Misirin Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktoru ilə görüş keçirilib
İyunun 22-də AMEA Folklor İnstitutunda Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Sami Elaydi ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov Azərbaycan-Misir əlaqələrinin uğurla davam etdiyi, əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş imkanların olduğu vurğulayıb. O, Əhməd Sami Elaydinin  Azərbaycan-Misir dostluq əlaqələrinin inkişafında və Azərbaycan  mədəniyyətinin ərəb dünyasında təbliği istiqamətindəki xidmətləri, eləcə də Azərbaycan ədəbiyyatı və folkloru ilə bağlı apardığı araşdırmaları, tərcüməçilik fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Akademik M.İmanov ölkələr arasında qurulan dostluq münasibətlərinin və birgə həyata keçirilən müştərək layihələrin bundan sonra da davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra Ə.S.Elaydi rəhbərlik etdiyi elm ocağının yaranma tarixin, fəaliyyəti, Azərbaycanda müvafiq qurumlarla əməkdaşlığı və ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrin genişlənməsindəki rolundan danışıb. O, Azərbaycan folklor nümunələrinin ərəbcəyə tərcüməsi, Folklor İnstitutu ilə müştərək tədqiqatların aparılması istiqamətində layihələrin hazırlanmasının önəmini qeyd edib.
Ə.S.Elaydi beynəlxalq Qahirə kitab sərgisində Azərbaycanla bağlı stendin qurulduğunu və burada ölkəmizin ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə bağlı məlumatların, xüsusilə Qarabağ həqiqətlərini əks etdirən çap materiallarının nümayiş olunduğunu diqqətə çatdırıb.

A meeting with the Director of the Center for Culture and Education of the Egyptian Embassy in Azerbaijan has been held
On June 22, at the Institute of Folklore of ANAS, a meeting has been held with the head of the Center for Culture and Education of the Embassy of the Arab Republic of Egypt in our country Ahmed Sami Elaydi.
Director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov noted that Azerbaijan-Egypt relations have been successfully continued and there are wide opportunities for the development of cooperation. He gave detailed information on Ahmad Sami Elaydi's role in the development of Azerbaijani-Egyptian friendly relations and the promotion of Azerbaijani culture in the Arab world, as well as his research on Azerbaijani literature and folklore and interpretation activities. Academician M.Imanov emphasized the necessity to continue the friendly relations established between the two countries and joint projects.
He later spoke about the history, activity, co-operation with relevant institutions in Azerbaijan and his role in the expansion of cultural relations between our countries. He emphasized the importance of preparing projects for the translation of Azerbaijani folklore samples into Arabic.
A.S.Elaydi noted that the stands related to Azerbaijan have been established at the international Cairo book fair, where the information on the literature and culture of our country, and especially the Karabakh realities, were demonstrated.