AMEA Rəyasət Heyətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun Himayəçilik Şurasının yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin sədrliyi ilə keçirilən iclasda Bilik Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov Prezident İlham Əliyevin 2014-cü il 7 may tarixli Fərmanı ilə yaradılmış Fondun gördüyü işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Fond ölkə əhalisinin elmi-texniki, siyasi-ictimai, sosial-iqtisadi, ekoloji və humanitar biliklərinin artırılması, azərbaycançılıq məfkurəsi zəminində milli-mənəvi, dini dəyərlərin təbliği, ekoloji təfəkkürün formalaşdırılması, Azərbaycan dövlətinin daxili və xarici siyasətinin, ölkədə aparılan sosial-iqtisadi, mədəni quruculuq proseslərinin mahiyyətinin ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində layihələr həyata keçirir. Bundan başqa, maarifləndirici proqramlar üzrə mühazirələr, elmi-praktik konfrans və seminarlar, bölgələrdə gənclər üçün təlim kursları və dərnəklər təşkil edir.
Himayəçilik Şurasının üzvü, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi–şöbə müdiri Əli Həsənov Bilik Fondunun dördillik fəaliyyətini müsbət dəyərləndirərək, dövlətimizin başçısının Sərəncamı ilə təyin olunmuş Şura üzvlərinin onlara göstərilən yüksək etimadı doğruldacaqlarına əminliyini ifadə edib.
Prezidentin köməkçisi Bilik Fonduna dövlətin geniş ictimaiyyətə çatdırmaq istədiyi fikir və ideyaların sistemləşdirilməsi, milli təbliğatın forma və məzmun müxtəlifliyinin təmin olunması, Şura üzvlərinin Bilik Fondunun paytaxt və bölgələrdə keçirdiyi tədbirlərə dəvət edilməsi, Fond vasitəsilə xalqımızın tarixi və mədəniyyətinin, milli-mənəvi dəyərlərinin gənc nəslə daha yaxından tanıdılması, əhalinin maarifləndirilməsində kütləvi informasiya vasitələrinin imkanlarından daha geniş istifadə edilməsi, Azərbaycan reallıqlarının sosial şəbəkə istifadəçilərinin geniş auditoriyasına dəqiq və düzgün çatdırılması məqsədilə yeni maarifləndirici veb-saytın yaradılması ilə bağlı tövsiyələr verib.
Çıxış edənlər Bilik Fondunun gələcək fəaliyyəti barədə fikir və mülahizələrini bölüşüb, təklif və tövsiyələrini səsləndiriblər.
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Bilik Fondunun nazirliklə, müvafiq müəssisə və təşkilatlarla, xüsusilə də bölgələrdə fəaliyyət göstərən mədəniyyət evləri, şəhər və rayon kitabxanaları ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. O, mövcud əlaqələrin genişlənməsinin zəruriliyini qeyd edərək, Bilik Fondu vasitəsilə sahibkarların gənclərin mədəni maarifləndirilməsi, sərgi və muzeylərlə daha yaxından tanış edilməsi, kino və teatr sənətinə maraqlarının artırılması, kitabxanaların zənginləşdirilməsi işinə cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov gənc nəslin vətənə məhəbbət və dövlətə sadiqlik ruhunda tərbiyə olunmasında Bilik Fondunun böyük imkanlara malik olduğunu vurğulayaraq, bölgələrdə fəaliyyət göstərən Gənclər evləri və Olimpiya komplekslərində keçirilən maarifləndirici tədbirlərin mütəmadiliyinin təmin olunmasında, Bilik Fondunun nazirlik və ona tabe qurumlarla birgə layihələrinin icrasında yardımçı olacağını bildirib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova Bilik Fondunun rəhbərlik etdiyi qurumla birgə həyata keçirdiyi layihələri, o cümlədən cəmiyyətdə böyük maraqla qarşılanan “Ailəliklə kitabxanaya” layihəsini xatırladaraq, Fondun maarifləndirici fəaliyyətində azərbaycançılıq məfkurəsinin, xalqımıza məxsus milli-mənəvi və əxlaqi dəyərlərin davamlı təbliğinə, gənclərin elmi biliklərinin artırılması, maarifləndirmə prosesində informasiyanın onlara düzgün çatdırılması ilə bağlı tədbirlərə xüsusi yer ayrılmasının vacibliyini qeyd edib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı rəhbərlik etdiyi qurumun Bilik Fondu ilə sıx əməkdaşlığına diqqət çəkərək, maarifləndirmə işinin təşkilində dinləyici auditoriyasının düzgün seçiminə, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən müəssisə və təşkilatların Bilik Fondu vasitəsilə əlaqələndirilməsinə, əhalinin dini maarifləndirilməsinə xidmət edən sənədli və bədii filmlərin çəkilişinə xüsusi diqqət yetirilməsini tövsiyə edib. Komitə sədri sadalanan sahələrdə Bilik Fondu ilə əməkdaşlığa gələcəkdə də xüsusi önəm veriləcəyini bildirib.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Bilik Fondunun ölkənin təhsil müəssisələrində, xüsusilə orta məktəblərdə təşkil etdiyi tədbirlərin əhəmiyyətindən söz açıb, yeniyetmə və gənclərin ekoloji tərbiyəsinə, müxtəlif məzmunlu layihələrin birgə həyata keçirilməsinə, yerlərdə maarifləndirici mövzulara tələbatın sosioloji sorğular vasitəsilə öyrənilməsinə diqqət yetirilməsini tövsiyə edib. Bildirib ki, təmsil etdiyi nazirlik yeniyetmə və gənclərin təlim və tərbiyəsində Bilik Fondu ilə əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsində maraqlıdır.
İclasda Himayəçilik Şurasının sədri, akademik Akif Əlizadə elmlə təhsilin inteqrasiyasında Bilik Fondunun fəal iştirakının təmin edilməsi, alimlərin gənclərlə canlı ünsiyyətə cəlb edilməsi, elmi turların və ekspedisiyaların təşkilinə dəstək göstərilməsi ilə bağlı məsələlərdən söz açıb. O, maarifləndirici layihələrdə AMEA institutlarının elmi kadr potensialından daha səmərəli istifadə edilməsinin vacibliyini diqqətə çəkib.
AMEA rəhbəri Şura üzvlərinə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb və Bilik Fondunun yeni tərkibli Şuranın himayəçiliyi altında ölkədə bilikli insan kapitalının formalaşmasında bundan sonra da fəal iştirak edəcəyinə əmin olduğunu bildirib.

В Президиуме НАНА состоялось первое заседание Попечительского совета Фонда «Знание» при Президенте Азербайджанской Республики. В заседании, проведенном под председательством президента НАНА, академика Акифа Ализаде, приняли участие члены Попечительского совета.
Выступивший вначале исполнительный директор Фонда «Знание» Октай Самедов рассказал о деятельности Фонда, созданного 7 мая 2014 года Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева. В практику работы Фонда входит развитие знаний в научно-техническом, социально-экономическом, гуманитарном направлениях с учётом требований современного информационного общества и экономики, а также пропаганда национально-культурных и религиозных ценностей на основе идеологии «азербайджанства», также он подробно рассказал об учебных курсах и ассоциациях, организованных для молодёжи.
Член Попечительского совета, помощник Президента по общественно-политическим вопросам – заведующий отделом Али Гасанов, позитивно оценив четырехлетнюю деятельность Фонда «Знание», выразил уверенность в том, что члены Совета, назначенные Распоряжением главы государства, оправдают оказанное им высокое доверие.
Помощник Президента дал Фонду «Знание» рекомендации, связанные с систематизацией мыслей и идей, которые государство стремится довести до широкой общественности, обеспечением разнообразия форм и содержания национальной пропаганды, приглашением членов Совета на мероприятия, проводимые Фондом «Знание» в столице и регионах, более активной популяризацией среди молодого поколения истории и культуры, национально-духовных ценностей нашего народа, более широким использованием возможностей средств массовой информации в просвещении населения, созданием нового просветительского веб-сайта с целью точного и правильного доведения азербайджанских реалий до широкой аудитории.
Выступившие поделились своими взглядами и мнениями о будущей деятельности Фонда и внесли предложения и рекомендации.
Министр культуры Абульфаз Гараев подчеркнул, что Фонд знаний тесно сотрудничает с министерством, соответствующими учреждениями и организациями, в частности в регионах. Отметил необходимость посредством Фонда знаний привлекать предпринимателей к культурному просвещению молодёжи, ознакомлению с выставками и музеями, повышению их интереса к кино и театральному искусству, а также пополнению базы библиотек.
Подчеркнув, что Фонд «Знание» имеет большие возможности для воспитания молодого поколения в духе любви к Родине и государству, министр молодежи и спорта Азад Рагимов отметил, что Фонд «Знание» станет помощником в регулярном проведении просветительских мероприятий в домах молодежи и Олимпийских комплексах, действующих в регионах, реализации совместных проектов в министерстве и подчиненных ему структурах.
Напомнив о проектах, осуществленных Фондом «Знание» с возглавляемой ею структурой, в том числе проекте «Всей семьей – в библиотеку», с большим интересом встреченном в обществе, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова отметила важность выделения особого места в просветительской деятельности Фонда мероприятиям, связанным с пропагандой идеологии азербайджанства, повышению научных знаний молодежи.
Председатель Государственного комитета по работе с религиозными объединениями Мубариз Гурбанлы отметив тесное сотрудничество Фонда "Знание" и руководимой им организации, посоветовал уделить особое внимание координации деятельности предприятий и организаций, выпуск документальных и художественных фильмов, которые служат религиозному просвещению населения.
Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов рассказал о важности деятельности Фонда знаний в учебных заведениях страны, особенно в средних школах, и рекомендовал обратить внимание на экологическое воспитание подростков и молодёжи, совместную реализацию различных контент-проектов и изучение спроса на предметы просвещения по социологическим исследованиям.
Подведя итог заседанию, председатель Попечительского совета, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о вопросах обеспечения активного участия Фонда «Знание» в интеграции науки и образования, привлечения ученых к живому общению с молодежью, оказания поддержки в проведении научных туров и экспедиций, довел до внимания важность более эффективного использования научного кадрового потенциала НАНА в просветительских проектах.
Академик пожелал успехов членам Совета в дальнейшей деятельности и выразил уверенность в том, что под эгидой Совета в новом составе Фонд и впредь будет активно участвовать в формировании образованного человеческого капитала в стране.