Bu gün AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda bu elmi müəssisənin yaranmasının 55 illik yubileyinə həsr olunan “Riyaziyyat və Mexanikanın aktual problemləri” mövzusunda Beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
Tədbirdə tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri, xarici ölkələrdən gəlmiş qonaqlar, institutun əməkdaşları iştirak edirdilər.
Öncə foyedə institutun alimləri tərəfindən nəşr olunmuş kitablardan ibarət sərgi nümayiş etdirildi.
Yubiley tədbirini giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Akif Hacıyev Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun fəaliyyət göstərdiyi müddətdə Azərbaycan elminə verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açdı. Əlamətdar gün münasibətilə institutun əməkdaşlarını təbrik etdi, onlara yeni uğurlar arzuladı.
Daha sonra çıxış edən bu elmi müəssisənin direktoru, professor Misir Mərdanov konfransın AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirildiyini söylədi, institutun keçdiyi tarixi yola nəzər saldı. Bildirdi ki, bu elm müəssisəsinin fəaliyyətinin məqsədi ölkəmizdə riyaziyyat və mexanika elmlərinin inkişafına təkan verməkdir: “Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu 1959-cu ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 27 aprel və Azərbaycan SSR EA-nın Rəyasət Heyətinin 06 may tarixli qərarları ilə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fizika və Riyaziyyat İnstitutunun bazasında yaradılmışdır. Yarandığı dövrdə institutda 6 şöbə: Funksional analiz, Funksiyalar nəzəriyyəsi, Diferensial tənliklər, İnteqral tənliklər, Təqribi analiz, elastikiyyət nəzəriyyəsi və 2 laboratoriya: Dinamik möhkəmlik, Hesablama mərkəzi fəaliyyət göstərirdi. İnstitutda 121 əməkdaş çalışırdı”.
M.Mərdanov qeyd etdi ki, 55 il ərzində institut əməkdaşlarının 93 monoqrafiya və 10000-dən çox məqaləsi çap edilmişdir. İnstitut əməkdaşlarının elmi fəaliyyəti nəticəsində əsas elmi istiqamətlər üzrə bir çox mühüm nəticələr əldə edilmişdir.
Diqqətə çatdırıldı ki, hazırda institutda 242 nəfər çalışır. Onlardan 1-i akademik, 4-ü akademiyanın müxbir üzvü, 42-i elmlər doktoru, 84-ü isə fəlsəfə doktorudur.
İnstitutda çalışmış alimlərin 67 nəfərinin hazırda xarici ölkələrin aparıcı elm və təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərdiyini söyləyən alim onların 29 nəfərinin elmlər doktoru, digərlərinin isə fəlsəfə doktoru olduğunu bildirdi: “İnstitut özünəməxsus şərəfli tarixi, görkəmli yaradıcıları və adlı-sanlı yetirmələri ilə mühüm elmi mərkəzlərdən biri kimi qəbul olunur”.
Natiq son vaxtlar institutun beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımlardan da danışdı.
Konfrans öz işini plenar iclasla davam etdirdi.
Qeyd edək ki, mayın 16-dək davam edəcək konfransda iştirak etmək üçün dünyanın müxtəlif ölkələrindən 205 tezis göndərilib.

The international conference devoted to the 55th anniversary of creation of ANAS Institute of Mathematics and Mechanics took place
On May 15, 2014 at ANAS Institute of Mathematics and Mechanics there began the international conference “Actual Problems of Mathematics and Mechanics” devoted to the 55th anniversary of creation of scientific institution. The event was attended by prominent figures of science and culture, visitors from foreign countries, members of the Institute.
First, in the foyer of the Institute organized an exhibition of books published by scientists of the institute. The anniversary event was opened by the vice -president of ANAS , Academician-secretary of Department of Physical, Mathematical and Engineering Sciences, Academician Akif Hajiyev, who spoke about the contribution of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS in Azerbaijan science and on the occasion of this momentous event congratulated the staff of the Institute , and wished them further success .Then the Director of scientific institution, Professor Misir Mardanov noted that action is organized with support of the Ministry of Communications and High Tech of AR. It was noted that the purpose of the activities of the scientific institution is to support the development of mathematics and mechanics in the country: “The Institute of Mathematics and Mechanics was established in 1959 by decision of the Council of Ministers of the Azerbaijan USS from April 27 and Presidium Azerbaijan the Soviet Socialist Republic from May 6 on the basis of Institute of physics and mathematics of the Azerbaijan Academy of Sciences. Since the establishment of the institute functioned 6 departments: Functional Analysis, Theory of functions, differential equations, integral equations, approximate analysis, theory of elasticity and 2 laboratories: Dynamic strength Computing Center. “M. Mardanov noted that for the 55 period of activity the 93 monographs and more than 10 000 articles of staff of institute were published. M. Mardanov also told about success achieved in the direction of expansion of the international cooperation. Conference continued the work in plenary sessions.