Sentyabrın 21-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, bölmə üzvləri, elmi müəssisələrin rəhbərləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Akademik Nərgiz Axundova iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçılara gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə AMEA-nın Arxeologiya Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Maisə Rəhimova “Azərbaycan müstəqillik illərində arxeologiya elminin inkişafı” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, Azərbaycanın qədim tarixi abidələrinin tədqiqinin yüz ildən artıq yaşı olmasına baxmayaraq, arxeologiya elminin əsaslı inkişafı ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi ötən əsrin 70-80-ci illərindən başlayıb. Alim hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən də arxeoloji abidələrin, maddi-mədəni irsin öyrənilməsinə böyük diqqət və qayğı göstərildiyini deyib. Qeyd edib ki, ölkə başçısının bu istiqamətdə fəaliyyətə dair imzalanmış sərəncamları xalqımızın qədim dövr tarixinin arxeoloji qazıntılar vasitəsilə araşdırılması üçün Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun qarşısında mühüm vəzifələr qoyub.
Azərbaycan regionlarında 40-a yaxın arxeoloji və etnoqrafik ekspedisiya işinin aparıldığını deyən məruzəçi bu araşdırmaların AMEA rəhbərliyinin daim diqqət mərkəzində olduğunu bildirib. Ekspedisiyaların səmərəli həyata keçirilməsi üçün lazımi şəraitin yaradıldığını söyləyib.
Sonra alim arxeologiya sahəsində son tədqiqatları xronoloji olaraq sadalayıb. Qədim daş, Neolit, Eneolit, Tunc-ilk dəmir, Antik və Orta əsrlər dövrü haqqında ətraflı məlumat verib. Məruzəçi vurğulayıb ki, əldə edilmiş elmi nəticələr Azərbaycanın qədim dövr tarixinin bir sıra qaranlıq səhifələrini işıqlandırmaq və vətənimizin tarixinin yazılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən maddi faktları aşkara çıxarmaq baxımından əhəmiyyətlidir.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə aparılıb, müvafiq qərar qəbul olunub.
Tədbirdə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun nəzdində Antropologiya mərkəzinin yaradılması məsələsi müzakirə olunub. Bundan başqa, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda elmi vəzifələrin tutulması ilə bağlı keçirilmiş müsabiqənin nəticələri elan edilib.
İclasda bölmənin bir neçə elmi müəssisəsinin kadr məsələləri də müzakirə olunub müvafiq qərarlar qəbul edilib. Tədbirdə AMEA-nın Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun 60 illik yubileyi ilə bağlı bu elmi müəssisənin bir qrup əməkdaşının mükafatlandırılması qərara alınıb.

ANAS Presidium held meeting of Division of Social Sciences on September 21. The event was attended by academician-secretary of the department, academician Nargiz Akhundova, members of the department, heads and employees of scientific institutions.
Academician-secretary of the department, academician Nargiz Akhundova opening the event and brought to the attention the issues on the agenda.
At the event Director of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, Doctor of Historical Sciences Maisa Rahimova delivered a report on "Development of archaeological science in the years of Azerbaijan's independence". She noted that, despite the fact that studies of ancient historical monuments of Azerbaijan for more than 100 years, their fundamental development began in the 70-80s of the last century, during the reign of the national leader Heydar Aliyev. She noted that, at present the President of the country Ilham Aliyev pays much attention and support to the study of archaeological monuments and material and cultural heritage. Signed orders by the head of state in this direction have placed before the Institute of Archeology and Ethnography important tasks for studying the ancient history of our people through archaeological excavations.
In addition, about 40 archaeological and ethnographic expeditions were conducted in the regions of Azerbaijan, the academician said that they are in the center of attention of the ANAS leadership. Then, the scientist listed the latest works in the field of archeology in chronological order. The report was discussed and a decision was made.
At this event the center of anthropology at the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS was discussed. In addition, the results of the competition for the replacement of scientific places at the Institute of Economics of ANAS were announced. Personnel issues of several scientific institutions were discussed, and appropriate decisions were made. On the occasion of the 60th anniversary of ANAS Institute of Oriental Studies after Z.Bunyadov it was decided to reward a group of employees of this scientific institution.