Azərbaycan əlyazmalarını dünyada tanıtmaq və təbliğ etmək mühüm məsələlərdəndir
İyunun 13-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Azərbaycan əlyazmaları dünya kitabxanalarında” mövzusunda III beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamına əsasən təşkil edildiyini söyləyib. Bildirib ki, məhz dövlət müstəqilliyi illərində digər sərvətlərimiz kimi əlyazmalar xəzinəmizin də dünyada yerini, mövqeyini, imkanlarını öyrənmək şəraitinin qazanılması builki konfransın aktuallığını daha da artırır.
Əlyazmaların problemlərinə dair konfransın AXC-nin yubileyinə həsr olunmasını təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirən akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, bugünkü tədbir müstəqillik dövründə əlyazmalara yenidən baxılmasına və istiqamətləndirilməsinə imkan yaradacaq, həmçinin bu istiqamətdə aparılmış işlərin yeni mərhələsinə təkan verəcək.
Dünya kitabxanalarındakı əlyazmaların öyrənilməsində və tədqiqində Əlyazmalar İnstitutunun rolundan söz açan AMEA-nın vitse-prezidenti konfransın nəticələrinin səmərəli olacağına inamını ifadə edib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli bildirib ki, ənənəvi olaraq keçirilən tədbirin təşkilinin məqsədi əlyazmalar üzrə tədqiqatçıların diqqətini Azərbaycana yönəltmək və ölkəmizi beynəlxalq aləmdə elm və mədəniyyət ocağı kimi tanıtmaqdır. O, rəhbərlik etdiyi institutda əlyazmaların toplanması, araşdırılması, tədqiqi sahəsində həyata keçirilən tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan bəhs edərək, bugünkü konfransda respublikanın müxtəlif elmi müəssisələrində çalışan tədqiqatçıların, xüsusilə də gənc mütəxəssislərin məruzələrinin dinləniləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərlinin “Cümhuriyyət dövrünün ədəbi konsepsiyasi (M.Ə.Rəsulzadənin ədəbi görüşləri)”, Əlyazmalar İnstitutunun direktor  müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimovun “Nəsib bəy Yusifbəylinin “Təslim” hekayəsi”, filologiya üzrə elmlər doktoru Nailə Səmədovanın “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təşəkkülündə Yusif Vəzirin fəaliyyəti”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Cavadovanın “Müasir Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hüquqi varisidir” mövzusunda məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Institute of Manuscripts after Muhammad Fizuli held 3rd International Scientific Conference "Azerbaijan manuscripts in world libraries" on June 13.
Opening the conference, Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli said that, the event was organized in accordance with the Order of AR President Ilham Aliyev on the announcement of 2018 "The Year of the Azerbaijan Democratic Republic". The scientist stressed that, during the years of independence we have got the opportunity to study the location and position of our manuscripts in the world.
I.Habibbayli said: "Independence gave us the opportunity to study manuscripts from a national, state, objective and scientific point of view" and highly appreciated the timed issue of manuscripts dedicated to the anniversary of the ADR conference. He noted that, today's event will allow to review the manuscripts in the period of independence. This will also give a new impetus to the work done in this direction.
Speaking about the role of the Institute of Manuscripts in studying and researching manuscripts in world libraries, academician I.Habibbeyli expressed confidence that, the results of the conference will be effective.
Academician-secretary of ANAS Department of Humanitarian Sciences, director of the Institute of Manuscripts, academician Teymur Kerimli said that, the purpose of this traditional event is to direct attention of researchers in the field of manuscripts to Azerbaijan and to represent our country as a center of science and culture in the international arena. Speaking about the events held at the institute he directed in the field of collecting, studying and researching manuscripts, as well as the successes achieved, he brought to the attention that at today's conference will be listened the reports of researchers, in particular, young experts from various scientific institutions of the country.
At the event, were listened reports by Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Aibeniz Aliyeva-Kangarli on "Literary Concept of the Republican Period" (Literary Collection M.Rasulzadeh), Deputy Director of the Institute of Manuscripts, Doctor of Philology Pasha Karimov on "Tale "Teslim" of Nasib Bay Yusifbeyli", Doctor of Philology Naila Samedova on "The activities of Yusif Vezir in the formation of the Azerbaijan Democratic Republic", PhD in the History of Esmira Javadova on "The modern Azerbaijan Republic is the legal successor of the Azerbaijan Democratic Republic".