AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin təşkilatçılığı ilə "Clarivate Analytics (Thomson Reuters)" agentliyi tərəfindən “Web of Science” Məlumat Platformasından istifadəyə dair maarifləndirici seminar təşkil olunub.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan seminarda akademiyanın İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan institutlarının əməkdaşları iştirak edib.
Tədbiri agentliyin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə açaraq platforma barədə iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, “Web of Science” Məlumat Platformasının bazasında ümumilikdə 4 istiqamət üzrə 24 minə yaxın jurnal indeksləşdirilib və Azərbaycandan buraya 8 jurnal daxil edilib.
O, seminarın məqsədinin platformanın imkanları və əsas elementləri, beynəlxalq elmi jurnalların seçilməsi və məqalələrin dərc edilməsi, elmi istinadlar və onların analizi, düzgün axtarış sorğusunun tərtib edilməsi kimi məsələlərlə tanışlıq olduğunu bildirib.
A.Babazadə, həmçinin bazaya daxil edilən jurnallarda məqalələrin dərcinin ödənişsiz olduğunu vurğulayıb və alimləri bu məsələdə diqqətli olmağa çağırıb.

Агентство "Clarivate Analytics (Thomson Reuters)" провело семинар в Отделении общественных наук
Семинар по использованию Информационной платформы “Web of Science” состоялся при организационной поддержке Управления международных отношений Президиума НАНА. На семинаре, который проходил в главном здании НАНА присутствовали сотрудники институтов, входящих в Отделение общественных наук.
Открывшая мероприятие, представитель агентства в Азербайджане и эксперт по научным и информационным ресурсам Айгюн Бабазаде проинформировала участников о платформе. Она сказала, что около 24 000 журналов были проиндексированы на основе Web Science Web Platform по четырем направлениям, и сюда включены восемь журналов из Азербайджана.
Она отметила, что целью семинара является ознакомление с возможностями и ключевыми элементами платформы, отбор международных научных журналов и публикация статей, научных ссылок и их анализ, а также правильный поисковый запрос.
А.Бабазаде также отметила, что публикация статей в журналах, включенных в базу данных, является бесплатной. Затем эксперт визуально продемонстрировала использование базы.