İyunun 1-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin monitorinqi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşovun “Günəş avtomobillərinin yol boyunca hərəkətinin riyazi modelləşdirilməsi: simulyasiya və vizuallaşdırılma” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
R.Qardaşov qeyd edib ki, artıq neft məhsulları ilə işləyən avtomobillərin erası başa çatmaqda və akkumulyatordan qidalanan elektromobillərdən istifadəyə keçid başlamaqdadır. Növbəti mərhələdə hibrid – akkumulyator və Günəş enerji ilə işləyən avtomobillərə keçid olacağını deyən alim bildirib ki, yüksək effektli və maya dəyəri nisbətən az olan fotoelementlər kəşf edildikdən sonra isə əsasən Günəş enerjisi ilə işləyən avtomobillərdən istifadə olunacağı gözlənilir.
Natiq vurğulayıb ki, Günəş avtomobillərinin mühüm fərqi enerji qaynağının – Günəş enerjisinin avtomobilin xaricində olması və onun kəmiyyətinin tərəfimizdən idarə edilməsinin mümkünsüzlüyüdür. Günəş avtomobilinin panelinə düşən enerjinin miqdarı coğrafi nöqtədən və onu əhatə edən relyefdən, ilin vaxtından, atmosferin şəffaflığından asılı olaraq dəyişməkdədir. Bu səbəbdən Günəş avtomobillərinin optimal hərəkətinin təşkili üçün seçilmiş yol boyunca Günəş enerji potensialının hesablanması və buna uyğun olaraq avtomobilin hərəkətinin simulyasiyası zəruridir.
Alim Günəş enerjisi ilə çalışan avtomobillərin yol boyunca hərəkətinin simulyasiyası və vizuallaşdırılması üçün riyazi model hazırladığını nəzərə çatdırıb. O, əlavə edib ki,  bu, iki modelin birləşməsindən ibarətdir: “Birinci “Günəş radiasiyası modeli”dir və bu yolun ixtiyari nöqtəsində və zamanın istənilən anında avtomobilin panelinə düşən günəş enerjisini hesablayır. İkincisi isə “Günəş avtomobilinin hərəkətinin riyazi modeli”dir. Avtomobilin hərəkəti ona təsir edən bütün əsas           qüvvələr – dartı, ağırlıq, reaksiya və müqavimət, yolun əyrixətli trayektoriyası və relyefin panelə düşən günəş enerjisinə təsiri nəzərə alınaraq modelləşdirilib. Seçilmiş yollar – Bakı-Şamaxı, Zaqatala-Tbilisi və Hamburq-Berlin boyunca “SunRiser” günəş avtomobilinin hərəkəti simulyasiya edilib və monitorda vizuallaşdırılıb”.
R.Qardaşov bu modelin gələcəkdə geniş istifadə olunacaq günəş avtomobillərinin naviqasiya sisteminin əsasını təşkil edəcəyini diqqətə çatdırıb. AMEA-nın müxbir üzvünün fikrincə, bu model enerjidən optimal istifadə etməklə hərəkətin başlanğıc vaxtının seçimi,  yol boyunca saxlanılması lazım olan optimal sürət, dağ keçidlərinə çatma vaxtı, akkumulyatordan istifadə və onun doldurulma vaxtlarının seçimi və s. problemlərin  həllinə kömək edə bilər.
Məruzə dinlənildikdən sonra geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə akademiklər Akif Əlizadə, İbrahim Quliyev, Hətəm QuliyevRamiz Məmmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun Elmi şurasının tərkibinin qismən dəyişdirilməsi məsələsinə də baxılıb, Bölmənin qərarı ilə Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
İclasda Yer Elmləri Bölməsinin 2017-ci il hesabatına dair AMEA RH-ın qərarında qarşıya qoyulan elmi məsələlər müzakirə olunub və müvafiq qərarlar qəbul edilib.

ANAS Institute of Geology and Geophysics  held next meeting of the Division of Earth Sciences (DES) on June 1.
President of ANAS, academician Akif Alizadeh, vice-president of the academy, academician Ibrahim Guliev, academician-secretary ANAS, academician Fakhraddin Gadirov, members of the department, heads and employees of scientific institutions attended at the event.
First, academician-secretary of the department, academician Fakhraddin Gadirov spoke about the issues on the agenda.
At the event, head of the Caspian Sea Monitoring Department of ANAS Geography Institute after academician H.Aliyev, corresponding member of ANAS Rauf Gardashev delivered report on "Mathematical modeling of cars on solar energy during the way: simulation and visualization".
R.Gardashev noted that, the transition to the use of electric cars, powered by batteries, begins. The scientist said that, the next stage will be connected with the transition to hybrid batteries and cars that work thanks to solar energy.
The speaker stressed that the most important difference between the solar cars is the source of their energy is outside the car and control over its quantity is impossible. Energy amount of falls on the panel of a solar car, depending on the geographical point and the surrounding terrain, the time of year and the transparency of the atmosphere, is variable. Therefore, it is necessary to calculate the potential of solar energy along the chosen path for organizing the optimal motion of the solar car and, accordingly, simulate the movement of the car.
Scientist has brought to the attention that, he is preparing a mathematical model for simulating and visualizing the motion of vehicles working on the basis of solar energy throughout the journey. He added that this is a combination of the two models: "The first is the" Solar Radiation Model", which calculates the amount of solar energy that falls on the car's panel at an arbitrary point of the road and at any time. The second is "The mathematical model of the motion of a solar car", modeled taking into account all the factors affecting the movement of the car. The solar car "SunRiser" movement is simulated and visualized on the monitor during selected roads: "Baku-Shamakha" Zagatala-Tbilisi and Hamburg-Berlin".
R.Gardashev noted that, this model will become the basis of the navigation systems of solar cars, which will be widely used in the future. According to the correspondent member of ANAS, this model will help to resolve issues related to choosing the initial time of movement, the optimal speed that must be maintained throughout the journey, the time of reaching the mountain passes, the use of the battery and the timing of its filling.
After listening the report, wide discussions took place. Academicians Akif Alizadeh, Ibrahim Guliev, Hatam Guliev and Ramiz Mammadov shared their opinions and recommendations with their opinions and recommendations.
At the event, the issue of making partial changes to the composition of the Scientific Council of the Institute of Geology and Geophysics was also considered, under the decision of the branch, a petition was raised to the Presidium.
Within the framework of the meeting the scientific tasks set in the decision of the Presidium of ANAS concerning the report of the Department of Earth Sciences for 2017 were discussed, and appropriate decisions were made.