AMEA-nın Əsas binasında Fizika İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Kondensə olunmuş hal fizikasının müasir istiqamətləri" (MTCMP-2018) mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
İki gün davam edəcək tədbir Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (EA) keçmiş prezidenti, Əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, akademik Həsən Abdullayevin 100 illiyinə həsr olunub.
Konfransı AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Fizika İnstitutunun direktoru, akademik Nazim Məmmədov açaraq tədbirin Prezident İlham Əliyevin "Akademik Həsən Abdullayevin 100 illik yubileyi haqqında" 14 iyul 2017-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində baş tutduğunu deyib. Bildirib ki, H.Abdullayev Azərbaycanda müasir fizikanın, xüsusən yarımkeçiricilər fizikası və texnikasının bünövrəsini yaratmaqla bərabər onun hərtərəfli inkişafının başlıca istiqamətlərini müəyyənləşdirib.
N.Məmmədov alimin uzun illər ərzində Azərbaycan EA-nın prezidenti və Fizika İnstitutunun direktoru kimi respublikada elmin təşkili işinə mühüm töhfələr verdiyini, ölkənin elmi potensialının artırılması və nailiyyətlərinin tanıdılmasında, o cümlədən yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov "Görkəmli alim və elm təşkilatçısı" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, H.Abdullayev 1918-ci il avqustun 20-də Culfa rayonunun Yaycı kəndində anadan olub. 1941-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirib, 1948-ci ildə fizika üzrə fəlsəfə, 1954-cü ildə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1957-ci ildə isə professor elmi adını alıb. O, 1955-ci ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü, 1967-ci ildə həqiqi üzvü seçilib. 1957-1993-cü ilədək Fizika İnstitutunun direktoru, 1970-ci ildən 1983-cü ilədək Azərbaycan Elmlər Akademiyasının prezidenti vəzifələrində çalışıb.
C.Abdinov alimin Azərbaycanda bərk cisimlər fizikasının inkişafında, yarımkeçiricilər elektronikasının və yüksək texnologiyaların geniş sürətdə müasir həyata tətbiqində əvəzsiz rol oynadığını deyib. O, H.Abdullayev tərəfindən ilk dəfə selen düzləndiricilərində bağlayıcı təbəqənin əmələ gəlməsinin, elektroformovka və onun pozulması prosesinin fiziki təbiətinin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb: "Akademikin rəhbərliyi altında laylı kristal quruluşlu yeni yarımkeçirici materiallar alınaraq onların elektron, fonon spektri, bu spektrlərlə kristal quruluşu arasında əlaqə müəyyənləşdirilib. Bundan əlavə, bərk cisim fizikasında yeni obyekt olan elektron - deşik mayesi, ikiölçülü elektron qazının mövcudluğunu sübut edən Holl müqavimətinin kvantlanması aşkar edilib".
H.Abdullayevin 13 monoqrafiya və 500-dən artıq elmi məqalənin, eləcə də 40-dan çox ixtiranın müəllifi olduğunu deyən C.Abdinov alimin rəhbərliyi altında 100 fəlsəfə və 20 elmlər doktorunun hazırlandığını söyləyib.
O, akademikin fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyini, Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi fəxri adlarına, “Qırmızı əmək bayrağı” və “Lenin” ordenlərinə, “Rəşadətli əməyə görə” və SSRİ EA S.İ.Vavilov adına qızıl medallarına layiq görüldüyünü bildirib.
Konfransda daha sonra Meksika Milli Avtonom Universitetinin Riyaziyyat İnstitutunun professoru Natiq Atakişiyev və AR Milli Məclisi Aparatının Sosial qanunvericilik şöbəsinin müdiri, Bakı Dövlət Universitetinin Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının professoru Adilə Abbasova çıxış edərək H.Abdullayevin Azərbaycanda nəzəri fizikanın inkişafındakı xidmətlərdən danışıb, eləcə də onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir öz işini bölmə iclası ilə davam etdirib. İclasda Yaponiya Chiba Texnologiya İnstitutunun əməkdaşı Kazuki Vakitanın "CuInS2 və CZTS-nin fotovoltaik səth analizləri" və Rusiya Elmlər Akademiyasının Bərk Cisimlər Fizikası İnstitutunun nümayəndəsi Aleksandr Levçenkonun "Klassik və kvant mayenin səthində dalğa və vorteks hərəkətləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

International conference dedicated to the 100th anniversary of academician Hasan Abdullayev in ANAS
The International Conference "Modern Trends in Condensed Matter Physics" (MTCMP-2018) was held at the Institute of Physics in the main building of ANAS. The two-day event is dedicated to the 100th anniversary of the birth of the former president of the Azerbaijani Academy of Sciences, honored scientist, laureate of the State Prize, academician Hasan Abdullayev.
Opening the conference, Academician-Secretary of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences, Director of the Institute of Physics, academician Nazim Mammadov said that, the event was organized in accordance with the Order of President Ilham Aliyev "On the 100th anniversary of academician Hasan Abdullayev" dated July 14, 2017. H.Abdullaev laid the foundation of modern physics, in particular, physics and semiconductor technology, as well as the main directions of its all-round development.
The scientist, who formed a rich school by fundamental research, for many years as president of the Academy of Sciences made a significant contribution to the organization of science in the country, carried out worthy endorsement of activities to deepen the integration of the country's science into the international scientific space.
Then, Deputy Director for scientific affairs, academician Javad Abdinov delivered a report on "An outstanding scientist and organizer of science". He said that, the great scientist Hasan Abdullayev was born on August 20, 1918 in the village of Yaichi, an ancient settlement of the Djulfa district of the Nakhchivan Autonomous Republic. He received his 1st education in the school of the Yaichi village in 5 and then entered the agricultural technical school in Nakhchivan. In 1948 he received a Ph.D., in 1954, Doctor of Science, in 1957 he became a Professor. In 1955 he was elected as corresponding member of the ANA, in 1967 - active member. In 1957-1993-Director of the Institute of Physics, in 1970-1983- President of the Academy of Sciences of Azerbaijan. J.Abdinov said that the scientist plays an indispensable role in the development of solid state physics in Azerbaijan, usage of semiconductor electronics and high technologies.
Academician is the author of 15 monographs, more than 250 inventions, dozens of textbooks, more than 500 scientific articles. Under the guidance of the scientist, 100 doctors of philosophy and 20 doctors of science were trained. He noted that the activity of the academician was highly appreciated, he was a laureate of the State Prize of the Republic of Azerbaijan, holder of the honorary title of Honored Worker of Sciences, orders "Red Banner of Labor" and "Lenin" and Gold Medal after S.I.Vavilov USSR
At the conference, Professor Natig Atakishiyev, Professor of the Institute of Mathematics of the National Autonomous University of Mexico and Adil Abbasov, head of the Department of Social Jurisprudence of the Apparatus of the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan, Professor of the Department of Semiconductor Physics of the BSU.
Work continued on the collections of departments. An employee of the Japanese Institute of Technology Chiba Kazuki Vakita delivered a paper on "Analysis of the photoelectric surfaces CuInS2 and CZTS" and a representative of the Institute of Solid State Physics of the Academy of Sciences of Russia Alexander Levchenko with a report on "Movements on the surface of classical and quantum liquids."