Gənc alim və tədqiqatçıların VII beynəlxalq konfransı öz işinə başlayıb
Oktyabrın 15-də AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Geologiya və geofizikanın müasir problemlərinin həllində informasiya texnologiyaları” mövzusunda VII beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun yaradılmasının 80 illiyinə həsr olunan konfransın işində dünyanın 18 ölkəsindən 140-dan çox gənc tədqiqatçı iştirak edir.
Tədbirdə AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək son illər ölkədə dövlətin əsas prioritetləri sırasında gənclər siyasətinin xüsusi önəm daşıdığını vurğulayıb. O, konfransın əsas məqsədinin dünyanın müxtəlif universitet, akademiya və institutlarında fəaliyyət göstərən gənc tədqiqatçıları bir araya gətirmək, Yer elmləri sahəsində ortaq problemləri müzakirə etmək və onların həll yolları üçün təkliflər irəli sürmək olduğunu bildirib.
Prezident İlham Əliyevin: “Azərbaycan digər sahələrdə olduğu kimi, dövlətin elm siyasəti sahəsində də lider olmalıdır” – sözlərini xatırladan akademik F.Qədirov geologiya və geofizika sahəsində çalışan gənclərin müasir elmi yanaşma və metodologiyaları mənimsəmək imkanlarının artırılması baxımından tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Geologiya və Geofizika İnstitutunun Çöküntü hövzələrinin geokimyası və flüid dinamikası şöbəsinin rəhbəri, akademik Əkpər Feyzullayev gənclərin elmə marağının artırılması və tədqiqat işlərinə cəlb olunmasının vacibliyini qeyd edib. O, konfransda aparılacaq müzakirələrin gənclərin gələcək fəaliyyəti üçün müsbət rol oynayacağını diqqətə çatdırıb.
AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov Azərbaycan elminin inkişafında və dünya elminə inteqrasiyasında gənc alimlərin rolundan bəhs edib. Şura sədri mütəmadi olaraq hər iki ildən bir təşkil olunan beynəlxalq tədbirin gənc alimlərin yer elmləri sahəsində apardıqları elmi tədqiqat təcrübələrinin artırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Geologiya və Geofizika İnstitutunun Gənc Alimlər Şurasının sədri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov konfransın alimlərimizin xarici həmkarları ilə birgə əldə etdikləri elmi yeniliklər barədə geniş formatlı platformada müzakirələr aparmalarına şərait yaratdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, tədbir çərçivəsində ilk dəfə Yer elmləri sahəsində tanınmış alimlərin iştirakı ilə "ustad dərsi" formatında elmi seminarlar təşkil olunacaq.
Daha sonra BP-nin səlahiyyətli nümayəndəsi Arzu Cavadova və Almaniyanın Martin Lüter Universitetinin professoru İan Lörç təmsil etdikləri müəssisələrin fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış ediblər.
Konfransda dörd panel üzrə gənclərin müxtəlif mövzularda elmi məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

VII Международная конференция молодых ученых и исследователей
15 октября в Центральной научной библиотеке НАНА приступила к работе VII международная научная конференция на тему «Информационные технологии в решении современных проблем геологии и геофизики». На мероприятии, посвящённом 80-летнему юбилею Института геологии и геофизики, участвуют более 140 молодых исследователей из 18 стран мира.
Академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, Фахраддин Гадыров отметил, что молодежная политика имеет особое значение для основных приоритетов страны. Он сказал, что основная цель конференции - собрать молодых исследователей из разных научных учреждения по всему миру, обсудить общие проблемы в области наук о Земле и предложить их решения.
Упомянув изречение Президента Ильхама Алиева «Азербайджан, как и в других областях, должен быть также лидером в области научной политики государства» - академик подчеркнул важность конференции и пожелал участникам успехов.
Далее руководитель Отдела Флюидодинамика осадочных бассейнов Института геологии и геофизики, академик Акпер Фейзуллаев отметил важность привлечения молодёжи к науке. Он отметил, что дискуссии, которые будут проведены на конференции, сыграют положительную роль в будущих мероприятиях.
Председатель Совета молодых учёных и специалистов, доктор философии по физике Фамин Салманов рассказал об интеграции молодёжи в мировую науку. Ф. Салманов отметил, что международное мероприятие, проводимое каждые два года, имеет большое значение для повышения научного опыта молодых ученых в области наук о Земле.
Председатель Совета молодых ученых Института геологии и геофизики, доктор философии по геологии и минералогии Орхан Аббасов подчеркнул, что конференция способствовала обмену научным опытом с нашими зарубежными коллегами.
Уполномоченный представитель "ВР" Арзу Джавадова и профессор Университета Мартина Лютера Иан Лётч выступили с докладами о деятельности их учреждений. На конференции были заслушаны четыре доклада молодёжи по разным темам и проведены обсуждения.