Hindistanlı alim Şəki Regional Elmi Mərkəzində məruzə ilə çıxış edib
2-3 avqust 2018-ci il tarixlərində AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzində (ŞREM) bu elmi müəssisənin növbəti seminarı keçirilib.
Seminarda Hindistan İpəkçilik və Toxuculuq Nazirliyinin İpəkçilik Tədqiqat və Təlim Mərkəzinin elmi işçisi Dr. Rajeş Kumar “Hindistanda palıd yarpağı ilə yemlənən ipəkqurdlarının bioloji müxtəlifliyi” mövzusunda məruzə  ilə çıxış edib.
Hindistanlı alim ölkəsində palıd yarpağı ilə yemlənən 7 növ ipəkqurdunun biomüxtəlifliyi, hər bir növün yemlənmə xüsusiyyətləri, onlardan alınmış baramanın və sapın bioloji və texnoloji göstəriciləri, ipək saplardan hazırlanan məhsullara dair məlumat verib. O, eyni zamanda, həmin ipəkqurdu sortlarının yemlənməsində istifadə olunan palıd, gənəgərçək, payam, tapioca, aylant bitki və ağaclarının yetişdirilməsi və yemlənmədə istifadə qaydaları barədə danışıb.
Sonra məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Sonda Dr. Rajeş Kumarın təmsil etdiyi Hindistan İpəkçilik Tədqiqat və Təlim Mərkəzi ilə ŞREM arasında birgə elmi-texniki əməkdaşlığa dair müqavilə bağlanması haqqında razılıq əldə edilib.

Индийский учёный выступил с докладом в Шекинском региональном научном центре
2-3 августа 2018 года состоялся очередной семинар в Шекинском региональном научном центре (ШРНЦ) НАНА.
С докладом на тему «Биологическое разнообразие шёлковых червей, питающихся дубовыми листьями в Индии» на семинаре выступил научный сотрудник Центра обучения и исследования шелководства Министерства шелководства и вязания Индии – Доктор Раджеш Кумар.
Доктор Раджеш Кумар дал подробную информацию о биологическом разнообразии 7 видов шёлковых червей, особенностях питания каждого вида, биологических и технологических показателях нитей, полученных от них, и товарах, полученных из шёлковых нитей. Он также рассказал о правилах использования и взращивания дуба, тапиоки, травянистых растений и деревьев, используемых для кормления этих пород шелкопряда.
Далее были проведены дискуссии по докладам, и даны ответы на вопросы.
Далее было получено соглашение о заключении договора между представляемым доктором Кумаром Центра обучения и исследования шелководства Индии и (ШРНЦ).