its history".