AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə "Clarivate Analytics (Thomson Reuters)" agentliyi tərəfindən “Web of Science” Məlumat Platformasından istifadəyə dair maarifləndirici seminar təşkil olunub.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan seminarda akademiyanın İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan institutlarının əməkdaşları iştirak edib.
Tədbiri agentliyin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə açaraq platforma barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, “Web of Science” Məlumat Platformasının bazasında ümumilikdə 4 istiqamət üzrə 24 minə yaxın jurnal indeksləşdirilib və Azərbaycandan buraya 8 jurnal daxil edilib.
O, seminarın məqsədinin platformanın imkanları və əsas elementləri, beynəlxalq elmi jurnalların seçilməsi və məqalələrin dərc edilməsi, elmi istinadlar və onların analizi, düzgün axtarış sorğusunun tərtib edilməsi kimi məsələlərlə tanışlıq olduğunu bildirib.
A.Babazadə, həmçinin bazaya daxil edilən jurnallarda məqalələrin dərcinin ödənişsiz olduğunu vurğulayıb və alimləri bu məsələdə diqqətli olmağa çağırıb.

By the organizational support of the Office of International Relations of the Presidium of ANAS the workshop on the usage of the Information Platform “Web of Science” was held. The seminar, which was held in the main building of ANAS, was attended by employees of institutes belonging to the Division of Social Sciences.
Opening the event, the representative of the agency in Azerbaijan and experts of scientific information resources of the organization Aygun Babazade informed the participants about the platform. She said that, about 24,000 journals were indexed on the basis of the Web Science Web Platform in four areas, and this included eight journals from Azerbaijan.
She noted that, the purpose of the seminar is to familiarize with the capabilities and key elements of the platform, select international scientific journals and publish articles, scientific links and their analysis, as well as the correct search query.
A.Babazadeh also noted that, publication of articles in journals included in the database and it is free. Then, the expert visually demonstrated the usage of the base.