AMEA-nın Əsas binasında Fizika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Kondensə olunmuş hal fizikasının müasir istiqamətləri" (MTCMP-2018) mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
İki gün davam edəcək tədbir Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (EA) keçmiş prezidenti, Əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Həsən Abdullayevin 100 illiyinə həsr olunub.
Konfransı AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin "Akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyi haqqında" 14 iyul 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutduğunu deyib. Bildirib ki, H.Abdullayev Azərbaycanda müasir fizikanın, xüsusən yarımkeçiricilər fizikası və texnikasının bünövrəsini yaratmaqla bərabər onun hərtərəfli inkişafının başlıca istiqamətlərini müəyyənləşdirib.
N.Məmmədov alimin uzun illər ərzində Azərbaycan EA-nın prezidenti və Fizika İnstitutunun direktoru kimi respublikada elmin təşkili işinə mühüm töhfələr verdiyini, ölkənin elmi potensialının artırılması və nailiyyətlərinin tanıdılmasında, o cümlədən yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov "Görkəmli alim və elm təşkilatçısı" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, H.Abdullayev 1918-ci il avqustun 20-də Culfa rayonunun Yaycı kəndində anadan olub. 1941-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirib, 1948-ci ildə fizika üzrə fəlsəfə, 1954-cü ildə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1957-ci ildə isə professor elmi adını alıb. O, 1955-ci ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü, 1967-ci ildə həqiqi üzvü seçilib. 1957-1993-cü ilədək Fizika İnstitutunun direktoru, 1970-ci ildən 1983-cü ilədək Azərbaycan Elmlər Akademiyasının prezidenti vəzifələrində çalışıb.
C.Abdinov alimin Azərbaycanda bərk cisimlər fizikasının inkişafında, yarımkeçiricilər elektronikasının və yüksək texnologiyaların geniş sürətdə müasir həyata tətbiqində əvəzsiz rol oynadığını deyib. O, H.Abdullayev tərəfindən ilk dəfə selen düzləndiricilərində bağlayıcı təbəqənin əmələ gəlməsinin, elektroformovka və onun pozulması prosesinin fiziki təbiətinin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb: "Akademikin rəhbərliyi altında laylı kristal quruluşlu yeni yarımkeçirici materiallar alınaraq onların elektron, fonon spektri, bu spektrlərlə kristal quruluşu arasında əlaqə müəyyənləşdirilib. Bundan əlavə, bərk cisim fizikasında yeni obyekt olan elektron - deşik mayesi, ikiölçülü elektron qazının mövcudluğunu sübut edən Holl müqavimətinin kvantlanması aşkar edilib".
H.Abdullayevin 13 monoqrafiya və 500-dən artıq elmi məqalənin, eləcə də 40-dan çox ixtiranın müəllifi olduğunu deyən C.Abdinov alimin rəhbərliyi altında 100 fəlsəfə və 20 elmlər doktorunun hazırlandığını söyləyib.
O, akademikin fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyini, Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi fəxri adlarına, “Qırmızı əmək bayrağı” və “Lenin” ordenlərinə, “Rəşadətli əməyə görə” və SSRİ EA S.İ.Vavilov adına qızıl medallarına layiq görüldüyünü bildirib.
Konfransda daha sonra Meksika Milli Avtonom Universitetinin Riyaziyyat İnstitutunun professoru Natiq Atakişiyev və AR Milli Məclisi Aparatının Sosial qanunvericilik şöbəsinin müdiri, Bakı Dövlət Universitetinin Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru Adilə Abbasova çıxış edərək H.Abdullayevin Azərbaycanda nəzəri fizikanın inkişafındakı xidmətlərdən danışıb, eləcə də onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir öz işini bölmə iclası ilə davam etdirib. İclasda Yaponiya Chiba Texnologiya İnstitutunun əməkdaşı Kazuki Vakitanın "CuInS2 və CZTS-nin fotovoltaik səth analizləri" və Rusiya Elmlər Akademiyasının Bərk Cisimlər Fizikası İnstitutunun nümayəndəsi Aleksandr Levçenkonun "Klassik və kvant mayenin səthində dalğa və vorteks hərəkətləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

В Главном здании НАНА, при организации Института физики состоялась международная конференция «Современные тенденции в физике конденсированного состояния» (MTCMP-2018). Двухдневное мероприятие посвящено 100-летию со дня рождения бывшего президента Академии наук Азербайджана, заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии, академика Гасана Абдуллаева.
Открыв конференцию, академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук, директор Института физики, академик Назим Мамедов, сказал, что мероприятие организовано в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея академика Гасана Абдуллаева» от 14 июля 2017 года. Г.Абдуллаев заложил основу современной физики, в частности физики и техники полупроводников, а также основные направления её всестороннего развития.
Ученый, сформировавший фундаментальными исследованиями богатую школу, на протяжении многих лет как президент Академии наук вносил существенный вклад в дело организации науки в республике, осуществлял достойную одобрения деятельность по углублению интеграции науки страны в международное научное пространство.
Далее заместитель директора по научным работам, академик Джавад Абдинов выступил с докладом на тему «Выдающийся учёный и организатор науки». Он сказал, что великий учёный Гасан Абдуллаев родился 20 августа 1918 года в селении Яйчы, древнем поселении Джульфинского района Нахчыванской Автономной Республики. Он получил первое образование в школе деревни Яйчи в возрасте пяти лет, а затем поступил в сельскохозяйственный техникум в Нахчыване. В 1948 году он получил степень доктора философии, в 1954 году доктора наук, в 1957 году стал профессором. В 1955 году он избран членом-корреспондентом АНА, в 1967 году – действительным членом. В 1957-1993 гг. – директор Института физики, в 1970 – 1983 гг. – президент Академии наук Азербайджана. Дж. Абдинов сказал, что учёный играет незаменимую роль в развитии физики твёрдых тел в Азербайджане, применении полупроводниковой электроники и высоких технологий.
Академик является автором 15 монографий, более 250 изобретений, десятков учебников, более 500 научных статей. Под руководством ученого было подготовлено 100 докторов философии и 20 докторов наук. Он отметил, что деятельность академика высоко оценивалась, он лауреат Государственной премии Азербайджанской Республики, обладатель почетного звания Заслуженного деятеля наук, орденов «Красное знамя труда» и «Ленин», и Золотой медали им. С. И. Вавилова СССР
На конференции выступили, профессор Института математики Национального автономного университета Мексики Натиг Атакишиев и руководитель Отдела социального правоведения Аппарата Милли Меджлиса АР, профессор Кафедры Физики полупроводников БГУ – Адиля Аббасова.
Работа продолжилась по собраниям отделов. Сотрудник Японского Института технологий Чиба Казуки Вакита выступил с докладом «Анализ фотоэлектрических поверхностей CuInS2 и CZTS», а представитель Института физики твёрдых тел Академии наук России Александр Левченко с докладом на тему "Движения на поверхности классических и квантовых жидкостей".