Azərbaycan əlyazmalarını dünyada tanıtmaq və təbliğ etmək mühüm məsələlərdəndir
İyunun 13-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Azərbaycan əlyazmaları dünya kitabxanalarında” mövzusunda III beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamına əsasən təşkil edildiyini söyləyib. Bildirib ki, məhz dövlət müstəqilliyi illərində digər sərvətlərimiz kimi əlyazmalar xəzinəmizin də dünyada yerini, mövqeyini, imkanlarını öyrənmək şəraitinin qazanılması builki konfransın aktuallığını daha da artırır.
Əlyazmaların problemlərinə dair konfransın AXC-nin yubileyinə həsr olunmasını təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirən akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, bugünkü tədbir müstəqillik dövründə əlyazmalara yenidən baxılmasına və istiqamətləndirilməsinə imkan yaradacaq, həmçinin bu istiqamətdə aparılmış işlərin yeni mərhələsinə təkan verəcək.
Dünya kitabxanalarındakı əlyazmaların öyrənilməsində və tədqiqində Əlyazmalar İnstitutunun rolundan söz açan AMEA-nın vitse-prezidenti konfransın nəticələrinin səmərəli olacağına inamını ifadə edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli bildirib ki, ənənəvi olaraq keçirilən tədbirin təşkilinin məqsədi əlyazmalar üzrə tədqiqatçıların diqqətini Azərbaycana yönəltmək və ölkəmizi beynəlxalq aləmdə elm və mədəniyyət ocağı kimi tanıtmaqdır. O, rəhbərlik etdiyi institutda əlyazmaların toplanması, araşdırılması, tədqiqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan bəhs edərək, bugünkü konfransda respublikanın müxtəlif elmi müəssisələrində çalışan tədqiqatçıların, xüsusilə də gənc mütəxəssislərin məruzələrinin dinləniləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərlinin “Cümhuriyyət dövrünün ədəbi konsepsiyasi (M.Ə.Rəsulzadənin ədəbi görüşləri)”, Əlyazmalar İnstitutunun direktor  müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimovun “Nəsib bəy Yusifbəylinin “Təslim” hekayəsi”, filologiya üzrə elmlər doktoru Nailə Səmədovanın “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təşəkkülündə Yusif Vəzirin fəaliyyəti”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Cavadovanın “Müasir Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hüquqi varisidir” mövzusunda məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

13 июня в Институте рукописей им. Мухаммеда Физули состоялась III Международная научная конференция «Азербайджанские рукописи в мировых библиотеках».
Открывая конференцию, вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли сказал, что мероприятие организовано в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева об объявлении 2018 года «Годом Азербайджанской Демократической Республики». Ученый подчеркнул, что именно за годы государственной независимости мы приобрели возможность изучать место и положение наших рукописей в мире.
«Независимость предоставила нам возможность изучения рукописей с национальной, государственной, объективной и научной точек зрения», - сказал И.Габиббейли, и в этой связи высоко оценил приурочение посвященную юбилею АДР конференции проблемам рукописей. Он отметил, что сегодняшнее мероприятие позволит повторно рассматривать рукописи в период независимости. Это также придаст новый импульс работе, проделанной в этом направлении.
Говоря о роли Института рукописей в изучении и исследовании рукописей в мировых библиотеках, академик И.Габиббейли выразил уверенность в том, что результаты конференции будут эффективными.
Выступивший далее академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, директор Института рукописей, академик Теймур Керимли сказал, что целью данного традиционного мероприятия является направление внимания исследователей в области рукописей к Азербайджану, и представление нашей страны как центра науки и культуры на международной арене. Говоря о мероприятиях, проводимых в руководимом им институте в области сбора, изучения и исследования рукописей, а также достигнутых успехах, выступивший довел до внимания, что на сегодняшней конференции будут заслушаны доклады исследователей, в частности, молодых экспертов из различных научных учреждений страны.
На мероприятии были заслушаны доклады заместителя директора по научной работе Института рукописей, доктора филологических наук Айбениз Алиевой-Кангарли «Литературная концепция республиканского периода» (Литературные собрания М. Расулзаде), заместителя директора Института рукописей, доктора филологических наук Паши Каримова «Рассказ «Теслим» Насиб бека Юсифбейли», доктора филологических наук Наили Самедовой «Деятельность Юсифа Везира в формировании Азербайджанской Демократической Республики», доктора философии по истории Эсмиры Джавадовой «Современная Азербайджанская Республика является правопреемником Азербайджанской Демократической Республики».